Přeskočit na hlavní obsah

Jako zabít ptáčka


napsala : Harper Lee
nakladatelství. Maldá fronta
překladatel: Markéta Mašková, Igor Hájek
počet stran: 280

Kdybych měla zhodnotit knihu jedním slovem, řekla bych že je prostě kouzelná. 

Jde o příběh odehrávající se v 30 letech 20 století. Pohledem malého děvčátka, Čipery, se podíváme na malé městečko Maycomb a jeho obyvatele. Její otec je právník. který se snaží sám vychovávat své děti. Snaží se jim vštípit základní principy slušnosti. Zasvěcuje je i do své práce. Když zastupuje černocha falešně obviněného ze znásilnění bílé dívky, jeho děti případ prožívají společně s ním.

Autorka za svou knihu získala Pulitzerovu cenu. Vůbec se tomu nedivím. Na motivy knihy byl natočený i film, který získal v roce 1962 tři Oskary. Člověk žije příběhem společně s Čiperou a jejím bratrem. Dívá se na děj přes jejich čisté vnímání světa. Kniha je často zařazována i do povinné četby a to je moc dobře. Navíc v červenci by mělo vyjít pokračování, které měla autorka spoustu let jen tak v šuplíku, takže se máme na co těšit.


Výsledek obrázku pro jako zabít ptáčka
Foto z filmu.

Hlavní vypravěčkou je osmiletá dívka Jana Luisa, které všichni říkají Čipera. Popisuje nám své dobrodružství, která prožívá společně se svým bratrem Jemem a kamarádem Dillem. Jejich světem je malé město, kde se všichni znají,jejich černá služebná Kalpurnie, která jim nahrazuje matku a jejich otec,Aticus. 

Kniha nám očima dítěte ukazuje pohled tehdejšího světa na soužití bílé populace a jejich černých sluhů. Na pozadí případu, který řeší dívčin otec, advokát, vykresluje tehdejší smýšlení. Černoch - Tom Robinson, je falešně obviněn ze znásilnění bílé dívky. Je to citlivý případ, kdy proti sobě nestojí jen slovo muže a ženy, ale i jejich barva kůže. Přesto, že důkazy shromážděné právníkem svědčí pro Tomovu nevinu, je předem odsouzen celým městem. 

V příběhu jsou nejkrásnější pasáže, kdy otec odpovídá na otázky svých dětí. Atikus vychovává své děti sám.. A vychovává je pomocí  příkladů a otevřeně jim odpovídá na všechny otázky. 


" Byl by mi třeba trochu ublížil," připustil Atikus, "ale až budeš starší, synku, porozumíš lidem trochu líp. Ať je to jak chce, dav vždycky sestává z lidí. Každé srocení v každém jižním městečku sestává z lidí, které člověk zná - to pro ně moc nemluví, že?"
"To bych řekl, že ne," potvrdil Jem.
" A tak bylo třeba osmiletého dítěte, aby je přivedlo k rozumu, že?" řekl Atikus.  "To něco dokazuje - že tlupu zdivočelých zvířat lze zarazit, z toho prostého důvodu, že v nich zůstává lidskost"


Miluji tu knihu, miluji jak spolu vycházejí otec a jeho děti.  Poklidné scény, kdy si děti hrají se střídají se scénami plnými napětí, kdy skoro ani nedýcháme, abychom zjistili jak to dopadne. Je to kniha plná poučení a to nejen v rasové otázce. Otec dětem vysvětluje význam školy, mezilidských vztahů, co je to odvaha a jak se projevuje. 

Hlavní hrdinka Čipera je neposeda, na svou dobu velmi zvídavá a odvážná. Taky jí její okolí vyčítá, že chodí oblékaná jako kluk. Je velmi chytrá, číst umí dřív než začne chodit do školy, což ji přivede do potíží s paní učitelkou. I její bratr je velmi inteligentní. Jejich vztah k lidem je bez jakýchkoliv předsudků. Otec se snaží, aby si sami vytvořili svou představu o fungování světa. Jen je jemně vede po cestě poznání. 

Moc se těším na pokračování knížky. Potkáme se s Čiperou o dvacet let později. Jaká kniha bude? 
  
Za knihu k recenzi děkuji knihy.idnes.cz

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…