Přeskočit na hlavní obsah

Kluk na větvi


Autor: Danny Wattin
Nakladatelství: Albatros
Počet stran 176

Hluboko v lese, stojí opuštěná stará chata. V ní bydlí malý chlapec, který se jmenuje Johan. Je to sirotek, který se moc bojí, aby ho nenašli dospělí a nezavřeli ho do dětského domova. Umí skvěle šplhat, skoro tak dobře jako jeho kamarádka veverka. Zažívá plno dobrodružství, přesto by rád uměl číst. Má staré knihy, občas si v nich listuje a přemýšlí, jaké příběhy jsou do nich vepsané. Proto když potká podivného, bláznivého muže, domluví se s ním, že mu pomůže dostat se do školy a stát se tak čtenářem.

Až na to, že Johan bydlel v chýši daleko v lese, byl stejný jako všichni ostatní desetiletí kluci. Měl rozčepýřené vlasy, věčně hlad jako vlk a oblečení tak obnošené, že z pouhého pohledu na něj bylo jasné, jak rád je pořád venku. Nejvíc se od ostatních lišil tím, jak dobře uměl šplhat. A když říkám dobře, myslím tím opravdu dobře. Ne jaké jiné malé děti, které vylezou na žebřík, zůstanou stát pár metrů nad zemí a mávají vám dolů, aby ukázaly, jak jsou šikovné. Ne, Johan byl ve šplhání opravdu dobrý. Dokázal se na špičce smrku zavěsit hlavou dolů nebo v nejkrutější zimě vylézt po zledovatělé skalní stěně. 

Už obálka knihy upoutala mou pozornost na první pohled. A nejen obal, ale i obsah stojí za pozornost. Jde o dětskou knihu, přesto bych se nebála nechat ji přečíst i staršího čtenáře. Pokud máte rádi bláznivé příběhy plné legrace, je to kniha přesně pro vás.Johan se odmítá nechat zavřít do dětského domova, raději žije volně v lese, kde ho nikdo neomezuje a on si může dělat cokoli chce. Pokud něco potřebuje, dokáže to vždy sehnat. Materiál na opravu chatrče najde na skládce, oblečení v charitě atd. Kamarády mu nahrazují zvířata z lesa, se kterými se dělí o jídlo. Přesto, možnost chodit do školy, je až příliš lákavá a Johan riskuje vše.

Kniha je psaná s nadhledem, jsou do ní zapojeny humorné až bláznivé prvky. No řekněte, který muž by do milostného dopisu napsal, že jeho vyvolené páchne z úst a má nadváhu. Při čtení se budete bavit. Postavy jsou skvěle vykreslené. Navíc má kniha i poučný charakter. Dnešní děti berou školu jako nutné zlo, teď si uvědomí, že nebýt školy, nezvládly by si nic přečíst ani spočítat. Možná přestanou tolik brblat, že musí ráno do školy. Taky se zde zmiňuje téma šikany, které je v dnešním školství velmi aktuální. Johan se s ní dokáže skvěle vypořádat, potřebuje však pomoc svých nových spolužáků.

Každopádně pořiďte knihu dětem a ještě předtím, než jim ji dáte, si ji taky přečtěte. Nezabere vám to moc času, ale pobavíte se.Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

A mám tu slibovanou soutěž.

Díky mé spolupráci se spisovatelkou Petrou Nachtmanovou, jsem získala dvě knihy pro své čtenáře. Jedná se o knihy Hodinová manželka Eva a Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou. Obě knihy jsou s věnováním přímo od autorky.


Mohou tedy vyhrát dva mí pravidelní čtenáři. A jaké jsou podmínky pro výhru? 
1) Sledovat můj blog.  2) Napsat do komentářů svojí emailovou adresu, na kterou vás mohu kontaktovat v případě výhry. 3) Můžete mi dát odkaz na svůj blog, abych se mohla podívat a třeba inspirovat. :-) 4) Odpovědět na otázku : Dáváte přednost českým nebo zahraničním spisovatelům a proč.  5) Budu ráda, pokud napíšete svého oblíbeného českého spisovatele - pro inspiraci.  6) Napište, které knize byste dali přednost. 
Soutěž vyhodnotím 15.10.2016

Padesát minut -recenze

Napsal: Robert M. Lindner Počet stran: 288 Nakladatelství: Portál
Knihy nakladatelství Portál mám moc ráda, mají zvláštní náboj. Proto jsem s radostí sáhla po nové knize a pustila se do ní. 
Robert Lindner byl známý psychoterapeut a psychoanalytik. Napsal knihu, ve které se nám snaží přiblížit svou práci. Představí nám pět svých případů, které ho něčím zaujaly. Nejen, že zjistíme něco o osobnostech, které vyšetřuje, podíváme se na jejich minulost, která je většinou příčinou jejich problémů. Zjistíme, jak důležitá je v jeho práci intuice, kdy se musí terapeut, často během okamžiku, rozhodnout jak se zachovat, aby pomohl svému pacientovi. Provede nás cestami svých úvah, vysvětlí nám svůj výběr terapie. Nebojí se odhalit i pochybnosti a nejistotu, které ho občas přepadají. Vždy je pro něj na prvním  místě pacient a jeho dobro. 
Vzhledem k těmto predisponujícím a přitěžujícím faktorům nepovažuji za nijak zvlášť překvapivé, že moje účast na Kirkově psychóze poněkud narušila onu duševní rov…