Přeskočit na hlavní obsah

Kluk na větvi


Autor: Danny Wattin
Nakladatelství: Albatros
Počet stran 176

Hluboko v lese, stojí opuštěná stará chata. V ní bydlí malý chlapec, který se jmenuje Johan. Je to sirotek, který se moc bojí, aby ho nenašli dospělí a nezavřeli ho do dětského domova. Umí skvěle šplhat, skoro tak dobře jako jeho kamarádka veverka. Zažívá plno dobrodružství, přesto by rád uměl číst. Má staré knihy, občas si v nich listuje a přemýšlí, jaké příběhy jsou do nich vepsané. Proto když potká podivného, bláznivého muže, domluví se s ním, že mu pomůže dostat se do školy a stát se tak čtenářem.

Až na to, že Johan bydlel v chýši daleko v lese, byl stejný jako všichni ostatní desetiletí kluci. Měl rozčepýřené vlasy, věčně hlad jako vlk a oblečení tak obnošené, že z pouhého pohledu na něj bylo jasné, jak rád je pořád venku. Nejvíc se od ostatních lišil tím, jak dobře uměl šplhat. A když říkám dobře, myslím tím opravdu dobře. Ne jaké jiné malé děti, které vylezou na žebřík, zůstanou stát pár metrů nad zemí a mávají vám dolů, aby ukázaly, jak jsou šikovné. Ne, Johan byl ve šplhání opravdu dobrý. Dokázal se na špičce smrku zavěsit hlavou dolů nebo v nejkrutější zimě vylézt po zledovatělé skalní stěně. 

Už obálka knihy upoutala mou pozornost na první pohled. A nejen obal, ale i obsah stojí za pozornost. Jde o dětskou knihu, přesto bych se nebála nechat ji přečíst i staršího čtenáře. Pokud máte rádi bláznivé příběhy plné legrace, je to kniha přesně pro vás.Johan se odmítá nechat zavřít do dětského domova, raději žije volně v lese, kde ho nikdo neomezuje a on si může dělat cokoli chce. Pokud něco potřebuje, dokáže to vždy sehnat. Materiál na opravu chatrče najde na skládce, oblečení v charitě atd. Kamarády mu nahrazují zvířata z lesa, se kterými se dělí o jídlo. Přesto, možnost chodit do školy, je až příliš lákavá a Johan riskuje vše.

Kniha je psaná s nadhledem, jsou do ní zapojeny humorné až bláznivé prvky. No řekněte, který muž by do milostného dopisu napsal, že jeho vyvolené páchne z úst a má nadváhu. Při čtení se budete bavit. Postavy jsou skvěle vykreslené. Navíc má kniha i poučný charakter. Dnešní děti berou školu jako nutné zlo, teď si uvědomí, že nebýt školy, nezvládly by si nic přečíst ani spočítat. Možná přestanou tolik brblat, že musí ráno do školy. Taky se zde zmiňuje téma šikany, které je v dnešním školství velmi aktuální. Johan se s ní dokáže skvěle vypořádat, potřebuje však pomoc svých nových spolužáků.

Každopádně pořiďte knihu dětem a ještě předtím, než jim ji dáte, si ji taky přečtěte. Nezabere vám to moc času, ale pobavíte se.Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…