Přeskočit na hlavní obsah

Jak jsem svým vnoučatům vyprávěl o vesmíru


Napsal: Hubert Reeves
Nakladatelství: Dokořán
Počet stran: 144

Po knížce jsem sáhla z profesionální zvědavosti. Jsem učitelka a vždy se snažím hledat nové informace a způsoby, jak zábavně předávat informace. Vyprávění o vesmíru je pro moje studenty ta nejlákavější část fyziky. Tady nic nepočítáme a jen si povídáme o vesmíru, planetách, gravitaci atd. Proto jsem se do této knihy s chutí začetla. 

Jde o autentické rozhovory autora s jeho vnučkou. Pomocí přirovnání a historek z minulosti se jí snaží vysvětlit vznik vesmíru, gravitaci, černé díry, přírodní zákony atd. Narazí i na otázku existence mimozemské civilizace, nebo odpovědnosti lidstva za stav naší planety. Sám autor knihu charakterizuje jako svůj duchovní odkaz mladé generaci. 

¨

Autor Hubert Reeves je známý popularizátor vědy. Natočil plno populárně naučných filmů o vesmíru, psal knihy a hlavně učil na univerzitě. Krátce pracoval i jako poradce pro NASA. Má osm vnoučat a právě rozhovory s nimi ho přivedli na myšlenku, napsat tuto knihu. 

Z té nejjasnější (hvězdy) muselo světlo putovat skoro tisíc pět set let, než se dotklo našich očí. vydalo se na cestu ke konci římského císařství, cestovalo celý středověk a renesanci až do naší doby, a teď nás konečně dostihlo. Přirozeně že nemůžeme měřit vzdálenost, kterou urazilo, metodou ozvěny... Museli bychom čekat tři tisíce let, než dorazí tam a zase zpátky. Místo toho se používají jiné metody, které najdeš v knihách o astronomii. 

Zdroj

Jde o útlou knížečku, přesto by neměla uniknout vaší pozornosti. Autor se snaží srozumitelně a jednoduše vysvětlit největší otázky vesmíru. Co je to velký třesk, a jak můžeme z jistotou říct, co se stalo před milióny let, když tu ještě lidstvo nebylo. Jak vznikají hvězdy, co zahřívá slunce, co jsou to černé díry. Často si pomáhá přirovnáním, pohledem do historie vědy, ale i legendami a pověstmi. Díky tomu se děti nejen učí, ale zároveň se i baví. Dokonce kladou další a další otázky, které už ani v knize zodpovězeny nejsou. Možná tato kniha bude pro mnohé z nich popud zajímat se o vědu dál a zjišťovat si nové a nové informace. 

Mě osobně se kniha moc líbila. Některá porovnání určitě použiji ve svých hodinách, jiná mi tu chyběla. Někdy se mi zdálo, že autor mluví s mnohem mladší dívkou, jindy mi připadal výklad trošku složitější. Je otázka co a jak se učí děti ve světě, pro ty české bych vůbec neváhala a knihu jim dala číst klidně i ve dvanácti letech.

Jde o zábavnou a moc příjemnou knihu, která jistě má co říct nejen vašim dětem, ale i vám. Přečetla jsem ji během jednoho dne, ale v mé knihovně jistě najde trvalé místo. 
Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

A mám tu slibovanou soutěž.

Díky mé spolupráci se spisovatelkou Petrou Nachtmanovou, jsem získala dvě knihy pro své čtenáře. Jedná se o knihy Hodinová manželka Eva a Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou. Obě knihy jsou s věnováním přímo od autorky.


Mohou tedy vyhrát dva mí pravidelní čtenáři. A jaké jsou podmínky pro výhru? 
1) Sledovat můj blog.  2) Napsat do komentářů svojí emailovou adresu, na kterou vás mohu kontaktovat v případě výhry. 3) Můžete mi dát odkaz na svůj blog, abych se mohla podívat a třeba inspirovat. :-) 4) Odpovědět na otázku : Dáváte přednost českým nebo zahraničním spisovatelům a proč.  5) Budu ráda, pokud napíšete svého oblíbeného českého spisovatele - pro inspiraci.  6) Napište, které knize byste dali přednost. 
Soutěž vyhodnotím 15.10.2016

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…