Přeskočit na hlavní obsah

Spánek - Recenze


Spánek

autor: Haruki Murakami
překlad: Tomáš Jurkovič
ilustrace: Kat Menschik
počet stran: 80
nakladatelství: Odeon


Jde o příběh zdánlivě obyčejní ženy. Jediné co má celé dny na práci je starost o domácnost a svou rodinu, manžela a dítě. Možná právě díky pocitu nenaplnění najednou nemůže spát. Pocit nemožnosti usnout, nespavost, zná asi občas každý z  nás, ale nikdy tento stav netrvá dlouho. Tělo si prostě vezme co potřebuje. Naše hlavní hrdinka nespí už sedmnáct dní. Nikomu to neřekla, vychutnává si ten pocit, že má najednou delší den a může čas navíc využít jak chce.


Přinejmenším v tuhle chvíli se mi totiž život doopravdy rozšířil. A bylo to něco nádherného. Úplně jsem to cítila pod rukama. Ten pocit, že skutečně žiju, tady a teď. Že mě nic nekonzumuje a nespotřebovává. Že tu přinejmenším existuje má nezkonzumovaná a nespotřebovaná část. A já že právě proto můžu s takovou opravdovostí vnímat, že jsem naživu. Myslím, že život člověka, kterému tento pocit schází, nemá žádný smysl, i kdyby trval sebedéle. 
Žena, matka, manžela a to jako jediná náplň života. Stačilo by Vám to? Murakamiho hrdince se změní život, díky tomu, že nemůže spát. Opětovně nalezne svou vášeň pro knihy a začne žít druhý život. Nejen ten obyčejný, ve kterém nakupuje, vaří, uklízí, stará se o dítě, povídá si s manželem, ale i nový, tajný, kde zažívá díky knihám lásku, beznaděj, radost a to vše ve velkých dávkách.

Kdo z nás by nebyl nadšený z toho, kdyby získal denně několik hodin navíc. Hodin, kdy by neměl žádné povinnosti a mohl si dělat co by chtěl. Jak byste je využili? 

Kniha je výborně napsaná. Hlavní postava je vlastně jediná, kterou se zabýváme, manžel, tchýně, dítě, všichni jsou v příběhu jakoby nepřítomní. Žena prožívá jakési probuzení, prozření. Sice nespí, ale necítí se unavená, je naopak plná energie. Najde své staré zvyky, na které zapomněla, protože se přizpůsobila svému okolí. Miluje čokoládu, ale léta ji nejedla, protože to její manžel zubař nerad vidí, muž nepije a tak přestane pít alkohol i ona. 

Kniha je kratoučká, krásně zpracovaná plná nádherných ilustrací. Přečetla jsem ji jedním dechem. Zdálo se mi že dokážu pochopit každičkou myšlenku hlavní postavy. Její strach z toho co se děje, její prožívání příběhů které čte. Najednou jsou příběhy v knihách daleko skutečnější než každodenní realita. A co vlastně je realita.  Trochu mě překvapil konec, který byl jakoby useknutý. Přinutí člověka k zamyšlení, co tím autor sledoval. 

Knihu doporučuji nejen díky krásnému zpracování, ale i jakémusi prozření, zamyšlení nad našim životem.

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

A mám tu slibovanou soutěž.

Díky mé spolupráci se spisovatelkou Petrou Nachtmanovou, jsem získala dvě knihy pro své čtenáře. Jedná se o knihy Hodinová manželka Eva a Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou. Obě knihy jsou s věnováním přímo od autorky.


Mohou tedy vyhrát dva mí pravidelní čtenáři. A jaké jsou podmínky pro výhru? 
1) Sledovat můj blog.  2) Napsat do komentářů svojí emailovou adresu, na kterou vás mohu kontaktovat v případě výhry. 3) Můžete mi dát odkaz na svůj blog, abych se mohla podívat a třeba inspirovat. :-) 4) Odpovědět na otázku : Dáváte přednost českým nebo zahraničním spisovatelům a proč.  5) Budu ráda, pokud napíšete svého oblíbeného českého spisovatele - pro inspiraci.  6) Napište, které knize byste dali přednost. 
Soutěž vyhodnotím 15.10.2016

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…