Přeskočit na hlavní obsah

Útěk do pekelautor: František Niedl
nakladatelství: MOBA (Moravská bastei)
počet stran: 592

Autor má rád historii a a na jeho knihách je to vidět. Proto jsem si jeho knihu vybrala a začala číst. Moc jsem se na knihu těšila a vážně mě nezklamala.

Jde o životní příběh Pavla Vencla. Je to student filosofie, který ale svému studiu moc nedává a i celým svým životem jen tak proplouvá. Živí se jako profesionální hráč karet a s přáteli boxuje v klubu na Žižkově. Jeho úsměv okouzluje řadu žen a dívek, ale o zamilovanosti se nedá mluvit. Jeho životem zahýbá okupace. Musí se rozhodnout na kterou stranu se dát. Pavel si vybere tu složitější cestu, tak jako poté mnohokrát. Utíká a je to jen první útěk v řadě.


Stál jsem u okna a připadal si jak v řeckém divadle. Tam jsou herci také pod vámi a vy se díváte z tribuny. Pode mnou defilovala armáda v helmách nočníkovitého tvaru. Tvaru z kterého si dříve mnozí dělávali legraci. Mnohé však již legrace přešla. Okno bylo bez záclon a já bez oděvu. Dalo by se říct, že jsem byl úplně nahý. Za oknem byl patnáctý březen s vločkami mokrého sněhu, kterým jakoby se nechtělo ani dopadnout na zem, v předtuše neodvratného konce ve špinavé rozježděné břečce silnice.

Kniha je napínavá. Nejvíc se mi líbila část odehrávající se v Praze a první útěk. Přesto, že byl hlavní hrdina sobec, byl svým způsobem sympatický.  Některé jeho skutky byly až neskutečné a i když sám sebe
Hlavního hrdinu potkáváme v době, kdy se pro něj všechno mění, i když si to z počátku vůbec nepřipouští. Pavla zajímá jenom jeho vlastní zábava.  Hraje karty, chodí za děvčaty, dělá si zkrátka co chce a na nikoho se neohlíží. Nepočítá s tím, že by mohl mít v životě problémy. Myslí si, že se z každé šlamastyky jednoduše dostane díky svému šarmu, své drzosti nebo jenom tak díky štěstí které ho provází. A že toho štěstí má opravdu hodně. Jenomže občas je i štěstí unavené a tak musí Pavel utíkat.

Musím uznat, že hlavní hrdina je vykreslený jako nadprůměrně inteligentní egoista. Je to typ drsného chlapa, který se dostane z každého maléru. Jeho pohotovost v různých situacích je až neuvěřitelná. Je lehkomyslný a nějak si nepřipouští, že nic v životě není zadarmo.

Chlapci se velmi dobře bavili a zduřelé boule pod jejich plavkami nasvědčovali tomu, kam se ubírají jejich myšlenky. Né že bych se obával, že jí hrozí nějaké nebezpečí, na to byli dost disciplinovaní ta prasata. Ale uráželi holku, s kterou jsem přišel, a tím uráželi i mě. Vylezl jsem z vody, postavil se za jejich záda a zařval: "Achtung!"
Rázem bylo po zábavě a teď na mě všichni civěli. 

Kniha je napínavá. Nejvíc se mi líbila část odehrávající se v Praze a první útěk. Přesto, že byl hlavní hrdina sobec, byl svým způsobem sympatický.  Všechno co prožíval on jsem prožívala s ním, ani ten jeho egoismus jsem mu nakonec nevyčítala. Dokonale chápu, že měl takový úspěch u žen. Některé jeho skutky byly až neskutečné a i když sám sebe nikdy neoznačil za hrdinu, vždy se nakonec zachoval správně. Nevím jestli se dá věřit, že by to všechno mohl zvládnout jeden člověk. Nicméně v knize to fungovalo a díky tomu děj krásně plynul. Pavel umí několik jazyků, udělá doktorát z filozofie, bez větších problémů se naučí létat letadlem, jezdit na koni umí skoro okamžitě.

Děj má spád, hlavně první třetina knihy, pak se děj trochu zklidní, ale pořád je plný zvratů. Kniha se čte doslova jedním dechem i když má víc než 500 stran. Někdy, když čtu delší knihu, mám tendenci přeskakovat odstavce,někdy i stránky, a sama sebe musím nutit do přečtení opravdu každého slova. Tentokrát jsem opravdu každé slovo přelouskala a nemusela jsem se do toho nutit. Spíš jsem přemýšlela jak to udělat, abych mohla přečíst ještě jednu stránku a nemusela pracovat, uklízet, vařit...

S knihou procestujeme několik kontinentů a dostaneme se do různých situací. Byli jsme v luxusních restauracích i ve vězení. Někdy jsem se smála, jindy jsem trnula jak to s naším hrdinou dopadne. 

Knihu rozhodně doporučuji. Já sama se k autorovi ještě určitě vrátím a přečtu si jeho další práci.Za knihu k recenzi děkuji nakladatelství MOBA
Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…