Přeskočit na hlavní obsah

Časopis Plav

Na veletrhu svět knih jsem si koupila Měsíčník pro světovou literaturu Plav.

Plav

Tentokrát bylo téma Láska.

Na obálce je nápis Hory přenáší. Trochu mě to zarazilo, byla jsem zmatená, abych si odnesla opravdu ten správný časopis. 


Čtu si v něm a moc se mi líbí básně o lásce. Většinou básně moc nečtu, ne že bych je neměla ráda, mám i plno básnických publikací, ale na básně musím  mít tu správnou náladu a atmosféru. Teprve potom je dokážu ocenit. 

Moc se mi líbí hlavně pásmo, které připravil Jaroslav Oliverius a přebásnil Martin Pokorný. 
Dám jen malinkou ukázku: 

Ty, která žiješ uvnitř mě, 
na svého sluhu zapomnělas.
 Přijdou snad vniveč nářky mé?

Já jsem teď v dáli, Ty však, drahá, 
jsi obklopena lákadly, 
jimž žena těžko odolává.

Západní vánek na tvářích
když ucítím, on zná mou touhu:
jako by dech mé milé dých.


V článku je krásný citát: 
Láska přispívá ke zdokonalení lidské podstaty a vyrůstá ze souladu a spojení duší.  (Ibn Hazm)

A ještě jedna ukázka básně.

Když jdu od tebe, jdu jak ubožák
vedený na popravu. 
Když přicházím k tobě, to chvátám, spěchám
jak měsíc na večerní obloze.
A když zas musím vstát a odejít, jdu zvolna
jak nehybné hvězdy ve výši. 


Rozhodně doporučiji celý časopis, hlavně pokud jste romanticky založení, jako já.
Tenhle článek se ale autorům moc povedl a za příjemné chvilky při čtení jim děkuji. Myslím si, že je potřeba i nám, čtenářům beletrie, připomínat krásu poezie a třeba si k ní alespoň občas taky najdeme cestu. 
Čtete taky tento časopis, a co se vám na něm nejvíc líbí? 
Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

A mám tu slibovanou soutěž.

Díky mé spolupráci se spisovatelkou Petrou Nachtmanovou, jsem získala dvě knihy pro své čtenáře. Jedná se o knihy Hodinová manželka Eva a Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou. Obě knihy jsou s věnováním přímo od autorky.


Mohou tedy vyhrát dva mí pravidelní čtenáři. A jaké jsou podmínky pro výhru? 
1) Sledovat můj blog.  2) Napsat do komentářů svojí emailovou adresu, na kterou vás mohu kontaktovat v případě výhry. 3) Můžete mi dát odkaz na svůj blog, abych se mohla podívat a třeba inspirovat. :-) 4) Odpovědět na otázku : Dáváte přednost českým nebo zahraničním spisovatelům a proč.  5) Budu ráda, pokud napíšete svého oblíbeného českého spisovatele - pro inspiraci.  6) Napište, které knize byste dali přednost. 
Soutěž vyhodnotím 15.10.2016

Padesát minut -recenze

Napsal: Robert M. Lindner Počet stran: 288 Nakladatelství: Portál
Knihy nakladatelství Portál mám moc ráda, mají zvláštní náboj. Proto jsem s radostí sáhla po nové knize a pustila se do ní. 
Robert Lindner byl známý psychoterapeut a psychoanalytik. Napsal knihu, ve které se nám snaží přiblížit svou práci. Představí nám pět svých případů, které ho něčím zaujaly. Nejen, že zjistíme něco o osobnostech, které vyšetřuje, podíváme se na jejich minulost, která je většinou příčinou jejich problémů. Zjistíme, jak důležitá je v jeho práci intuice, kdy se musí terapeut, často během okamžiku, rozhodnout jak se zachovat, aby pomohl svému pacientovi. Provede nás cestami svých úvah, vysvětlí nám svůj výběr terapie. Nebojí se odhalit i pochybnosti a nejistotu, které ho občas přepadají. Vždy je pro něj na prvním  místě pacient a jeho dobro. 
Vzhledem k těmto predisponujícím a přitěžujícím faktorům nepovažuji za nijak zvlášť překvapivé, že moje účast na Kirkově psychóze poněkud narušila onu duševní rov…