Přeskočit na hlavní obsah

Zápisník začínáme

Jak už jsem sem několikrát psala jsem učitelka. Učím technické předměty na střední škole. A protože se ráda vzdělávám a posouvám své hranice i dál, navštěvuji v současné době univerzitu. Mohlo by se zdát, že by mi to mělo stačit, chodit do práce, na unverzitu, ale já se rozhodla zvládnout navíc kurz pedagogiky.Takže mám opravdu co dělat. Někdy to skloubit dohromady časově je dost náročné, naštěstí mi v práci vycházejí celkem vstříc a i doma jsou na mě hodní a nechávají mě učit se.

Zatím je to brnkačka, navštěvuji sice všemožné přednášky a kurzy, ale první zkoušku z metalurgie mám až koncem listopadu. Zatím tedy jenom sháním podklady, vypracovávám otázky a připravuji se na psaní seminárních prací.  

Proto jsem se rozhodla začít psát tento zápisník. Chci spojit pohled učitelky a studentky. V součastnosti jsem v roli obou a je to celkem zábava, někdy to porovnávat.

Víte, kdo jsou nejhorší žáci? Samozřejmě učitelé. To, že občas musím budit své středoškolské studenty je smutná skutečnost, zvláště po náročném víkendu. Nedávno jsem byla na přednášce z didaktiky a jeden pan kolega tam nepokrytě spal. Přednášející to okomentoval laxně, kolegi se optat nemůžu, ten spí, a pokračoval ve výkladu, mimochodem velmi zajímavé látky. Je pravda, že už jsme starší atd, ale taky se mi nelíbí, když se žáci baví, spí, vyrušují, čtou si pod lavicí, hrají hry na telefonech,atd. , takže je samozřejmé, že jako studentka dávám pozor a dělám si zápisky. :-)Možná právě proto, že mám zkušenosti jako učitelka, daleko víc se snažím do hodiny zapojit. Pokud se profesor na něco zeptá, snažím se odpovědět. Vím, jaké to je z druhé strany, pokud hodíte otázku do davu a ono nic. Kdyby to šlo, udělala bych tzv. obrácený den. Zaúkolovala bych studenty a na celý den, by si museli připravit materiály a učit učitele. Je jedno, co by je učili. Jde o to, aby si to zkusili. Na každou hodinu musím mít nachystanou látku. Nesmí ji být méně, než stihnu probrat, takže raději více, aby nenastala ke konci hodiny trapná chvilka, kdy už jim nemám co říct. Přesně tak i příklady musím mít nachystané k výpočtu a samozřejmě, musím znát výsledky.

Jako studentka bych v obrácený den, dělala přesně to, co mi kluci dělají běžně. Spala bych na lavici, snažila se tajně vytáhnout mobil a hrát si hry, neodpovídala bych na otázky a když mě vyvolá k tabuli, tak bych se bránila. "Paní učitelko, ne. Já to nemám ještě napsané, vyberte někoho jiného. " Už by měli vědět, že tyhle výmluvy na mě neplatí, a přece to pořád zkouší.


A co vy a vaši učitelé, potažmo žáci? Máte je rádi?
Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

A mám tu slibovanou soutěž.

Díky mé spolupráci se spisovatelkou Petrou Nachtmanovou, jsem získala dvě knihy pro své čtenáře. Jedná se o knihy Hodinová manželka Eva a Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou. Obě knihy jsou s věnováním přímo od autorky.


Mohou tedy vyhrát dva mí pravidelní čtenáři. A jaké jsou podmínky pro výhru? 
1) Sledovat můj blog.  2) Napsat do komentářů svojí emailovou adresu, na kterou vás mohu kontaktovat v případě výhry. 3) Můžete mi dát odkaz na svůj blog, abych se mohla podívat a třeba inspirovat. :-) 4) Odpovědět na otázku : Dáváte přednost českým nebo zahraničním spisovatelům a proč.  5) Budu ráda, pokud napíšete svého oblíbeného českého spisovatele - pro inspiraci.  6) Napište, které knize byste dali přednost. 
Soutěž vyhodnotím 15.10.2016

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…