Přeskočit na hlavní obsah

Beseda s Vlastimilem Vondruškou


Ve středu jsem měla hodně nabitý den. Od rána jsem byla na přednášce v Praze. Navíc jsem se snažila včas dostat zpět do Kladna na besedu s Vlastimilem Vondruškou. 

Pana Vondrušku jako spisovatele mám moc ráda. Nejen jeho Přemyslovské epopeje, které zrovna poslouchám jako audioknihu - recenze je ZDE, ale i jeho historické detektivky s Oldřichem z Chlumu. Nedávno jsem psala i recenzi na knihu Oldřich z Chlumu, román a skutečnost. Naleznete ji ZDE . A právě tuto knihu jsem sebou táhla do Prahy a zpět, abych rozšířila svou mini sbírku podpisů. Navíc, když jsem nedávno dělala projekt BLOGTOUR, byl jedním ze spisovatelů, který mi odpověděl na moji otázku. 


Protože pršelo, byla dost zima, měla jsem strach, aby se něco nezvrtlo a já to všechno stihla. Naštěstí mě vzal kolega z Prahy autem a tak jsem dokonce byla úplně první, kdo stál před knihovnou v Kladně a čekal, až nás pustí dovnitř. Musím říct, že se tam utvořila fronta. Nevím, co si mysleli kolemjdoucí, možná jim připadlo, že v knihovně rozdávají něco zadarmo. 

Takže, jsem šťastně dorazila, dokonce s předstihem. Účast byla hojná,stoliček bylo málo a tak se musel donést i divan z předsálí, aby nemusel nikdo stát. Nálada ale byla velmi příjemná, všichni se těšili. 

Já jsem si ukořistila věnování do knihy ještě před začátkem a tak jsem byla spokojená. Potřebovala jsem si trochu vydechnout. Byla dost unavená. Já jako kávový závislák, jsem si odpoledne nestihla dát třetí kafe. Všichni podobně postižení pochopí, jak mi bylo.

Když už bylo zřejmé, že se do sálu už nikdo nevejde, pan Vondruška začal vypravovat. Dozvěděli jsme se o jeho působení na kladenském gymnáziu, jaký byl jako student. Historky byly velmi vtipné a tak se ze sálu ozýval často smích. 

posterMoc se mi líbilo okénko do historie, kdy nám autor vyvrátil některé zažité pravdy o našich předcích. Musím se přiznat, že i já jsem si myslela, jak to byli ctnostní lidé, kteří hřešili jen minimálně v hrůze před věčným zatracením. Po informaci, že žena, která se chtěla být spasena, nesměla mít víc jak čtyřicet milenců, jsem si svůj názor opravila. I v dnešní uvolněné době je toto číslo obrovské. 

Dozvěděli jsme se zajímavé informace o natáčení filmu Jménem krále, který byl natočen podle scénáře pana Vondrušky. Musím se přiznat, že jsem film ještě neviděla. Doufám, že to co nejdříve napravím. 
Překvapilo mě, že jsme měli možnost si některou z knih pana Vondrušky koupit přímo na  místě. Já jsem tuto možnost nevyužila jen proto, že mám vyhlášený stop stav. Prostě nestíhám přečíst knihy, které mi chodí k recenzi. Přesto si plánuji pořídit Husitské epopeje. No pořídit, dostanu je pod stromeček, samozřejmě jen pokud budu hodná.


Podle fotky, je vidět, kolik knih má tento velmi pracovitá autor na svědomí. Pro nás čtenáře je to dobře. Jen tak dál, ať máme pořád co číst. 
Moc se mi beseda líbila a pokud budu mít možnost pana Vondrušku zase někde potkat, určitě toho využiji. 

Některé fotografie jsou stažené z facebooku SVK v Kladně. 
Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

A mám tu slibovanou soutěž.

Díky mé spolupráci se spisovatelkou Petrou Nachtmanovou, jsem získala dvě knihy pro své čtenáře. Jedná se o knihy Hodinová manželka Eva a Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou. Obě knihy jsou s věnováním přímo od autorky.


Mohou tedy vyhrát dva mí pravidelní čtenáři. A jaké jsou podmínky pro výhru? 
1) Sledovat můj blog.  2) Napsat do komentářů svojí emailovou adresu, na kterou vás mohu kontaktovat v případě výhry. 3) Můžete mi dát odkaz na svůj blog, abych se mohla podívat a třeba inspirovat. :-) 4) Odpovědět na otázku : Dáváte přednost českým nebo zahraničním spisovatelům a proč.  5) Budu ráda, pokud napíšete svého oblíbeného českého spisovatele - pro inspiraci.  6) Napište, které knize byste dali přednost. 
Soutěž vyhodnotím 15.10.2016

Padesát minut -recenze

Napsal: Robert M. Lindner Počet stran: 288 Nakladatelství: Portál
Knihy nakladatelství Portál mám moc ráda, mají zvláštní náboj. Proto jsem s radostí sáhla po nové knize a pustila se do ní. 
Robert Lindner byl známý psychoterapeut a psychoanalytik. Napsal knihu, ve které se nám snaží přiblížit svou práci. Představí nám pět svých případů, které ho něčím zaujaly. Nejen, že zjistíme něco o osobnostech, které vyšetřuje, podíváme se na jejich minulost, která je většinou příčinou jejich problémů. Zjistíme, jak důležitá je v jeho práci intuice, kdy se musí terapeut, často během okamžiku, rozhodnout jak se zachovat, aby pomohl svému pacientovi. Provede nás cestami svých úvah, vysvětlí nám svůj výběr terapie. Nebojí se odhalit i pochybnosti a nejistotu, které ho občas přepadají. Vždy je pro něj na prvním  místě pacient a jeho dobro. 
Vzhledem k těmto predisponujícím a přitěžujícím faktorům nepovažuji za nijak zvlášť překvapivé, že moje účast na Kirkově psychóze poněkud narušila onu duševní rov…