Přeskočit na hlavní obsah

Nové případy inspektora Radla - recenze


napsal: Marek Skřípský
nakladatelství: MOBA (Moravská Bastei)
počet stran: 423

Ispektor Rádl slouží v Praze na politickém oddělení Zpravodajské služby. Proto se mu pod ruce dostávají zejména složitější případy. V době hospodářské krize se lépe daří radikálním skupinám a tak jsou případy dost zamotané a musí se často postupovat opatrně, vzhledem k politické situaci v zemi. Často v případech figurují tajní agenti, zahraniční pašeráci, politici atd. 
V rámci případů se nejen zapojíme do pátrání po zločincích, ale zároveň jsme svědky soukromého života vyšetřovatelů. 

Marek Střipský je mladý spisovatel, který má za sebou už jednu knihu s případy inspektora Radla. Sám říká, že se snažil napsat něco jiného než námi notoricky známé Četnické humoresky, chtěl ztvárnit detektivní špionážní thriller z první republiky. Jak se mu to povedlo?"Do nočního ticha náhle zavrzaly otevírající se vchodové dveře. Herman Lederer, kerý ani nesundal maskovací plnovous, se naoko loudavě ploužil k mopedu. Snažil se předstírat ležérní klackovitost,kdyby se kolem snad někdo mihnul. Ruce měl frajersky zastrčené v hlubokých kapsách balonového pláště a přes rameno mu ledabyle plandala zavěšená kabela s lupem. Blažek si připravil želízka a energicky vyskočil z vozu. Druhou rukou ukázal překvapenému Ledererovi služební odznak. "Policie!" křikl úsečně. "Otočte se ke zdi, Lederere, a žádné pitomosti, Jasné?!"
Revolver z něhož vyšla rána, Tomáš vůbec nezahlédl. Němec měl celou dobu zbraň v kapse baloňáku a držel na ní ruku. Stačilo natáhnout pojistku a zmáčknout spoušť.Blažek ucítil prudkou bolest v boku. Střela ho nejprve srazila do kolen a pak se zhroutil k zem. Pod jeho ležícím tělem se pomalu tvořila krvavá kaluž. "

K této knize jsem přistupovala dost skepticky. Musím se přiznat, že se mi nelíbí obálka. Proto jsem byla překvapená jak dobře se mi kniha četla. Před čtením jsem si zjistila něco málo o předchozím díle. Měl dost kladných reakcí. Bohužel obálka na mě vážně nepůsobila dobře a tak jsem proti své vůli byla proti knize zaujatá a vůbec se mi do ni nechtělo pustit.

Nakonec jsem byla spokojená. Případy jsou delší a víc propracované. Dozvíme se plno informací i z pozadí vyšetřování. Ne vždy se na nich účastní všichni z oddělení Zpravodajské služby, někdy jde vysloveně sóloakce některého z nich. Taky na oddělení nevládne taková přátelská atmosféra. Doře sehraní jsou hlavně Blažek, Rádl a Brázda. Dokáží se jeden za druhého postavit, jde o skutečné kamarády. 

Moc se mi líbilo propojení soukromého a profesního života vyšetřovatelů. Dozvídáme se nejen o jejich práci, ale i o pozadí té doby, Co se odehrávalo mimo práci a s čím se museli lidé potýkat. Tím mi byli vyšetřovatelé sympatičtější. Kromě hlavní postavy inspektora Rádla, se mi velmi líbil Tomáš Blažek. jeho problémy s láskou, trocha štěstí, to vše mi ho velmi přiblížilo.

Nakonec jsem si knihu užila. Jako odpočinkovou četbu s trochou napětí ji rozhodně doporučuji.

Za knihu k recenzi děkuji nakladatelství MOBA
Knihu si můžete zakoupit ZDE

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

A mám tu slibovanou soutěž.

Díky mé spolupráci se spisovatelkou Petrou Nachtmanovou, jsem získala dvě knihy pro své čtenáře. Jedná se o knihy Hodinová manželka Eva a Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou. Obě knihy jsou s věnováním přímo od autorky.


Mohou tedy vyhrát dva mí pravidelní čtenáři. A jaké jsou podmínky pro výhru? 
1) Sledovat můj blog.  2) Napsat do komentářů svojí emailovou adresu, na kterou vás mohu kontaktovat v případě výhry. 3) Můžete mi dát odkaz na svůj blog, abych se mohla podívat a třeba inspirovat. :-) 4) Odpovědět na otázku : Dáváte přednost českým nebo zahraničním spisovatelům a proč.  5) Budu ráda, pokud napíšete svého oblíbeného českého spisovatele - pro inspiraci.  6) Napište, které knize byste dali přednost. 
Soutěž vyhodnotím 15.10.2016

Padesát minut -recenze

Napsal: Robert M. Lindner Počet stran: 288 Nakladatelství: Portál
Knihy nakladatelství Portál mám moc ráda, mají zvláštní náboj. Proto jsem s radostí sáhla po nové knize a pustila se do ní. 
Robert Lindner byl známý psychoterapeut a psychoanalytik. Napsal knihu, ve které se nám snaží přiblížit svou práci. Představí nám pět svých případů, které ho něčím zaujaly. Nejen, že zjistíme něco o osobnostech, které vyšetřuje, podíváme se na jejich minulost, která je většinou příčinou jejich problémů. Zjistíme, jak důležitá je v jeho práci intuice, kdy se musí terapeut, často během okamžiku, rozhodnout jak se zachovat, aby pomohl svému pacientovi. Provede nás cestami svých úvah, vysvětlí nám svůj výběr terapie. Nebojí se odhalit i pochybnosti a nejistotu, které ho občas přepadají. Vždy je pro něj na prvním  místě pacient a jeho dobro. 
Vzhledem k těmto predisponujícím a přitěžujícím faktorům nepovažuji za nijak zvlášť překvapivé, že moje účast na Kirkově psychóze poněkud narušila onu duševní rov…