Přeskočit na hlavní obsah

Nové případy inspektora Radla - recenze


napsal: Marek Skřípský
nakladatelství: MOBA (Moravská Bastei)
počet stran: 423

Ispektor Rádl slouží v Praze na politickém oddělení Zpravodajské služby. Proto se mu pod ruce dostávají zejména složitější případy. V době hospodářské krize se lépe daří radikálním skupinám a tak jsou případy dost zamotané a musí se často postupovat opatrně, vzhledem k politické situaci v zemi. Často v případech figurují tajní agenti, zahraniční pašeráci, politici atd. 
V rámci případů se nejen zapojíme do pátrání po zločincích, ale zároveň jsme svědky soukromého života vyšetřovatelů. 

Marek Střipský je mladý spisovatel, který má za sebou už jednu knihu s případy inspektora Radla. Sám říká, že se snažil napsat něco jiného než námi notoricky známé Četnické humoresky, chtěl ztvárnit detektivní špionážní thriller z první republiky. Jak se mu to povedlo?"Do nočního ticha náhle zavrzaly otevírající se vchodové dveře. Herman Lederer, kerý ani nesundal maskovací plnovous, se naoko loudavě ploužil k mopedu. Snažil se předstírat ležérní klackovitost,kdyby se kolem snad někdo mihnul. Ruce měl frajersky zastrčené v hlubokých kapsách balonového pláště a přes rameno mu ledabyle plandala zavěšená kabela s lupem. Blažek si připravil želízka a energicky vyskočil z vozu. Druhou rukou ukázal překvapenému Ledererovi služební odznak. "Policie!" křikl úsečně. "Otočte se ke zdi, Lederere, a žádné pitomosti, Jasné?!"
Revolver z něhož vyšla rána, Tomáš vůbec nezahlédl. Němec měl celou dobu zbraň v kapse baloňáku a držel na ní ruku. Stačilo natáhnout pojistku a zmáčknout spoušť.Blažek ucítil prudkou bolest v boku. Střela ho nejprve srazila do kolen a pak se zhroutil k zem. Pod jeho ležícím tělem se pomalu tvořila krvavá kaluž. "

K této knize jsem přistupovala dost skepticky. Musím se přiznat, že se mi nelíbí obálka. Proto jsem byla překvapená jak dobře se mi kniha četla. Před čtením jsem si zjistila něco málo o předchozím díle. Měl dost kladných reakcí. Bohužel obálka na mě vážně nepůsobila dobře a tak jsem proti své vůli byla proti knize zaujatá a vůbec se mi do ni nechtělo pustit.

Nakonec jsem byla spokojená. Případy jsou delší a víc propracované. Dozvíme se plno informací i z pozadí vyšetřování. Ne vždy se na nich účastní všichni z oddělení Zpravodajské služby, někdy jde vysloveně sóloakce některého z nich. Taky na oddělení nevládne taková přátelská atmosféra. Doře sehraní jsou hlavně Blažek, Rádl a Brázda. Dokáží se jeden za druhého postavit, jde o skutečné kamarády. 

Moc se mi líbilo propojení soukromého a profesního života vyšetřovatelů. Dozvídáme se nejen o jejich práci, ale i o pozadí té doby, Co se odehrávalo mimo práci a s čím se museli lidé potýkat. Tím mi byli vyšetřovatelé sympatičtější. Kromě hlavní postavy inspektora Rádla, se mi velmi líbil Tomáš Blažek. jeho problémy s láskou, trocha štěstí, to vše mi ho velmi přiblížilo.

Nakonec jsem si knihu užila. Jako odpočinkovou četbu s trochou napětí ji rozhodně doporučuji.

Za knihu k recenzi děkuji nakladatelství MOBA
Knihu si můžete zakoupit ZDE

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…