Přeskočit na hlavní obsah

Smrtná zima - recenze


autor: Kate A. Borman
nakladatelství: Host
překladatel: Markéta Polochová
počet stran: 366

V osadě, která je zcela odloučená od okolí, žije mladá dívka, která se liší svým myšlením, svými sny i odvahou. Jenomže, lišit se není dobré. Ve společnosti, která má velmi přísná pravidla je každá odlišnost chápána jako zlo. Jenže Emmeline si nemůže pomoci, nedokáže předstírat. Přes přísný zákaz se vydá do lesa. Má neodbytný pocit, že jí někdo nebo něco volá. Jenomže co najde v pustině, kam nikdo nikdy nechodí, kde mohou číhat různá nebezpečí? Co na její výpravy budou říkat ostatní obyvatele osady.

Autorka, Kate Borman žije v Kanadě.  Moc se mi líbí prohlášení z jejich stránek, kde píše že k jejímu pracovnímu procesu patří pohodlné pantofle, dobrá čokoláda a krásně strašidelné věci. Navíc tvrdí, že jako malá nebyla doma moc užitečná, protože místo práce pořád četla knihy a to jí prý vydrželo dodnes s tím rozdílem, že teď knihy píše.


Na knihu Smrtná zima jsem se moc těšila. Anotace mě zaujala. Tento typ příběhu mám moc ráda.
Osada, která se vlivem okolností dostala do izolace od okolního světa, kdy nevíme jak a jesli na světě ještě žijí jiní lidé. Obyvatelé se snaží přežít v drsných podmínkách a tak si vytvoří přísné zákony, nad kterými dlí privilegovanější část obyvatel.

"Tam venku cítím mrtvé vznášející se ve větvích. Ztracení šustí listím stromů, brání průchodu paprsků a šeptají mi do ucha. Své špinavé prsty obepínají kolem mého hrdla, škubou mi vlasy a uvolňují prameny, aby mě mohly letmým dotekem lechtat po tváři. 
Nebo že by to byl jenom vítr?
Nechci se tu moc zdržovat.
Strčím poslední kořen batolky virginské do vaku a pospíchám pryč. Zvednu se zpod svídových keřů, kde jsem kořeny vyrývala, a zmrzačená noha mi podklouzne na uvolněné hroudě hlíny. Ostrá bolest mi okamžitě projede celou nohou až nahoru k boku. "

Hlavní hrdinka je patnáctiletá dívka, která má svou hlavu. Emmeline je chytrá a přemýšlivá. Většina obyvatel osady bere informace, které jim předloží radní, jako hotovou věc, aniž by o ní pochybovali. Emmeline je jiná, má pochybnosti, chce vědět víc, poznat víc. Navíc má sny, které se jí snaží něco sdělit.


Život v osadě je jednotvárný, jeho jediným smyslem je přežít. Obyvatelé se bojí svého okolí v kterém číhá mnoho nebezpečí. Každý, kdo se pokusil opustit osadu, se už nevrátil.

Emmeline se mi moc líbila. Její odvaha s jakou se rozhodla vydat do neznáma a poslouchat své sny. Vše co podnikla mělo svojí logiku, i když se moc bála, šla do všeho naplno.

Musím přiznat, že děj knihy je tak napínavý, že jsem ji přečetla takřka na jeden zátah, Chtěla jsem se dozvědět jak to skončí, co najde Em v lese, chtěla jsem odhalit všechna tajemství. Bohužel, protože se jedná o první díl, plno otazníků zůstalo nezodpovězeno.

Styl psaní autorky mě nadchnul. Jediné, co bych ji vyčetla je zapojení francouzštiny do textu. Čtenář bez základů tohoto jazyka to bude mít složitější s porozuměním dialogů. Buď bych francouzštinu přímo vyloučila, nebo bych aspoň v textu naznačila překlad, aby bylo vše jasné. Jinak si myslím, že tato kniha si určitě najde své obdivovatele.

Plno věcí bylo jen jemně naznačeno a dořešení se dočkáme nejspíše až v dalších dílech série. Jsem moc zvědavá.

Za knihu k recenzi děkuji Palmknihy
Knihu si můžete pořídit ZDE
Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…