Přeskočit na hlavní obsah

Jednooký král - recenzeautor: Vlastimil Vondruška
namluvil: Jan Hyhlík
čas poslechu: 26 hodin 09 minut


Některé knihy mají za úkol nás pobavit, zpestřit nám náš život, jiné zase dostaly jako hlavní úlohu naše poučení, získání nových informací. Audiokniha Jednooky král má funkcí víc. Nejen že nás pobaví, skvělým, mnohdy dost napínavý příběhem, navíc nás poučí o naší historii. Dozvíme se, že naši panovníci byli velmi chytří a rozhodně nebyli považováni za slabé vládce. 

I tentokrát se potkáme s Přemyslem Otakarem. Budeme s ním řešit jeho problémy v lásce i v panování. Budeme s ním bojovat a vyhrajeme s ním nejednu bitvu a to nejen tu s mečem v ruce. Zaposloucháme se do příběhu jeho syna Václava, kterému Přemysl Otakar musel prošlapat cestičku na trůn. Nebylo jednoduché zajistit následnictví Václava, ale Přemysl Otakar to zvládl. Václav má však své představy o tom jak se má vládnout. 

Valstimil Vondruška je známý historik a i v této části Přemyslovských epopejí se snažil co nejvíce držet historických faktů, které získává z dobových pramenů. Samozřejmě, že některé vztahy, aférky a postoje tehdejších hlavních aktérů si musel přimyslet. Podle mého názoru se mu to povedlo tak, že příběh získal na autentičnosti. Máme možnost s postavami žít jejich život, zabývat se jejich starostmi a radostmi. 


Interpret pan Hihlík, který namluvil už první díl, mě ani tentokrát nezklamal. Rozhodně se zbytečně nepitvořil, nesnažil se nuceně měnit hlas. Vše co potřeboval, zvládl změnou intonace. Tentokrát navíc musím pochválit přidání hudebního doprovodu. Bylo to to jediné, nač jsem si u prvního dílu stěžovala. Takže tentokrát k načtení a zpracování audioknihy nemám žádné výhrady. 

Postavy, které známe z našich dějin, se nám tady představují jako skuteční lidí, kteří mají své silné i slabé stránky. Pan Vondruška rozhodně neubírá svým postavám na lidskosti tím, že by je oslavoval a zapomněl na jejich lidské slabosti. Proto mi byl velmi sympatický Přemysl Otakar i jeho druhá žena Kunhuta. Zajímalo by mě, jaký vztah byl mezi nimi ve skutečnosti. Moc se mi líbil i popis vzájemného působení ostatních postav. Intriky a mocenské spory, ale i bitvy a šarvátky. 

Audiokniha mě přiměla zamyslet se nad naší historii. Nad vztahy českých zemí a okolních království. Právě v této době, jsou tyto retrospektivy potřebné.


Audioknihu si můžete zakoupit ZDE

Za audioknihu k recenzi děkuji Audioteka.cz


Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…