Přeskočit na hlavní obsah

Jednooký král - recenzeautor: Vlastimil Vondruška
namluvil: Jan Hyhlík
čas poslechu: 26 hodin 09 minut


Některé knihy mají za úkol nás pobavit, zpestřit nám náš život, jiné zase dostaly jako hlavní úlohu naše poučení, získání nových informací. Audiokniha Jednooky král má funkcí víc. Nejen že nás pobaví, skvělým, mnohdy dost napínavý příběhem, navíc nás poučí o naší historii. Dozvíme se, že naši panovníci byli velmi chytří a rozhodně nebyli považováni za slabé vládce. 

I tentokrát se potkáme s Přemyslem Otakarem. Budeme s ním řešit jeho problémy v lásce i v panování. Budeme s ním bojovat a vyhrajeme s ním nejednu bitvu a to nejen tu s mečem v ruce. Zaposloucháme se do příběhu jeho syna Václava, kterému Přemysl Otakar musel prošlapat cestičku na trůn. Nebylo jednoduché zajistit následnictví Václava, ale Přemysl Otakar to zvládl. Václav má však své představy o tom jak se má vládnout. 

Valstimil Vondruška je známý historik a i v této části Přemyslovských epopejí se snažil co nejvíce držet historických faktů, které získává z dobových pramenů. Samozřejmě, že některé vztahy, aférky a postoje tehdejších hlavních aktérů si musel přimyslet. Podle mého názoru se mu to povedlo tak, že příběh získal na autentičnosti. Máme možnost s postavami žít jejich život, zabývat se jejich starostmi a radostmi. 


Interpret pan Hihlík, který namluvil už první díl, mě ani tentokrát nezklamal. Rozhodně se zbytečně nepitvořil, nesnažil se nuceně měnit hlas. Vše co potřeboval, zvládl změnou intonace. Tentokrát navíc musím pochválit přidání hudebního doprovodu. Bylo to to jediné, nač jsem si u prvního dílu stěžovala. Takže tentokrát k načtení a zpracování audioknihy nemám žádné výhrady. 

Postavy, které známe z našich dějin, se nám tady představují jako skuteční lidí, kteří mají své silné i slabé stránky. Pan Vondruška rozhodně neubírá svým postavám na lidskosti tím, že by je oslavoval a zapomněl na jejich lidské slabosti. Proto mi byl velmi sympatický Přemysl Otakar i jeho druhá žena Kunhuta. Zajímalo by mě, jaký vztah byl mezi nimi ve skutečnosti. Moc se mi líbil i popis vzájemného působení ostatních postav. Intriky a mocenské spory, ale i bitvy a šarvátky. 

Audiokniha mě přiměla zamyslet se nad naší historii. Nad vztahy českých zemí a okolních království. Právě v této době, jsou tyto retrospektivy potřebné.


Audioknihu si můžete zakoupit ZDE

Za audioknihu k recenzi děkuji Audioteka.cz


Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

A mám tu slibovanou soutěž.

Díky mé spolupráci se spisovatelkou Petrou Nachtmanovou, jsem získala dvě knihy pro své čtenáře. Jedná se o knihy Hodinová manželka Eva a Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou. Obě knihy jsou s věnováním přímo od autorky.


Mohou tedy vyhrát dva mí pravidelní čtenáři. A jaké jsou podmínky pro výhru? 
1) Sledovat můj blog.  2) Napsat do komentářů svojí emailovou adresu, na kterou vás mohu kontaktovat v případě výhry. 3) Můžete mi dát odkaz na svůj blog, abych se mohla podívat a třeba inspirovat. :-) 4) Odpovědět na otázku : Dáváte přednost českým nebo zahraničním spisovatelům a proč.  5) Budu ráda, pokud napíšete svého oblíbeného českého spisovatele - pro inspiraci.  6) Napište, které knize byste dali přednost. 
Soutěž vyhodnotím 15.10.2016

Padesát minut -recenze

Napsal: Robert M. Lindner Počet stran: 288 Nakladatelství: Portál
Knihy nakladatelství Portál mám moc ráda, mají zvláštní náboj. Proto jsem s radostí sáhla po nové knize a pustila se do ní. 
Robert Lindner byl známý psychoterapeut a psychoanalytik. Napsal knihu, ve které se nám snaží přiblížit svou práci. Představí nám pět svých případů, které ho něčím zaujaly. Nejen, že zjistíme něco o osobnostech, které vyšetřuje, podíváme se na jejich minulost, která je většinou příčinou jejich problémů. Zjistíme, jak důležitá je v jeho práci intuice, kdy se musí terapeut, často během okamžiku, rozhodnout jak se zachovat, aby pomohl svému pacientovi. Provede nás cestami svých úvah, vysvětlí nám svůj výběr terapie. Nebojí se odhalit i pochybnosti a nejistotu, které ho občas přepadají. Vždy je pro něj na prvním  místě pacient a jeho dobro. 
Vzhledem k těmto predisponujícím a přitěžujícím faktorům nepovažuji za nijak zvlášť překvapivé, že moje účast na Kirkově psychóze poněkud narušila onu duševní rov…