Přeskočit na hlavní obsah

Samhain na Zámku NIžbor

Včera byla sobota a přesto že doma je pořád co dělat rozhodli jsme se někam vyrazit. Naše volba nakonec padla na Zámek Nižbor kde se konala akce Samhain.


Tento krásný zámek tyčící se nad řekou Berounkou, založil Přemysl Otakar II. Původně sloužil jako lovecké sídlo českých panovníků. Jeho poloha na skále ho velmi dobře chránila před útočníky.

Dnes je na zámku velmi zajímavá keltská expozice. Možná i proto se na zde pořádá Samhain.
Samhain je keltský svátek, který je hranicí mezi dvěma hlavními obdobími roku zimou a létem. Pro Kelty byl začátkem nového roku vnímán také jako doba, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých.

Moc jsem se těšila.


Počasí bylo nádherné, vůbec bych neřekla že už je podzim. Slunce svítilo a my jsme strávili nádherné odpoledne. Všude bylo plno stánků s dobrotami. Prodávali se ošatky ze slámy, šperky, keramika, ručně vyráběná mýdla...

Na hlavním nádvoří byli ukázky dobových řemesel. Kovář, tkadleny, tesaří atd. Navíc byl naplánovaný bohatý doprovodný program. Hrála hudby, tančilo se, naplánovaná byla i komentovaná ukázka práce dravců, bojovníci nám předvedli opravdové souboje, při kterých dokonce tekla krev. Prostě plno zábavy. Navíc jsme si mohli prohlédnout všechny expozice na zámku. Boj byl vážně drsný, tekla krev. Rozhodně bych se ho nechtěla účastnit. Předvedl nám ho, za silného povzbuzování Vousův kmen. Irské tance předváděla skupina Gall - Tír. Kdybych se nestyděla tančila bych taky. Ukázka dravců - ptáci lítaly všude kolem. 


Výr Velký. Mě se moc líbil, tak jsem ho navrhla jako sovu do Bradavic mojí dceři. Bohužel, Klarka chce nějakou menší sovu. Tak budeme vybírat dál. 


Hrála nám hudba. Nejprve skupina Dé Domhnaigh. Měli moc hezké historické oblečení. 
Poté Dick O´Bradz. 

Nakonec kapela Isara. Moc jsme se nasmáli nad písničkou Vdova. Rozhodně to stojí za to. Pustit si ji můžete ZDE . My jsme písničku už znali, ale v angličtině.

Den jsme si vážně užili a už se těšíme za rok na Nižbor.
Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

A mám tu slibovanou soutěž.

Díky mé spolupráci se spisovatelkou Petrou Nachtmanovou, jsem získala dvě knihy pro své čtenáře. Jedná se o knihy Hodinová manželka Eva a Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou. Obě knihy jsou s věnováním přímo od autorky.


Mohou tedy vyhrát dva mí pravidelní čtenáři. A jaké jsou podmínky pro výhru? 
1) Sledovat můj blog.  2) Napsat do komentářů svojí emailovou adresu, na kterou vás mohu kontaktovat v případě výhry. 3) Můžete mi dát odkaz na svůj blog, abych se mohla podívat a třeba inspirovat. :-) 4) Odpovědět na otázku : Dáváte přednost českým nebo zahraničním spisovatelům a proč.  5) Budu ráda, pokud napíšete svého oblíbeného českého spisovatele - pro inspiraci.  6) Napište, které knize byste dali přednost. 
Soutěž vyhodnotím 15.10.2016

Padesát minut -recenze

Napsal: Robert M. Lindner Počet stran: 288 Nakladatelství: Portál
Knihy nakladatelství Portál mám moc ráda, mají zvláštní náboj. Proto jsem s radostí sáhla po nové knize a pustila se do ní. 
Robert Lindner byl známý psychoterapeut a psychoanalytik. Napsal knihu, ve které se nám snaží přiblížit svou práci. Představí nám pět svých případů, které ho něčím zaujaly. Nejen, že zjistíme něco o osobnostech, které vyšetřuje, podíváme se na jejich minulost, která je většinou příčinou jejich problémů. Zjistíme, jak důležitá je v jeho práci intuice, kdy se musí terapeut, často během okamžiku, rozhodnout jak se zachovat, aby pomohl svému pacientovi. Provede nás cestami svých úvah, vysvětlí nám svůj výběr terapie. Nebojí se odhalit i pochybnosti a nejistotu, které ho občas přepadají. Vždy je pro něj na prvním  místě pacient a jeho dobro. 
Vzhledem k těmto predisponujícím a přitěžujícím faktorům nepovažuji za nijak zvlášť překvapivé, že moje účast na Kirkově psychóze poněkud narušila onu duševní rov…