Přeskočit na hlavní obsah

Samhain na Zámku NIžbor

Včera byla sobota a přesto že doma je pořád co dělat rozhodli jsme se někam vyrazit. Naše volba nakonec padla na Zámek Nižbor kde se konala akce Samhain.


Tento krásný zámek tyčící se nad řekou Berounkou, založil Přemysl Otakar II. Původně sloužil jako lovecké sídlo českých panovníků. Jeho poloha na skále ho velmi dobře chránila před útočníky.

Dnes je na zámku velmi zajímavá keltská expozice. Možná i proto se na zde pořádá Samhain.
Samhain je keltský svátek, který je hranicí mezi dvěma hlavními obdobími roku zimou a létem. Pro Kelty byl začátkem nového roku vnímán také jako doba, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých.

Moc jsem se těšila.


Počasí bylo nádherné, vůbec bych neřekla že už je podzim. Slunce svítilo a my jsme strávili nádherné odpoledne. Všude bylo plno stánků s dobrotami. Prodávali se ošatky ze slámy, šperky, keramika, ručně vyráběná mýdla...

Na hlavním nádvoří byli ukázky dobových řemesel. Kovář, tkadleny, tesaří atd. Navíc byl naplánovaný bohatý doprovodný program. Hrála hudby, tančilo se, naplánovaná byla i komentovaná ukázka práce dravců, bojovníci nám předvedli opravdové souboje, při kterých dokonce tekla krev. Prostě plno zábavy. Navíc jsme si mohli prohlédnout všechny expozice na zámku. Boj byl vážně drsný, tekla krev. Rozhodně bych se ho nechtěla účastnit. Předvedl nám ho, za silného povzbuzování Vousův kmen. Irské tance předváděla skupina Gall - Tír. Kdybych se nestyděla tančila bych taky. Ukázka dravců - ptáci lítaly všude kolem. 


Výr Velký. Mě se moc líbil, tak jsem ho navrhla jako sovu do Bradavic mojí dceři. Bohužel, Klarka chce nějakou menší sovu. Tak budeme vybírat dál. 


Hrála nám hudba. Nejprve skupina Dé Domhnaigh. Měli moc hezké historické oblečení. 
Poté Dick O´Bradz. 

Nakonec kapela Isara. Moc jsme se nasmáli nad písničkou Vdova. Rozhodně to stojí za to. Pustit si ji můžete ZDE . My jsme písničku už znali, ale v angličtině.

Den jsme si vážně užili a už se těšíme za rok na Nižbor.
Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

A mám tu slibovanou soutěž.

Díky mé spolupráci se spisovatelkou Petrou Nachtmanovou, jsem získala dvě knihy pro své čtenáře. Jedná se o knihy Hodinová manželka Eva a Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou. Obě knihy jsou s věnováním přímo od autorky.


Mohou tedy vyhrát dva mí pravidelní čtenáři. A jaké jsou podmínky pro výhru? 
1) Sledovat můj blog.  2) Napsat do komentářů svojí emailovou adresu, na kterou vás mohu kontaktovat v případě výhry. 3) Můžete mi dát odkaz na svůj blog, abych se mohla podívat a třeba inspirovat. :-) 4) Odpovědět na otázku : Dáváte přednost českým nebo zahraničním spisovatelům a proč.  5) Budu ráda, pokud napíšete svého oblíbeného českého spisovatele - pro inspiraci.  6) Napište, které knize byste dali přednost. 
Soutěž vyhodnotím 15.10.2016

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…