Přeskočit na hlavní obsah

Vyhnání Gerty Schnirch


 Napsala: Kateřina Tučková
nakladatelství: Host
počet stran: 410

Kniha nám představuje Gertu Schnirch a její osudy. Neměla to v životě lehké, matka Češka ovládaná despotickým otcem - angažovaným Němcem. Za války se snažila nevyčnívat, neubližovat, ale ani nepomáhat. Nechávala vše plynout kolem sebe. Po válce, byla odsunuta spolu z dalšími Němci z Brna. Přežila i se svou několikaměsíční dcerou. Sledujeme její nelehký osud i osudy lidí, které potkává a s kterými se přátelí.

Kateřinu Tučkovou jsem si vybrala jako zajímavou českou spisovatelku. Její nejznámější kniha jsou Žitkovské bohyně. Chtěla jsem si od ní přečíst i jinou knihu. Za román Vyhnání Gerty Schnirch získala autorka cenu Magnesia Litera. Od října roku 2014 uvádí HaDivadlo i její divadelní adaptaci. V současnosti Kateřina Tučková pracuje jako kurátorka. Není jen autorkou beletrie, vydala i několik odborných publikací z oblasti českého výtvarného umění.


S Gertou se setkáváme na  začátku války, sledujeme proměnu jejího otce v uvědomělého Němce i ztrátu přátel. Najednou se hodnota člověka poznává podle toho, jaké vyznává náboženství a jakou má národnost. Dřívější přátelství je zapovězeno a navazují se nová. Gerta se snaží nevyčnívat, příliš se nezapojuje. Navíc po smrti matky a odchodu bratra na frontu zažívá své malé domácí peklo.

Po skončení války doufá, že muže žít v klidu dál. Že se její život vrátí do starých kolejí a ona i její dcera budou v pořádku ve známém prostředí domova. Okolní události ji velmi brzy vyvedou z omylu. Spolu s ostatními, vinnými i nevinnými Němci, je odsunuta z města. S sebou si může vzít jen pár nezbytností pro sebe a svou dceru. Začíná vyčerpávající cesta, plná brutality, ústrků a nespravedlností. Je zázrak že přežila. Dostává se na nucené práce do moravské vesnice, kde spolu s dalšími odsunutými ženami a jejich dětmi vytvoří komunitu. Tato přátelství jsou velmi pevná a vydrží dlouhá léta.

"Válka byla dlouhá, Začala nenápadně, aniž by si Gerta všimla, a rozpínala se, až se nakonec vklínila do všech koutů jejich života. Zrušením kurzů pana Kmenty to začalo a pokračovalo plíživě až k nim domů, přímo do jejich kuchyně, kde se otec nad novinami smál, když jim předčítal, jak z kavárny Esplanade hnali svlečeného Žida tak rychle, až si pod schody srazil vaz. Matka se tehdy rozplakala nad tak nedůstojným koncem lidského života. Neobešlo se to bez křiku, stejně jako když věnovala půllitru mléka paní Goldsteinové odvedlo, protože nestihla nakoupit v hodinách určených Židům,"


Kniha Vyhnání Gerty Schnirch byla plná hrůz, která se tenkrát děla. Četla se proto velmi těžce. Několikrát jsem Gertu litovala, nedokážu si ani představit ty hrůzy, které prožila. V době války byla velmi mladá - středoškolačka. Bylo naivní si myslet, že pokud ona nikomu nic neudělala, je bez viny a nemůže se jí nic stát. Zvláštní je, že jsem se nedokázala vžít do hlavní hrdinky. Připadala mi až moc nezaujatá, lhostejná k tomu co se děje. Jako by vše pozorovala z vnějšku, ne že se jí to skutečně děje.

Tento historický román je rozdělená na několik částí. První část, Válkou s cejchem Schnirchů, nám popisuje jak to bylo s Gertou za války. Jaký byl její vztah s matkou, otcem i bratrem. Druhá část nese název- Když se kácí les, lítají třísky. Tady nám Gerta popisuje odchod z Brna a následnou hrůznou cestu. Kniha končí částí Sólo pro Barboru, kdy poznáme jak vše zažívala Barbora jako malé dítě, jak viděla události kolem sebe jinak, než její matka.

Styl autorky byl pro mě nečekaný. Plno věcí, hlavně těch zlých spíš naznačuje, než by je přímo popisovala. Tím, že si je čtenář musí domyslet a představit, se tyto hrůzy zdály daleko skutečnější, než kdyby je jednoduše popsala s celou jejich surovostí. Některé scény popisuje jakoby nezaujatě bez citu, jiné s hněvem, kdy chce vykřičet tu nespravedlnost, která se stala. Zvláště poslední pasáž, kterou vypráví Barbora byla překvapivá.

Jde o velmi silný příběh napsaný velmi poutavě. Občas jsem se ztrácela v osudech některých postav, byli však dořešeny na jiném místě knihy. Autorka tím napínala naší zvědavost, jestli se dozvíme, jak to dopadlo. Přesto, že už jsem četla řadu knih z válečnou tématikou, kde jsou popisovány hrůzy války, v knize Vyhnání Gerty Schnirch, jsou některé jen naznačené a o to horší. Tentokrát se podíváme na toto historické období z jiné strany a to strany Němců žijících v Čechách.

Za knihu k recenzi děkuji DOBRÉ KNIHY.CZ
Knihu si můžete zakoupit ZDE
Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

A mám tu slibovanou soutěž.

Díky mé spolupráci se spisovatelkou Petrou Nachtmanovou, jsem získala dvě knihy pro své čtenáře. Jedná se o knihy Hodinová manželka Eva a Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou. Obě knihy jsou s věnováním přímo od autorky.


Mohou tedy vyhrát dva mí pravidelní čtenáři. A jaké jsou podmínky pro výhru? 
1) Sledovat můj blog.  2) Napsat do komentářů svojí emailovou adresu, na kterou vás mohu kontaktovat v případě výhry. 3) Můžete mi dát odkaz na svůj blog, abych se mohla podívat a třeba inspirovat. :-) 4) Odpovědět na otázku : Dáváte přednost českým nebo zahraničním spisovatelům a proč.  5) Budu ráda, pokud napíšete svého oblíbeného českého spisovatele - pro inspiraci.  6) Napište, které knize byste dali přednost. 
Soutěž vyhodnotím 15.10.2016

Padesát minut -recenze

Napsal: Robert M. Lindner Počet stran: 288 Nakladatelství: Portál
Knihy nakladatelství Portál mám moc ráda, mají zvláštní náboj. Proto jsem s radostí sáhla po nové knize a pustila se do ní. 
Robert Lindner byl známý psychoterapeut a psychoanalytik. Napsal knihu, ve které se nám snaží přiblížit svou práci. Představí nám pět svých případů, které ho něčím zaujaly. Nejen, že zjistíme něco o osobnostech, které vyšetřuje, podíváme se na jejich minulost, která je většinou příčinou jejich problémů. Zjistíme, jak důležitá je v jeho práci intuice, kdy se musí terapeut, často během okamžiku, rozhodnout jak se zachovat, aby pomohl svému pacientovi. Provede nás cestami svých úvah, vysvětlí nám svůj výběr terapie. Nebojí se odhalit i pochybnosti a nejistotu, které ho občas přepadají. Vždy je pro něj na prvním  místě pacient a jeho dobro. 
Vzhledem k těmto predisponujícím a přitěžujícím faktorům nepovažuji za nijak zvlášť překvapivé, že moje účast na Kirkově psychóze poněkud narušila onu duševní rov…