Přeskočit na hlavní obsah

Frajer Manolito - recenzenapsala: Elvira Lindo
překlad: Eva Šašková
nakladatelství: Omega
počet stran: 176

Pokud máte chuť vrátit se do svého dětství a prožít znovu malá dobrodružství, otevřete si knihu Frajer Manolito. Tentokrát se s ním setkáme o letních prázdninách. Všichni jeho kamarádi odjeli z Carabanchelu a Manolito s Blbčkem zůstali sami. Co bude dělat, a jak si poradí bez party? 

Spisovatelka Elvíra Lindo se proslavila sérií knih o Manolitovi. Dnes autorka žije převážně v New Yorku. Její knihy se dostaly mezi bestcellery a Manolito se dočkal i filmového a seriálového zpracování. Moc se neví, že autorka kromě knížek pro děti vydala i pět románu pro dospělé. 

Přesto, že Manolito osaměl, nejsou jeho dobrodružství méně zajímavá. Náš hrdina si dokáže poradit v každé situaci. Navíc má pořád po ruce svého milovaného bratra Blbečka a popleteného dědu Nicoláse. S nimi se nudit rozhodně nebude. O prázdninách je sice pořádné horko, ale ani to nepřinutí našeho hrdinu sedět doma. Musí se jen pořádně zdokonalit v umění slízat zmrzlinu bez toho, aby se umazal.


Onehdá jsme si hráli na plácku vedle carabanchelský věznice na Policajta a zloděje, když tu vedle nás náhle zabrzdilo jedno auto tak prudce, že dostalo smyk na všechna čtyři kola. Napadlo mě, že normálka, že nás přišli unést nebo okrást, popřípadě si koupit naše mlčení. Pro strejčka příhodu jsem si stoupl za Blbečka, jelikož u mě instinkt přežití funguje ze všech instinktů úplně nejlíp. Udělám cokoli, abych si v obtížnejch situacích zachránit krk. Všichni jsme zůstali paralyzovaně stát: Džihád, Arturo Román, Paquito Medina, Ušatec... Slyšet byl jen Blbečkuv dudlík. Když je totiž Blbeček nervozní, zvýší počet cumlů za minutu. 


S Manolitem se setkáváme už po třetí. Z předešlých dílů ho už trochu známe. Přesto že svému mladšímu bratrovi říká Blbečku, ve skutečnosti ho má moc rád. O prázdninách se mu věnuje hlavně děda Nicolás a my už z předchozích dílů, víme že děda je svérázný, a ani tentokrát nás nezklame. Díky absenci Manolitových kamarádů se dozvíme více informací o Blbečkovi, dokonce zjistíme i jeho pravé jméno. Podíváme se na přátelství Manolitovy maminky a sousedky Luisy. 
Kniha je pro mě návratem do mého dětství a do pohody. Pokud máte plno práce a nevíte co dřív, Frajer Manolito může působit jako relax. Můžete si ji číst sami, nebo ji můžete číst vašim dětem. Děti na knihu reagují velmi dobře, smějí se a přemýšlejí jak by  se zachovali v Manolitově situaci. Je to velmi příjemně strávený čas.

Moc se mi líbil styl, jakým je kniha napsaná. Manolito se obrací k čtenáři, jako by to byl jeho kamarád, který si čte knihu s jeho dobrodružstvím. Tím čtenáře vtáhne do děje knížky. Jeho jazyk je přirozený, nehraje si na spisovnou řeč. Jednotlivé dobrodružství jsou napsané tak, že se klidně mohla stát, ale i z těchto, v zásadě obyčejných událostí, dokáže Manolito vytěžit barvitou historku.

 


Knihu doporučuji čtenářům jakéhokoli věku. Malé děti jsou nadšené, ze způsobu vyprávění a pro nás starší je to příjemný relax. Je přece fajn občas si přečíst  jednoduché vyprávění u kterého se můžete bezstarostně smát. 

Za knihu k recenzi moc děkuji Knihy Dobrovský a Knihy Omega

Knihu můžete zakoupit ZDE

Knihu Frajer Manolito zakoupíte v knihkupectví knihy Dobrovský.Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…