Přeskočit na hlavní obsah

Frajer Manolito - recenzenapsala: Elvira Lindo
překlad: Eva Šašková
nakladatelství: Omega
počet stran: 176

Pokud máte chuť vrátit se do svého dětství a prožít znovu malá dobrodružství, otevřete si knihu Frajer Manolito. Tentokrát se s ním setkáme o letních prázdninách. Všichni jeho kamarádi odjeli z Carabanchelu a Manolito s Blbčkem zůstali sami. Co bude dělat, a jak si poradí bez party? 

Spisovatelka Elvíra Lindo se proslavila sérií knih o Manolitovi. Dnes autorka žije převážně v New Yorku. Její knihy se dostaly mezi bestcellery a Manolito se dočkal i filmového a seriálového zpracování. Moc se neví, že autorka kromě knížek pro děti vydala i pět románu pro dospělé. 

Přesto, že Manolito osaměl, nejsou jeho dobrodružství méně zajímavá. Náš hrdina si dokáže poradit v každé situaci. Navíc má pořád po ruce svého milovaného bratra Blbečka a popleteného dědu Nicoláse. S nimi se nudit rozhodně nebude. O prázdninách je sice pořádné horko, ale ani to nepřinutí našeho hrdinu sedět doma. Musí se jen pořádně zdokonalit v umění slízat zmrzlinu bez toho, aby se umazal.


Onehdá jsme si hráli na plácku vedle carabanchelský věznice na Policajta a zloděje, když tu vedle nás náhle zabrzdilo jedno auto tak prudce, že dostalo smyk na všechna čtyři kola. Napadlo mě, že normálka, že nás přišli unést nebo okrást, popřípadě si koupit naše mlčení. Pro strejčka příhodu jsem si stoupl za Blbečka, jelikož u mě instinkt přežití funguje ze všech instinktů úplně nejlíp. Udělám cokoli, abych si v obtížnejch situacích zachránit krk. Všichni jsme zůstali paralyzovaně stát: Džihád, Arturo Román, Paquito Medina, Ušatec... Slyšet byl jen Blbečkuv dudlík. Když je totiž Blbeček nervozní, zvýší počet cumlů za minutu. 


S Manolitem se setkáváme už po třetí. Z předešlých dílů ho už trochu známe. Přesto že svému mladšímu bratrovi říká Blbečku, ve skutečnosti ho má moc rád. O prázdninách se mu věnuje hlavně děda Nicolás a my už z předchozích dílů, víme že děda je svérázný, a ani tentokrát nás nezklame. Díky absenci Manolitových kamarádů se dozvíme více informací o Blbečkovi, dokonce zjistíme i jeho pravé jméno. Podíváme se na přátelství Manolitovy maminky a sousedky Luisy. 
Kniha je pro mě návratem do mého dětství a do pohody. Pokud máte plno práce a nevíte co dřív, Frajer Manolito může působit jako relax. Můžete si ji číst sami, nebo ji můžete číst vašim dětem. Děti na knihu reagují velmi dobře, smějí se a přemýšlejí jak by  se zachovali v Manolitově situaci. Je to velmi příjemně strávený čas.

Moc se mi líbil styl, jakým je kniha napsaná. Manolito se obrací k čtenáři, jako by to byl jeho kamarád, který si čte knihu s jeho dobrodružstvím. Tím čtenáře vtáhne do děje knížky. Jeho jazyk je přirozený, nehraje si na spisovnou řeč. Jednotlivé dobrodružství jsou napsané tak, že se klidně mohla stát, ale i z těchto, v zásadě obyčejných událostí, dokáže Manolito vytěžit barvitou historku.

 


Knihu doporučuji čtenářům jakéhokoli věku. Malé děti jsou nadšené, ze způsobu vyprávění a pro nás starší je to příjemný relax. Je přece fajn občas si přečíst  jednoduché vyprávění u kterého se můžete bezstarostně smát. 

Za knihu k recenzi moc děkuji Knihy Dobrovský a Knihy Omega

Knihu můžete zakoupit ZDE

Knihu Frajer Manolito zakoupíte v knihkupectví knihy Dobrovský.Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

A mám tu slibovanou soutěž.

Díky mé spolupráci se spisovatelkou Petrou Nachtmanovou, jsem získala dvě knihy pro své čtenáře. Jedná se o knihy Hodinová manželka Eva a Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou. Obě knihy jsou s věnováním přímo od autorky.


Mohou tedy vyhrát dva mí pravidelní čtenáři. A jaké jsou podmínky pro výhru? 
1) Sledovat můj blog.  2) Napsat do komentářů svojí emailovou adresu, na kterou vás mohu kontaktovat v případě výhry. 3) Můžete mi dát odkaz na svůj blog, abych se mohla podívat a třeba inspirovat. :-) 4) Odpovědět na otázku : Dáváte přednost českým nebo zahraničním spisovatelům a proč.  5) Budu ráda, pokud napíšete svého oblíbeného českého spisovatele - pro inspiraci.  6) Napište, které knize byste dali přednost. 
Soutěž vyhodnotím 15.10.2016

Padesát minut -recenze

Napsal: Robert M. Lindner Počet stran: 288 Nakladatelství: Portál
Knihy nakladatelství Portál mám moc ráda, mají zvláštní náboj. Proto jsem s radostí sáhla po nové knize a pustila se do ní. 
Robert Lindner byl známý psychoterapeut a psychoanalytik. Napsal knihu, ve které se nám snaží přiblížit svou práci. Představí nám pět svých případů, které ho něčím zaujaly. Nejen, že zjistíme něco o osobnostech, které vyšetřuje, podíváme se na jejich minulost, která je většinou příčinou jejich problémů. Zjistíme, jak důležitá je v jeho práci intuice, kdy se musí terapeut, často během okamžiku, rozhodnout jak se zachovat, aby pomohl svému pacientovi. Provede nás cestami svých úvah, vysvětlí nám svůj výběr terapie. Nebojí se odhalit i pochybnosti a nejistotu, které ho občas přepadají. Vždy je pro něj na prvním  místě pacient a jeho dobro. 
Vzhledem k těmto predisponujícím a přitěžujícím faktorům nepovažuji za nijak zvlášť překvapivé, že moje účast na Kirkově psychóze poněkud narušila onu duševní rov…