Přeskočit na hlavní obsah

Biomanžel - audiokniha
Autor: Michal Vieweg
namluvil:  Radek Valenta
čas poslechu : 5 hodin 43 minut

Knihy od Michala Viewega jsou u nás velmi populární. Kdo by neznal Román pro ženy, nebo Účastníky zájezdu. Vlastně jakákoli kniha, která bude mít v položce autor napsáno Vieweg má zaručenu prodejnost. Já se většinou neřídím všeobecným vkusem a raději si dělám vlastní názor. Vždy se snažím na každém díle najít něco dobrého a ne jen kritizovat. Když vyšla audiokniha Biomanžel, rozhodla jsem se zaposlouchat se do příběhu. 


Biomanžel volně navazuje na předchozí knihu Biomanželka. Příběh vypráví dula - která žije s rodinou spisovatele Mojmíra. Zná ho ze všech stran a proto má přehled o jeho životě. Když se Mistr, jak ho trochu obdivně, ale taky trochu pejorativně oslovuje, rozhodne běžet maratón, má z toho velkou legraci.  Když mu v cíli maratónu praskne aorta, srdečně se tomu zasměje. Ze sebevědomého spisovatele se najednou změní v neurotika, jehož jedinou náplní dne je léčení a sebepozorování. Dula vše sleduje a zaznamenává se sobě vlastním smyslem pro humor.

Musím se přiznat, že moje očekávání nebylo velké, přesto zvědavost zvítězila a já se zaposlouchala. Docela dlouho mi trvalo než jsem si zvykla na styl příběhu. Sprostá slova, častý sarkasmus, ironie, černý humor. Bylo to pro mě velmi překvapivé. Ke konci knihy, po překonání všech zábran, jsem se, u některých scén nahlas smála.


Trochu mě mátl paradox, že knihu napsal muž očima ženy, a namluvil ho zase muž. Je tedy jasné, kdo je opravdovým vypravěčem příběhu. Biomanžel nám předkládá zkušenosti samotného autora z let léčby. Do jaké míry je biografický, to se můžeme jen dohadovat. Sama si myslím, že takový nadhled nad svou situací získá člověk, až když už je ze všeho venku a minimálně věří, že do budoucna bude všechno jen lepší. V knize si sám ze sebe dost drsně utahuje. Dělá si legraci ze svého předchozího života, ze svých prohřešků i dobrých skutků, ze svých vztahů, své popularity, své práce atd.

Trochu překvapivě mi z postav byl sympatičtější Mojmír. Dula mi přišla až moc domýšlivá kdy sama sebe považovala za dokonalou. Dělala si pořád z Mistra legraci a přitom to vypadalo jako by se mu mstila. Mojmír je úspěšnější, obdivovanější a samozřejmě i bohatší.

Přes počáteční rozpačitost se mi audiokniha Biomanžel moc líbila a bavila mě. Proč si nedělat legraci z věcí z kterých máme strach. Je to výborná terapia a vyrovnání se se skutečností. Máte strach o život, z nemocí, ze vztahů, udělejte si z toho legraci a už se vám to nebude zdát tak děsivé. Přišlo mi, že tato kniha je pro autora taková psychoterapie. Tímto způsobem se vyrovnal s tím co se stalo a já doufám, že se mu to povedlo, stejně jako tento text.

Za audioknihu k recenzi děkuji Audioteka.cz
Audioknihu můžete koupit ZDEOkomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…