Přeskočit na hlavní obsah

Biomanžel - audiokniha
Autor: Michal Vieweg
namluvil:  Radek Valenta
čas poslechu : 5 hodin 43 minut

Knihy od Michala Viewega jsou u nás velmi populární. Kdo by neznal Román pro ženy, nebo Účastníky zájezdu. Vlastně jakákoli kniha, která bude mít v položce autor napsáno Vieweg má zaručenu prodejnost. Já se většinou neřídím všeobecným vkusem a raději si dělám vlastní názor. Vždy se snažím na každém díle najít něco dobrého a ne jen kritizovat. Když vyšla audiokniha Biomanžel, rozhodla jsem se zaposlouchat se do příběhu. 


Biomanžel volně navazuje na předchozí knihu Biomanželka. Příběh vypráví dula - která žije s rodinou spisovatele Mojmíra. Zná ho ze všech stran a proto má přehled o jeho životě. Když se Mistr, jak ho trochu obdivně, ale taky trochu pejorativně oslovuje, rozhodne běžet maratón, má z toho velkou legraci.  Když mu v cíli maratónu praskne aorta, srdečně se tomu zasměje. Ze sebevědomého spisovatele se najednou změní v neurotika, jehož jedinou náplní dne je léčení a sebepozorování. Dula vše sleduje a zaznamenává se sobě vlastním smyslem pro humor.

Musím se přiznat, že moje očekávání nebylo velké, přesto zvědavost zvítězila a já se zaposlouchala. Docela dlouho mi trvalo než jsem si zvykla na styl příběhu. Sprostá slova, častý sarkasmus, ironie, černý humor. Bylo to pro mě velmi překvapivé. Ke konci knihy, po překonání všech zábran, jsem se, u některých scén nahlas smála.


Trochu mě mátl paradox, že knihu napsal muž očima ženy, a namluvil ho zase muž. Je tedy jasné, kdo je opravdovým vypravěčem příběhu. Biomanžel nám předkládá zkušenosti samotného autora z let léčby. Do jaké míry je biografický, to se můžeme jen dohadovat. Sama si myslím, že takový nadhled nad svou situací získá člověk, až když už je ze všeho venku a minimálně věří, že do budoucna bude všechno jen lepší. V knize si sám ze sebe dost drsně utahuje. Dělá si legraci ze svého předchozího života, ze svých prohřešků i dobrých skutků, ze svých vztahů, své popularity, své práce atd.

Trochu překvapivě mi z postav byl sympatičtější Mojmír. Dula mi přišla až moc domýšlivá kdy sama sebe považovala za dokonalou. Dělala si pořád z Mistra legraci a přitom to vypadalo jako by se mu mstila. Mojmír je úspěšnější, obdivovanější a samozřejmě i bohatší.

Přes počáteční rozpačitost se mi audiokniha Biomanžel moc líbila a bavila mě. Proč si nedělat legraci z věcí z kterých máme strach. Je to výborná terapia a vyrovnání se se skutečností. Máte strach o život, z nemocí, ze vztahů, udělejte si z toho legraci a už se vám to nebude zdát tak děsivé. Přišlo mi, že tato kniha je pro autora taková psychoterapie. Tímto způsobem se vyrovnal s tím co se stalo a já doufám, že se mu to povedlo, stejně jako tento text.

Za audioknihu k recenzi děkuji Audioteka.cz
Audioknihu můžete koupit ZDEOkomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

A mám tu slibovanou soutěž.

Díky mé spolupráci se spisovatelkou Petrou Nachtmanovou, jsem získala dvě knihy pro své čtenáře. Jedná se o knihy Hodinová manželka Eva a Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou. Obě knihy jsou s věnováním přímo od autorky.


Mohou tedy vyhrát dva mí pravidelní čtenáři. A jaké jsou podmínky pro výhru? 
1) Sledovat můj blog.  2) Napsat do komentářů svojí emailovou adresu, na kterou vás mohu kontaktovat v případě výhry. 3) Můžete mi dát odkaz na svůj blog, abych se mohla podívat a třeba inspirovat. :-) 4) Odpovědět na otázku : Dáváte přednost českým nebo zahraničním spisovatelům a proč.  5) Budu ráda, pokud napíšete svého oblíbeného českého spisovatele - pro inspiraci.  6) Napište, které knize byste dali přednost. 
Soutěž vyhodnotím 15.10.2016

Padesát minut -recenze

Napsal: Robert M. Lindner Počet stran: 288 Nakladatelství: Portál
Knihy nakladatelství Portál mám moc ráda, mají zvláštní náboj. Proto jsem s radostí sáhla po nové knize a pustila se do ní. 
Robert Lindner byl známý psychoterapeut a psychoanalytik. Napsal knihu, ve které se nám snaží přiblížit svou práci. Představí nám pět svých případů, které ho něčím zaujaly. Nejen, že zjistíme něco o osobnostech, které vyšetřuje, podíváme se na jejich minulost, která je většinou příčinou jejich problémů. Zjistíme, jak důležitá je v jeho práci intuice, kdy se musí terapeut, často během okamžiku, rozhodnout jak se zachovat, aby pomohl svému pacientovi. Provede nás cestami svých úvah, vysvětlí nám svůj výběr terapie. Nebojí se odhalit i pochybnosti a nejistotu, které ho občas přepadají. Vždy je pro něj na prvním  místě pacient a jeho dobro. 
Vzhledem k těmto predisponujícím a přitěžujícím faktorům nepovažuji za nijak zvlášť překvapivé, že moje účast na Kirkově psychóze poněkud narušila onu duševní rov…