Přeskočit na hlavní obsah

Jonathan Strange & pan Norrell - recenze


Napsala: Sussane Clarková
Nakladatelství: Omega
Překladatel: Viktor Janiš
Počet stran: 968

Příběh nás zavede do Anglie na začátku devatenáctého stoleté. V té době, zdá se, nikdo z celé Anglie na magii nevěří. Pak se ale objeví samotářský pan Norrell a nechá obživnout sochy v yorské katedrále. Zpráva o návratu magie se brzy rozlétne po celé Anglii. Pan Norrell odcestuje do Londýna pomáhat vládě v boji proti Napoleonovi, nečekaně při tom narazí na nadaného mladého mága a vezme ho k sobě do učení. Společně ohromí celou zemi svými podivuhodnými skutky. Do jejich partnerství se však brzy vloudí rivalita. Pan Norrell se nikdy nezbavil svého tajnůstkářství a Jonathan Strange zase přitahuje ta nejdivočejší a nejnebezpečnější magie.

Sussane Mary Clarková  psala knihu jedenáct let. Je mi skoro líto, že jsem ji  já přečetla za pár dní, když si s ní dala tolik práce. Hned po vydání, v roce 2004, kniha vzbudila velkou pozornost. Získala řadu nominací a ocenění. Z ocenění které kniha získala v roce 2005 World Fantasy, Hugo, Mythopoeic Fantasy Award for Adult Literature atd. Vzhledem k tomu, že to byla první kniha  této spisovatelky, je to velký úspěch. 


Na knize Jonathan Strange & pan Norrell mě nejprve upoutala její obálka. Já, na rozdíl od mých známých, mám ráda filmové obálky. Líbí se mi. Když jsem ji dostala poprvé do ruky, zaujala mě tloušťkou. Je to neuvěřitelně moc písmenek. Zpočátku mě děj vůbec nenadchnul. Děj pomalinku, poklidně plynul, probíhala jedna odborná diskuse za druhou. Vůbec si nejsem jistá okamžikem, kdyz se to změnilo a kniha mě začala bavit. Přestali mě rozčilovat věčné poznámky pod čarou a nijakost a nesympatičnost postav. 

Myslím, že bych klidně dokázala přelouskat i daleko víc stránek. Příběh je rozvětvený, ale vše do sebe nakonec dokonale zapadne. Děj je prošpikován typickým humorem, ironií, ale i vážným tónem v dokonalém souladu. Líbí se mi jak autorka do příběhu zahrnula i známé skutečnosti z historie a osobnosti. Najdeme v ní historické hříčky a odkazy na všeobecně známé skutečnosti. Navíc nejde nezmínit prostředí viktoriánské Anglie, které mám spojené s romantikou a magii. Kouzla a magie tentokrát nejsou jen kulisa, ale vlastně hlavní činitel.

Postavy jsou rozporuplné. Pokud bych měla vybrat jednu, která se mi víc líbila, asi bych se nedokázala rozhodnout. Gilbert Norrell je arogantní, namyšlený mág, zahleděný do svých knížek, bez kterých nedokáže existovat. Je nedůtklivý, nespolečenský nejraději zavřený ve své knihovně je nudný a marnivý, přesto ho všichni obdivují - tedy alespoň zpočátku. Jonathan Strange rozhodně nepatří mezi pozorné společníky, lehce arogantní a velmi namyšlený. Pak si vyberte. 

Na knize můžeme obdivovat dobře propracovaný svět, ve kterém vše dokonale zapadlo. Postavy jsou dobře zapamatovatelné a originální, zápletka, která se dlouho nezdá, ale nakonec vygraduje do velkého finále. Autorka prokázala výbornou představivost a fantasii. Její magie, která není jednoduchá. Musí se studovat, není to jednoduché a ne vždy se kouzlo podaří správně. Láska ke knihám, která je v příběhu všudypřítomná. Knihy jsou důležité nejen pro pana Norrella, ale pro celou společnost. 

Kniha vyžaduje veškerou pozornost svého čtenáře. Jde o to, aby vám nic neuteklo a to ani poznámky pod čarou. Návrat magie a její využití je krásný námět zasazený do toho správného romantického prostředí. Rozhodně si udělejte čas a do knihy se pusťte, nebudete litovat.

Za knihu k recenzi děkuji Knihy Dobrovský a Knihy Omega

Knihu můžete zakoupit ZDE

Knihu Jonathan Strange & pan Norrell zakoupíte v knihkupectví knihy Dobrovský

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…