Přeskočit na hlavní obsah

Celiakie

Chtěla bych se s vámi podělit nejen o kladné stránky svého života, ale i o ty záporné.

Jsem celiatik. Většinou dnes už lidé ví o co se jedná, ale ještě před třemi lety, to pro ně byla velká neznámá.


Celiakie je chronické autoimunitní onemocnění tenkého střeva, které je citlivé na směs bílkovin zvanou lepek či gluten (odtud jeden z názvů této nemoci – glutenová enteropatie). Lepek je obsažený především v pšeničné mouce, ale také v žitu a ječmeni.

Základem léčby ceiakie je uváděna bezlepková dieta. Já už tuto dietu držím sedmým rokem, od doby kdy u mě byla diagnostikována. Zpočátku to bylo dost těžké, byla jsem šokována, kde všude je lepek obsažen. Například některé jogurty, čokolády, káva - všude může číhat nebezpečí. Postupně jsem se s novou situacé vyrovnávala. Teď už to beru jako běžnou věc a moc nad tím nepřemýšlím. Vím co můžu kupovat, jak vařit a na co si dávat pozor. Problém je, kyž jedeme na návšěvu, nebo na delší dovolenou. Většinou si beru jídlo s sebou.

Poslední dobou je bezlepková dieta dost populární. Drží ji i lidé, kteří ji nepotřebují. Pro nás, kteří s dietou musíme žít, je to celkem výhoda. Většina supermarketů už prodává velkou škálu potravin bez lepku, v restauraci se dá pořídit celé menu bez lepku a navíc se mi zdá, že i ceny jdou pomalinku dolů.

Do této rubriky budu psát recepty, které používám běžně, hlavně ty vyzkoušené a ochutnané. Vůbec v ničem se neomezuji, peču dorty, bábovky, vařím úplně klasická jídla, jen používám trochu jiné ingredience.


Třeba na narozeniny jsem pekla dorty dva, jeden bezlepkový a jeden klasický. Myslím, že se povedlo a oba dorty byly skvělý.

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

A mám tu slibovanou soutěž.

Díky mé spolupráci se spisovatelkou Petrou Nachtmanovou, jsem získala dvě knihy pro své čtenáře. Jedná se o knihy Hodinová manželka Eva a Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou. Obě knihy jsou s věnováním přímo od autorky.


Mohou tedy vyhrát dva mí pravidelní čtenáři. A jaké jsou podmínky pro výhru? 
1) Sledovat můj blog.  2) Napsat do komentářů svojí emailovou adresu, na kterou vás mohu kontaktovat v případě výhry. 3) Můžete mi dát odkaz na svůj blog, abych se mohla podívat a třeba inspirovat. :-) 4) Odpovědět na otázku : Dáváte přednost českým nebo zahraničním spisovatelům a proč.  5) Budu ráda, pokud napíšete svého oblíbeného českého spisovatele - pro inspiraci.  6) Napište, které knize byste dali přednost. 
Soutěž vyhodnotím 15.10.2016

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…