Přeskočit na hlavní obsah

Král rytíř - audiokniha


Autor: Vlastimil Vondruška
Namluvil: Jan Hyhlík
Čas poslechu: 26 hodin 6 minut

Třetí díl Přemyslovských epopejí nám ukáže další část naších dějin. Budeme pokračovat ve vyprávění o životě krále Václava I. a plynule přejdeme k příběhu jeho syna Přemysla. Kronikář nám předkládá velmi zajímavé zvraty v životě Přemysla Otakara II., jenž měl původně nastoupit kněžskou dráhu. Osud to zařídil jinak a splnil mu jeho velké přání, stal se z něj rytíř.

Vlastimil Vondruška je kladenský rodák. Miloval dějepis a tak není divu, že vystudoval historii a etnografii na Filosofické fakultě University Karlovy v Praze. Pokud jste někdy byli na jeho besedě, sami jste jistě poznali, že je nadšený pro dějiny našeho státu. Dokáže velmi poutavě vyprávět a stejně tak i píše. V jeho knihách je plno maličkostí, které člověka zaujmou.  Nesoustředí se jen na historická fakta, jde o zjištěné skutečnosti obalené trochou fikce. Vyprávění je pak daleko zajímavější. 

Opět nás příběhem provádí kronikář, který zaznamenává to co zažil i to co slyšel či četl. Vypráví nám o životě našich panovníků. Krále Václava I potkáváme už jako ostříleného panovníka, který má dostatečnou autoritu. Musí čelit intrikám, které na něj chystají i členové jeho vlastní rodiny. Svému synovi Přemyslovi určil dráhu církevního hodnostáře. Osud ale zasáhl a Přemysl Otakar II se stal následníkem trůnu. 


Audioknihu opět namluvil Jan Hyhlík. Jako vypravěč mi vyhovuje. Nesnaží se různě pitvořit, vše, co potřebuje, dokáže vyjádřit pouze pomocí intonace. Mám ráda jeho klidné vypravěčské tempo. Není divu, že už namluvil přes 150 audioknih. 

Audiokniha pana Vondrušky mě ani tentokrát nezklamala. Posloucháme velmi zajímavý příběh plný intrik, bitev, zrady, ale i rytířského chování. Panovník musel umět využívat nejen své bitevní převahy, ale i taktiku získávání vlivu pomocí vhodných svazků. Manželství nebylo otázkou lásky a sympatií, ale hlavní myšlenkou bylo upevnění, nebo lépe, posílení svého postavení. To poznal na vlastní kůži i mladý Přemysl, když mu otec dojednal svazek s ženou o dost starší. Není divu, že mu toto manželství nevydrželo. 

Příběh má v různých chvílích různou dynamiku. Barvité vyprávění o bitvách střídá klidné pozorování každodenního života na dvoře, manželských vztahů atd.. Podíváme se na intriky, které dokázali obrátit proti sobě otce a syna. Velmi přehledně jsou popsány vztahy mezi mocnými rody v Evropě. Dozvíme se i zajímavé informace o postavení církve.  Vždy mě zajímalo postavení žen v dané době. V tomto příběhu jsou velmi silné a rozhodně se s jejich vlivem musí počítat. 

Pořád si připomínám, že ne vše v knize je skutečnost. Některé části si musel autor domyslet tak, aby celek dával smysl. I tentokrát si s tímto nelehkým úkolem dobře poradil. Prostřednictvím kronikáře si dáváme další dílek do naší skládačky dějin českého státu. Je dobré znát naší historii a poučit se z ní. 


Za audioknihu k recenzi děkuji Audioteka.cz
Audioknihu můžete koupit ZDEOkomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

A mám tu slibovanou soutěž.

Díky mé spolupráci se spisovatelkou Petrou Nachtmanovou, jsem získala dvě knihy pro své čtenáře. Jedná se o knihy Hodinová manželka Eva a Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou. Obě knihy jsou s věnováním přímo od autorky.


Mohou tedy vyhrát dva mí pravidelní čtenáři. A jaké jsou podmínky pro výhru? 
1) Sledovat můj blog.  2) Napsat do komentářů svojí emailovou adresu, na kterou vás mohu kontaktovat v případě výhry. 3) Můžete mi dát odkaz na svůj blog, abych se mohla podívat a třeba inspirovat. :-) 4) Odpovědět na otázku : Dáváte přednost českým nebo zahraničním spisovatelům a proč.  5) Budu ráda, pokud napíšete svého oblíbeného českého spisovatele - pro inspiraci.  6) Napište, které knize byste dali přednost. 
Soutěž vyhodnotím 15.10.2016

Padesát minut -recenze

Napsal: Robert M. Lindner Počet stran: 288 Nakladatelství: Portál
Knihy nakladatelství Portál mám moc ráda, mají zvláštní náboj. Proto jsem s radostí sáhla po nové knize a pustila se do ní. 
Robert Lindner byl známý psychoterapeut a psychoanalytik. Napsal knihu, ve které se nám snaží přiblížit svou práci. Představí nám pět svých případů, které ho něčím zaujaly. Nejen, že zjistíme něco o osobnostech, které vyšetřuje, podíváme se na jejich minulost, která je většinou příčinou jejich problémů. Zjistíme, jak důležitá je v jeho práci intuice, kdy se musí terapeut, často během okamžiku, rozhodnout jak se zachovat, aby pomohl svému pacientovi. Provede nás cestami svých úvah, vysvětlí nám svůj výběr terapie. Nebojí se odhalit i pochybnosti a nejistotu, které ho občas přepadají. Vždy je pro něj na prvním  místě pacient a jeho dobro. 
Vzhledem k těmto predisponujícím a přitěžujícím faktorům nepovažuji za nijak zvlášť překvapivé, že moje účast na Kirkově psychóze poněkud narušila onu duševní rov…