Přeskočit na hlavní obsah

Literární časopisy - noviny

Protože píšu blog o knihách, rozhodla jsem se zmapovat trochu literární časopisy, které vychází v ČR. Přece jenom nejde jen o to číst knihy a psát recenze. Chce to se něco dozvědět ze zákulisí, něco o autorech a mít trochu přehled. Proto se snažím číst nejen knihy, ale i časopisy.

Začnu podle abecedy, aby nebyl někdo upřednostněn. 

A2Dost mě překvapilo, že jsem ho našla v nabídce vesnické samoobsluhy u nás. Nemáme tu ani Mladou Frontu, ale A2 máme pravidelně a tak si ho i kupuju. Možná je naše vesnice plná knihomolů, jen je neznám. (Přistěhovala jsem se před rokem, jsem tedy  náplava a nikoho moc neznám.) 
Časopis není jen o knihách, ale celkově o kultuře, což vidím spíš jako plus. 

Babylon

Je časopis zabývající se politikou, kulturou a literaturou. Stahuji si ho zdarma z internetové adresy. Na akademické půdě je k dostání zdarma. Nikdy jsem ho v tištěné formě nesehnala. 


Divoké víno

Divoké víno 76/2015

Vychází pouze v elektronické podobě, Přiznám se, že ho trochu zanedbávám a nečtu. Občas tam zavítám a něco si prohlídnu, ale na básničky musím  mít tu správnou náladu.


Host


Tenhle časopis asi všichni znáte. Zrovna prožívám dilema, jestli si ho předplatím. Moc mě nebaví ho pořád někde hledat. Mám ale dost omezené finance a už mám předplacené klasické noviny. Uvidíme. Přečtu ho většinou dřív, než ostatní časopisy. 

H-ALUZE

H_aluze - literárně kulturní časopis

Tento časopis moc nekupuju. Né, že by se mi obsahově nelíbil, ale dost špatně se mi shání a poslední dobou ani nemám čas. Pokud jsem v Praze, tak pořád někam spěchám a nákup časopisu není bohužel prioritou. 

Literární noviny

Tak literárky asi všichni znáte. Když jsem byla jako studentka na Letní škole rozvojové pomoci a spolupráce v Olomouci, dostávali jsme je zdarma (v rámci propagace) a to i starší čísla. V té době jsem je začala číst. Nečtu je pravidelně po celou dobu, vždy mám pár čísel pohov a pak neodolám a zas si je koupím. Je tam plno příloh, takže je opravdu co číst. Můžu říct, že v poslední době nestíhám všechno přelouskat a tak si zajímavé části, které jsem nestihla zakládám a čtu je třeba i se zpožděním. 

Opičí revue


Taky čtu na internetu. Líbí se mi, že se zaměřují hlavně na české autory. Vždy tam najdu zajímavé knihy. Je to zas něco jiného. Líbí se mi i reportáže a  rozhovory.

Plav
Plav

Zase mám problém se sháněním časopisu. Koupím ho jen občas, když se k němu dostanu, Přece jenom času není moc a tak někdy jen proletím internet a snažím se asoň vědět co se kde píše. Před pár dny vyšlo nové číslo, tak třeba ho dostanu.

Revolver revue

revolver revue

Tenhle časopis mě zaujal taky ještě jako studentku a to hlavně vzhledem. Samozřejmě jsem se cítila pěkně důležitě, když jsem si ho koupila. Měla jsem něco extra. Cena je sice vyšší, ale je to čtvrtletník. Navíc je to výhoda i v tom, že ho většinou za ten čtvrt rok stihnu přečíst. 

Ještě mám ráda časopisy o fantasy a sci-fy, ale o tom jindy.

Ted chápete, že na čtení, práci, učení vážně moc času nezbývá. 

Vím, že časopisů o literatuře je víc, a rozhodně je nemám zmapované všechny. Tohle jsou lae ty, které alespoň občas přelouskám, abych měla pocit, že jsem v obraze. 

Znáte nějaké jiné, které čtete a kterým dáváte přednost. Ráda se poučím a inspiruji. 
2 komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

A mám tu slibovanou soutěž.

Díky mé spolupráci se spisovatelkou Petrou Nachtmanovou, jsem získala dvě knihy pro své čtenáře. Jedná se o knihy Hodinová manželka Eva a Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou. Obě knihy jsou s věnováním přímo od autorky.


Mohou tedy vyhrát dva mí pravidelní čtenáři. A jaké jsou podmínky pro výhru? 
1) Sledovat můj blog.  2) Napsat do komentářů svojí emailovou adresu, na kterou vás mohu kontaktovat v případě výhry. 3) Můžete mi dát odkaz na svůj blog, abych se mohla podívat a třeba inspirovat. :-) 4) Odpovědět na otázku : Dáváte přednost českým nebo zahraničním spisovatelům a proč.  5) Budu ráda, pokud napíšete svého oblíbeného českého spisovatele - pro inspiraci.  6) Napište, které knize byste dali přednost. 
Soutěž vyhodnotím 15.10.2016

Padesát minut -recenze

Napsal: Robert M. Lindner Počet stran: 288 Nakladatelství: Portál
Knihy nakladatelství Portál mám moc ráda, mají zvláštní náboj. Proto jsem s radostí sáhla po nové knize a pustila se do ní. 
Robert Lindner byl známý psychoterapeut a psychoanalytik. Napsal knihu, ve které se nám snaží přiblížit svou práci. Představí nám pět svých případů, které ho něčím zaujaly. Nejen, že zjistíme něco o osobnostech, které vyšetřuje, podíváme se na jejich minulost, která je většinou příčinou jejich problémů. Zjistíme, jak důležitá je v jeho práci intuice, kdy se musí terapeut, často během okamžiku, rozhodnout jak se zachovat, aby pomohl svému pacientovi. Provede nás cestami svých úvah, vysvětlí nám svůj výběr terapie. Nebojí se odhalit i pochybnosti a nejistotu, které ho občas přepadají. Vždy je pro něj na prvním  místě pacient a jeho dobro. 
Vzhledem k těmto predisponujícím a přitěžujícím faktorům nepovažuji za nijak zvlášť překvapivé, že moje účast na Kirkově psychóze poněkud narušila onu duševní rov…