Přeskočit na hlavní obsah

Róziny dcery - recenze


Róziny dcery


Róziny dcery
Zdenka Beckerová


stran: 320
přeložila:Jana Zoubková
Vydalo  nakladatelství Motto
ve společnosti Albatros Media a.s.Na tuto knihu jsem četla anotaci již před delší dobou. Když jsem ji nedávno viděla v knihovně, sáhla jsem po ní. Dost jsem se na čtení těšila. Chtěla jsem něco oddychového, něco na odreagování od všedních starostí.

Jde o příběh jedné rodiny, jejich vztahů v historické kulise socialismu. Róza si Tona vzít musela, čekali spolu dítě. Nebyla zamilovaná, přesto spolu vydrželi až do Tonovi smrti. Ne nebylo to nejšťastnější manželství. Měli spolu 3 dcery, Iris, Jasmínu a Kamilu. Matka, zatahuje své dcery do intrik, které ničí vztahy v rodině. Navíc každá dcera se rozhodne žít v jiné zemi. Ve vzduchu navíc visí rodinné tajemství, které se jen pomalu odkrývá.

" Róza se vdávala v kroji, který vyšívala celý rok, jak to po své padlé dceři vyžadovala matka. Pro nejvýznamnější den svého života se obzvlášť vyparádila.  Pro Tóna nebyl zevnějšek tak důležitý. Jen se důkladněji než jindy umyl a oholil. To musí stačit. Róza mu odpustila, že nemá nový oblek, protože je chudý, ale díru na patě ponožky mu neodpustila nikdy."


Knížka se mi moc dobře četla. Když jsem začala, ani jsem si nevšimla a byla jsem hned na 60 stránce. Vyprávění je spíše popisné, ale k téhle knize mi to vyloženě sedlo. Žádné velké filozofování. Příběh byl poutavý a děj pěkně plynul. Autorka nemoralizuje, nenutí nikomu svůj pohled na věc, nikomu neříká co je dobré a co špatné. Tohle vyprávění vás vtáhne do děje a vy se vcítíte do jednotlivých postav. 
Střídání vypravěčů mi vyhovovalo. Líbilo se mi na příběh pohlížet z různých pohledů. Není to o tom, že někdo je špatný a někdo dobrý. Nic není černobílé. 


"Na své děti nijak pyšná nebyla. Alespoň to nedávala najevo. Domnívala se, že nejsou moc krásné, ani moc chytré a ani jedna není zdaleka tak pilná a cílevědomá, za jakou se považovala sama."


Vztahy v rodině známe všichni. Není to nic jednoduchého udržet rodinu pohromadě, ne všem se to daří. Při čtení jsem hodně přemýšlela o mojí rodině a vztazích. Zajímavý je hlavně vztah mezi matkou  a dcerami. Proč se matka chová tak jak se chová? Je to její frustrací ze situace ve které se ocitla? 
Po přečtení této knihy jsem si dala pauzu na to, knihu vstřebat. Přemýšlet co a jak dělám já ve vztazích se svými blízkými. 


Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…