Přeskočit na hlavní obsah

Chudák Manolito

                                                  
Elvira Lindo


přeložila:          Eva Šašková
ilustroval:         Emilio Urberuaga
naladatelství:    Omega


Jde o druhý díl série o Manolitovi. První díl se jmenuje Manolito Brejloun.Vyprávění o jedné obyčejné - neobyčejné rodině.

/Za těch osm let, co žiju na zemský zeměkouli, se mi stalo takovejch věcí, že by nestačilo ani následujících devadesát dva let, abych je všechny vypověděl. /

Manolito, chlapec s bohatou fantazií, kterému kamarádi říkají Manolito Brejloun, prožívá mnoho dobrodružství se svými přáteli Ušatcem, Džihádem, Arturem Románem a Susan špinavé kalhotky. K jeho lumpárnám se  občas přidá i jeho milovaný a trochu bláznivý dědeček a mladší bratříček, kterému Manolito neřekne jinak než Blbeček. Jejich dobrodružství se odehrávají v madridské čtvrti Carabanchet. Jako dítě školou povinné přenáší své historky i do školy a k jeho pančelce Asunción, která svým žákům neřekne jinak než kriminálníci. 

Tatínek Manolita je řidič nákladního automobilu a tak často není doma. Péče o Manolita a Blbečka je zcela na matce. Kromě dvou dětí má máma na starosti i dědečka. Ještěže má kamarádku, všetečnou sousedku Luisu, která ji se vším pomáhá.

Manolito není žádný namyšlený kluk, který si myslí, že je ve všem nejlepší. Je to prostě obyčejný průměrný chlapec, který má běžná trápení se svými rodiči, bratrem, kamarády a dokonce i s holkou. Jeho vyjímečnost je v tom, jak dokáže vyprávět běžné příhody tak, že jsou neobyčejné a zábavné.

Maniloto má rád své rodiče, dědečka Nicolase i bratra. To mu však nebrání v tom, vidět nejen jejich kladné stránky, ale i jejich chyby a samozřejmě se s námi o své postřehy podělí. 

Je to kniha pro děti, psaná hovorovým jazykem. Kapitoly jsou krátké ,což se dětem bude dobře číst. Líbil se mi styl humoru. Dokonale uvěřitelné historky plné postřehů. Když jsem začala číst, trochu jsem vázla na stylu mluvy, ale po chvilce jsem se přistihla, že se usmívám. Děj vás dokonale v táhne a vy jste najednou jedním z party kluků potulujících se po parku u Oběšence. Je jedno jestli je vám osm, devět nebo klidně i čtyřicet, nad knížkou se pobavíte. 

Knihu moc hezky dokreslují obrázky Emilia Urberuaga. Je to přesně ten styl ilustrací, které k této knize sedí, dokonalé kombinace. Děkuji nakladatelství Omega a knihkupectví Knihy Dobrovský za poskytnutí recenzního výtisku.

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

A mám tu slibovanou soutěž.

Díky mé spolupráci se spisovatelkou Petrou Nachtmanovou, jsem získala dvě knihy pro své čtenáře. Jedná se o knihy Hodinová manželka Eva a Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou. Obě knihy jsou s věnováním přímo od autorky.


Mohou tedy vyhrát dva mí pravidelní čtenáři. A jaké jsou podmínky pro výhru? 
1) Sledovat můj blog.  2) Napsat do komentářů svojí emailovou adresu, na kterou vás mohu kontaktovat v případě výhry. 3) Můžete mi dát odkaz na svůj blog, abych se mohla podívat a třeba inspirovat. :-) 4) Odpovědět na otázku : Dáváte přednost českým nebo zahraničním spisovatelům a proč.  5) Budu ráda, pokud napíšete svého oblíbeného českého spisovatele - pro inspiraci.  6) Napište, které knize byste dali přednost. 
Soutěž vyhodnotím 15.10.2016

Padesát minut -recenze

Napsal: Robert M. Lindner Počet stran: 288 Nakladatelství: Portál
Knihy nakladatelství Portál mám moc ráda, mají zvláštní náboj. Proto jsem s radostí sáhla po nové knize a pustila se do ní. 
Robert Lindner byl známý psychoterapeut a psychoanalytik. Napsal knihu, ve které se nám snaží přiblížit svou práci. Představí nám pět svých případů, které ho něčím zaujaly. Nejen, že zjistíme něco o osobnostech, které vyšetřuje, podíváme se na jejich minulost, která je většinou příčinou jejich problémů. Zjistíme, jak důležitá je v jeho práci intuice, kdy se musí terapeut, často během okamžiku, rozhodnout jak se zachovat, aby pomohl svému pacientovi. Provede nás cestami svých úvah, vysvětlí nám svůj výběr terapie. Nebojí se odhalit i pochybnosti a nejistotu, které ho občas přepadají. Vždy je pro něj na prvním  místě pacient a jeho dobro. 
Vzhledem k těmto predisponujícím a přitěžujícím faktorům nepovažuji za nijak zvlášť překvapivé, že moje účast na Kirkově psychóze poněkud narušila onu duševní rov…