Přeskočit na hlavní obsah

Chudák Manolito

                                                  
Elvira Lindo


přeložila:          Eva Šašková
ilustroval:         Emilio Urberuaga
naladatelství:    Omega


Jde o druhý díl série o Manolitovi. První díl se jmenuje Manolito Brejloun.Vyprávění o jedné obyčejné - neobyčejné rodině.

/Za těch osm let, co žiju na zemský zeměkouli, se mi stalo takovejch věcí, že by nestačilo ani následujících devadesát dva let, abych je všechny vypověděl. /

Manolito, chlapec s bohatou fantazií, kterému kamarádi říkají Manolito Brejloun, prožívá mnoho dobrodružství se svými přáteli Ušatcem, Džihádem, Arturem Románem a Susan špinavé kalhotky. K jeho lumpárnám se  občas přidá i jeho milovaný a trochu bláznivý dědeček a mladší bratříček, kterému Manolito neřekne jinak než Blbeček. Jejich dobrodružství se odehrávají v madridské čtvrti Carabanchet. Jako dítě školou povinné přenáší své historky i do školy a k jeho pančelce Asunción, která svým žákům neřekne jinak než kriminálníci. 

Tatínek Manolita je řidič nákladního automobilu a tak často není doma. Péče o Manolita a Blbečka je zcela na matce. Kromě dvou dětí má máma na starosti i dědečka. Ještěže má kamarádku, všetečnou sousedku Luisu, která ji se vším pomáhá.

Manolito není žádný namyšlený kluk, který si myslí, že je ve všem nejlepší. Je to prostě obyčejný průměrný chlapec, který má běžná trápení se svými rodiči, bratrem, kamarády a dokonce i s holkou. Jeho vyjímečnost je v tom, jak dokáže vyprávět běžné příhody tak, že jsou neobyčejné a zábavné.

Maniloto má rád své rodiče, dědečka Nicolase i bratra. To mu však nebrání v tom, vidět nejen jejich kladné stránky, ale i jejich chyby a samozřejmě se s námi o své postřehy podělí. 

Je to kniha pro děti, psaná hovorovým jazykem. Kapitoly jsou krátké ,což se dětem bude dobře číst. Líbil se mi styl humoru. Dokonale uvěřitelné historky plné postřehů. Když jsem začala číst, trochu jsem vázla na stylu mluvy, ale po chvilce jsem se přistihla, že se usmívám. Děj vás dokonale v táhne a vy jste najednou jedním z party kluků potulujících se po parku u Oběšence. Je jedno jestli je vám osm, devět nebo klidně i čtyřicet, nad knížkou se pobavíte. 

Knihu moc hezky dokreslují obrázky Emilia Urberuaga. Je to přesně ten styl ilustrací, které k této knize sedí, dokonalé kombinace. Děkuji nakladatelství Omega a knihkupectví Knihy Dobrovský za poskytnutí recenzního výtisku.

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…