Přeskočit na hlavní obsah

Žena z horního patraClaire Messudová


překlad:             Johana Eliášová


počet stran:       303

nakladatelství:   Host


Když jsem si knihu vybírala, chtěla jsem něco od autora, který není moc známý, ale jeho knihy jsou uznávané. Zaujala mě Claire Messudová. Její poslední kniha Císařovy děti nemají šaty byla přeložena do více než dvaceti jazyků. Byla nominována na PEN/ Faulkner Award a ocitla se na longlistu Booker Prize. Byla jsem zvědavá na její novinku. 

Výsledek obrázku pro žena z horního patra

Autorka

Hlavní hrdinkou románu ježena, které se snaží být vzorná. Vzorná studentka, dcera,sestra, kamarádka, zaměstnankyně.... Aby toho dosáhla, dokáže obětovat své sny, vzdát se svého života. Nora, uznávaná učitelka na základní škole, dostane nového žáka, Rezu Šahída. Okamžitě k němu cítí silnou přitažlivost, považuje ho téměř za své dítě. Když pozná jeho rodiče je ztracená. Zdá se jí, jako by najednou začala žít svůj sen, jakoby i její život mohl mít smysl. Najednou může realizovat své tajné sny. Postupně se zamiluje do Rezovi matky, Sireny bohémské umělkyně a jejího manžela, Skandara, vysokoškolského profesora. Doufá, že díky nim dokáže naplnit svůj život.


Jsem poslušná holka, hodná holka, holka, co mívala samé jedničky, spořádaná, dobrá dcera, ambiciózní v práci, nikdy jsem nikomu nepřebrala kluka a nikdy jsem nenechala žádnou kamarádku ve štychu, zvládám problémy svých rodičů a zvládám problémy svého bratra, a v žádném případě už dávno nejsem holka, je mi přes čtyřicet, sakra, v práci se mi daří, jde mi to s dětmi, držela jsem matku za ruku, když umírala,v tu chvíli i ty čtyři roky umírání před tím, a každý den volám otci - přesně tak, každý den, a jak je tam u vás na protějším břehu, tady je zataženo a taky trochu dusno.


Žena z horního patra je synonymum pro ženu s nenaplněným životem. Nemá přítele ani dítě. Své myšlenky může svěřovat jediné přítelkyni, která však má svůj život. Svou lásku obrátila na své žáky. Je vynikající učitelka, ale tato pozice ji nenaplňuje. Chce být nezávislá umělkyně obdivovaná a milovaná. Sama o sobě tvrdí, že je vyhladovělá, ale neumí se nasytit.

Bojí se závislost. Připoutat se k někomu, je pro ní závazek, který ji děsí. Nechtěla žít obyčejný život ženy, matky, ale čím je starší tím víc jí chybí něčí blízkost. Je spolehlivá, plní své závazky, ale její život ji nudí, připadá si šedá, nezajímavá až neviditelná. Myslí si, že jediný kdo jí vidí jsou Šahídovy. Plně se ponoří do vztahu k této rodině. Díky nim se její vnitřní život změní, připadá si konečně naplněná. 


Život nemusí být lehký, hlavně když není prázdný.
Lise Meitnerová


Autorčin styl psaní se mi moc líbil. Neměla jsem potřebu přeskakovat řádky, ani při dlouhých popisech pocitů hlavní postavy. Přesto, že spisovatelka píše v dlouhatánských větách, kniha se četla moc dobře. Už jenom proto abyste si vychutnali hru Messuové se slovy, stojí za to knihu si přečíst.
Hlavní postava mě zaujala, její pocity nenaplnění, zamilovanosti, zklamání jsou dokonale uvěřitelné. Všechno jsem prožívala s ní. Vedlejší postavy jsou jen pro dokreslení děje, hlavní je vnitřní život Nory. 
Příběh v knize je jen doplněk, jde o úplně obyčejný život, který může prožít každý z nás. A právě v tom je to kouzlo. Není nijak překvapivý, nejsou v něm velké zvraty, ale knize to v ničem neubírá. Možná, kdyby byl děj plný zvratů, zastřelo by to bohatý vnitřní život hlavní postavy. Musím přiznat, že čtení knihy mě přimělo hodně přemýšlet o vlastním životě a mých snech.


Za knihu k recenzi děkuji  knihy.idnes.


Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…