Přeskočit na hlavní obsah

Marťan - audiokniha


Autor: Andy Weir
namluvil: Jan Zadražil, Jan Vondráček
délka poslechu: 11hodin 38 minut


Audiokniha Marťan Vás přiměje zamyslet se nad tím, co by jste dělali, kdyby jste se ocitl na opuštěném, vzdáleném místě, bez naděje na brzkou záchranu. Jen silná osobnost se donutí přemýšlet a i ze zdánlivě bezvýchodné situace dokáže najít východisko. Mark Watney je inteligentní, velmi pozitivně naladěný člověk. Ani taková katastrofa, jako zůstat samotný na Marsu, bez možnosti brzké záchrany, ho nevyvede z rovnováhy. I v této kritické situace si dokáže poradit. Využívá všechno, co se kdy naučil. Dokáže kombinovat a díky tomu se mu daří přežívat. Bude to stačit? Dočká se návratu na Zemi? 

Cestování vesmírem - jde o velmi lákavé téma. Andy Weir ho zpracoval opravdu bravurně. Příběh je velmi propracovaný.  Na nahrávce jde vidět, že si pohrál s přírodními zákony s chemii i fyzikou. Opravdu si na věrohodnosti dal velmi záležet. Všechno má vědecky podložené a jen odborník najde malé chybičky, které však celku vůbec neubližují. Všechno do sebe zapadá, každá okolnost je popsána tak, aby tomu porozuměl i laik. Pocity osamělého člověka, který prožívá náročné období, jsou zobrazeny velmi reálně. Navíc děj odlehčuje Markův suchý humor, který ho neopouští ani v těžkých situacích. 

Zdroj
Příběh Marka Watnyho od Andy Weira je všeobecně známý, takže uvedu jen základní kostru. Kosmonaut se díky nehodě a sledu náhodných okolností ocitne sám na Marsu. Posádka ho opustila v domnění, že je mrtvý. Jen díky svým schopnostem a touze přežít, se Markovi daří překonávat všechny těžkosti, které mu pobyt na Marsu klade do cesty. Jenže stihnou pro něj ze Země přiletět dřív, než mu dojdou zásoby?

Většinu informací se dozvídáme z deníkových záznamů osamělého astronauta. Vykresluje nám, jak se dívá na svou situaci, jak postupně hledá cesty k přežití. Prožíváme s ním jeho nejistotu a touhu přežít. Řešíme s ním jednotlivé problémy, které postupně vyvstávají. Mark se s námi dělí o každý krok o každou myšlenku. Vzhledem k tomu, že příběh je vystavěný převážně na vnitřních rozhovorech Marka, se kniha velmi dobře hodí na načtení. A musím uznat, že si s tím tentokrát dobře poradili. Trochu déle mi trvalo, než jsem si zvykla na osobitý hlas Jana Zadražila, ale na svou roli se hodil a po počátečním zvykání si, jsem si jeho hlas oblíbila. Dokázal si poradit i s náročnějším vysvětlováním technických postupů a zákonitostí. Humorné pasáže mu dokonale sedly, a já se občas smála nahlas.Ostatní hlasy na nahrávce jsou dílem Jana Vondráčka. nedá se mu nc vytknout, své role se zhostil bravurně.Pokud se chcete podívat, jak to vypadalo při nátáčení, můžete Zde

Hudební podkres, který dokresloval příběh mi ladil s každou situací, co se mi nelíbilo bylo různé rušivé pípání a zvonění. Bylo to pro mě dost rušivé a hlasité. Možná záleží i na typu přístroje, na kterém audioknihu přehráváte. 

Každopádně jsem si poslech užila, příběh byl zajímavý a inspirativní. Nahrávka byla kvalitní, a až na to pípání není moc co vytknout. Ukázku nahrávky si můžete poslechnout ZDE

Za audioknihu k recenzi děkuji OneHotBook.cz

 Nahrávku si můžete pořídit ZDEOkomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

A mám tu slibovanou soutěž.

Díky mé spolupráci se spisovatelkou Petrou Nachtmanovou, jsem získala dvě knihy pro své čtenáře. Jedná se o knihy Hodinová manželka Eva a Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou. Obě knihy jsou s věnováním přímo od autorky.


Mohou tedy vyhrát dva mí pravidelní čtenáři. A jaké jsou podmínky pro výhru? 
1) Sledovat můj blog.  2) Napsat do komentářů svojí emailovou adresu, na kterou vás mohu kontaktovat v případě výhry. 3) Můžete mi dát odkaz na svůj blog, abych se mohla podívat a třeba inspirovat. :-) 4) Odpovědět na otázku : Dáváte přednost českým nebo zahraničním spisovatelům a proč.  5) Budu ráda, pokud napíšete svého oblíbeného českého spisovatele - pro inspiraci.  6) Napište, které knize byste dali přednost. 
Soutěž vyhodnotím 15.10.2016

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…