Přeskočit na hlavní obsah

Jiskra v popelu


Autorka: Sabaa Tahirová
Překlad: Petra Johana Poncarová
Nakladatelství: Host
Počet stran: 450 stran


Své tělo a krev zaslibte Impériu. Srdce si však ponechejte. Laila je sirotek z lidu Učenců, bojuje za osvobození svého bratra, kterého zajali vojáci impéria. Její lid žije pod nadvládou Válečnícků. Aby osvobodila svého bratra, je ochotná snášet bití i mučení. Elias, nejlepší voják na akademii, přesto ví co je to soucit. Nesnáší pronásledování a zabíjení Učenců, nechce sloužit impériu. Rozhodne se dezertovat, ale dřív než to stihne provést, je zatažen do soutěže. Kdo soutěž vyhraje, stane se novým císařem. 
Laila a Elias, každý z nich vyrůstal v jiném prostředí. Oba se trápí, každý z jiného důvodu. Přesto je jejich osud propleten. Na jejich rozhodnutí závisí budoucnost impéria.
Učenci, národ který trpí pod nadvládou Válečnického impéria. Z hrdého a učeného lidu se stali otroci. Laila žije s babičkou, dědou a bratrem. Když jednou v noci vtrhnou do jejich domu vojáci, jsou babička s dědou zabiti a bratra odvlečou do vězení. Laila se rozhodne, že udělá cokoli, aby bratra osvobodila. Stane se z ní otrokyně. 
Elias je v dětství vybrán k vojenskému výcviku. Nikdy se se svým osudem nesmíří a plánuje útěk. Chce být svobodný. Žít život bez bojů a zbytečného zabíjení. Výměnou za svobodu je ochotný riskovat svůj život. 

Kniha je psaná z pohledů obou hlavních hrdinů. Čímž jsme v tažení do života vojáka i otrokyně.Nedá se určit, kdo z nich je pro příběh důležitější. Oba v něm mají své místo. Laila projeví velkou odvahu a odhodlání, sama si moc nevěří, ale její skutky mluví za vše. Přesto mi byl víc sympatický Elias. Má citlivé srdce, ví co znamená soucit a nenávidí násilí, které je všude kolem něj. Je chytrý, silný, spravedlivý, prostě je to ten správný hlavní hrdina.  Každá kniha musí mít i své záporáky. Tady je to každopádně Eliasova matka, velitelka na Šerosrázu. Svého syna nenávidí a je připravena ho při nejbližší příležitosti sprovodit ze světa. Její krutost  nemá snad žádné meze. Autorka nenechala nikoho zahálet, postavy se neustále vyvíjí a za pozornost stojí i propracování vedlejších postav, které do příběhu dokonale zapadají.


Jde o velmi dobře vystavěný příběh. To, že ho sledujeme ze dvou pohledů, knize dodává plastičnost. Dokážeme se vcítit do obou, tak rozdílných, hlavních postav. Navíc, se hlavní hrdinové vyvíjejí a mění tím co  zažívají. Prostředí příběhu i zápletka je originální. Násilí, které v knize je není prvoplánované, aby nás pouze šokovalo, opravdu do příběhu patří. Kniha je plná překvapení, tajemství, násilí, ale i lásky. Jde o velmi emocionální příběh, který vás rozpláče, ale i rozesměje. Příběh má spád, dokáže vás vtáhnout a vy vše zažíváte s hlavními hrdiny. Každý detail příběhu je dokonale zapracován do celku.

Tak teď už jen přání, aby co nejdříve vyšel další díl.

Za knihu k recenzi děkuji PALMKNIHY.CZ
Knihu můžete získat ZDE


Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

A mám tu slibovanou soutěž.

Díky mé spolupráci se spisovatelkou Petrou Nachtmanovou, jsem získala dvě knihy pro své čtenáře. Jedná se o knihy Hodinová manželka Eva a Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou. Obě knihy jsou s věnováním přímo od autorky.


Mohou tedy vyhrát dva mí pravidelní čtenáři. A jaké jsou podmínky pro výhru? 
1) Sledovat můj blog.  2) Napsat do komentářů svojí emailovou adresu, na kterou vás mohu kontaktovat v případě výhry. 3) Můžete mi dát odkaz na svůj blog, abych se mohla podívat a třeba inspirovat. :-) 4) Odpovědět na otázku : Dáváte přednost českým nebo zahraničním spisovatelům a proč.  5) Budu ráda, pokud napíšete svého oblíbeného českého spisovatele - pro inspiraci.  6) Napište, které knize byste dali přednost. 
Soutěž vyhodnotím 15.10.2016

Padesát minut -recenze

Napsal: Robert M. Lindner Počet stran: 288 Nakladatelství: Portál
Knihy nakladatelství Portál mám moc ráda, mají zvláštní náboj. Proto jsem s radostí sáhla po nové knize a pustila se do ní. 
Robert Lindner byl známý psychoterapeut a psychoanalytik. Napsal knihu, ve které se nám snaží přiblížit svou práci. Představí nám pět svých případů, které ho něčím zaujaly. Nejen, že zjistíme něco o osobnostech, které vyšetřuje, podíváme se na jejich minulost, která je většinou příčinou jejich problémů. Zjistíme, jak důležitá je v jeho práci intuice, kdy se musí terapeut, často během okamžiku, rozhodnout jak se zachovat, aby pomohl svému pacientovi. Provede nás cestami svých úvah, vysvětlí nám svůj výběr terapie. Nebojí se odhalit i pochybnosti a nejistotu, které ho občas přepadají. Vždy je pro něj na prvním  místě pacient a jeho dobro. 
Vzhledem k těmto predisponujícím a přitěžujícím faktorům nepovažuji za nijak zvlášť překvapivé, že moje účast na Kirkově psychóze poněkud narušila onu duševní rov…