Přeskočit na hlavní obsah

Kázání ohně


Autor: Francesca Haigová
Nakladatelství: Yoli
Počet stran: 384

Snila ten nejnebezpečnější sen – sen o rovnosti.


Už Vás někdy napadlo, jak moc by se změnil život na Zemi po katastrofě, kterou by způsobili lidé válkou nebo jadernou nehodou? Kniha Kázání ohně nám představuje jednu z možných variant.

Kázání ohně nám představí, jak to s civilizací vypadá, čtyři sta let po jaderném výbuchu. Země se změnila. Zasaženi byli lidé, zvířata i příroda. Po letech sucha a neúrody se na lidstvo usmálo štěstí, alespoň to si lidí mysleli. Začaly se rodit dvojčata. Vždy se narodil pár, chlapec a dívka. Bohužel, vždy jedno z dětí mělo nějaký tělesný hendikep. Tyto postižené děti byly označeny jako Omegy a byly vychovávány odděleně. To způsobovalo nerovné postavení mezi Alfy - dokonalými a Omegy - postiženými. Mezi dvojčaty ale bylo nezničitelné pouto. Když jeden z nich zemře, umírá i ten druhý.

Cass se narodí bez viditelného znetvoření, přesto je Omega. Je obdařena jasnovidectvím, což značí zvláštní druh postižení. Svou "vadu" dokáže dlouho skrývat a tak vyrůstá spolu se svým bratrem Zachem. Tím jsou oba ze společnosti Alfů vyloučeni. Má sen o rovnosti a o společném životě Alfů a Omegů.
"Předtím jsme Omegy stěží zahlédli, natož abychom s nimi trávili čas pod jednou střechou. Malý Oskar od sousedů zmizel hned , jak ho označili jako Omegu a odstavili. Těch několik, kteří procházeli vesnicí, se jen zřídka zdrželo víc než jedinou noc. Tábořili dole po proudu. Byli to vandrovníci, kteří chtěli zkusit štěstí ve větších osadách Omegů na jihu. A v letech, kdy byla špatná úroda, se někteří Omegové vzdali možnosti obdělávat podřadnou půdu, na níž směli sídlit, a putovali do jednoho z útočišť poblíž Wyndhamu. Útočiště byla ústupkem Rady osudovému poutu mezi dvojčaty. Nesmělo se připustit, aby Omegové umírali hlady a brali s sebou do hrobu své sourozence."

Tím, že Cass žije tak dlouho mezi Alfy, nedokáže se zařadit mezi Omegy. Je vyloučená z obou komunit, a ani do jedné zcela nepatří. Vylučuje ji i absence znetvoření, všude kam přijde, vzbuzuje pozornost. Navíc má silný citový vztah ke svému dvojčeti Zachovi. Snaží se omlouvat, všechny jeho činy. Přesto, že jí uvězní, nedokáže k němu cítit nenávist. Pomoci lstí se jí podaří z vězení uprchnout, a tak začíná její nekonečný úprk. Kamkoli se hned, je brzy objevena jasnovidkou ve službách Alfů. 

Kniha je psaná velmi čtivě, nepostrádá akční scény, překvapující odhalení, lásku ani putování. Svět po jaderné explozi je vystavěn originálně. Nechybí ani trochu tajemných schopností - jasnovidectví. Přináší nové nápady, které do příběhu dobře zapadají. Z postav je nejvýraznější Cassandra. Cass nejprve jen přijímá to co se s ní děje. Ani ji nenapadne, že by se mohla pokoušet změnit svět a jeho uspořádání. Postupně získává sebedůvěru, začíná věřit a používat své schopnosti. Rozhodně nejde o žádnou ufňukanou květinku, naopak je velmi silná osobnost, která dokázala dlouhé léta vědomě skrývat své schopnosti. Ostatní postavy a jejich charaktery jsou proti Cass méně výrazné. Co bych knize trochu vytkla je trochu umělé zapojení milostné line.  Milostný cit, mezi Cas a Kipem, se mi zdál trochu nepřirozený, daleko přirozenější mi přišlo jemné jiskření přitažlivosti s Krysařem.

Kniha se mi líbila hlavně svou originalitou a zapojením překvapivých momentů. No dobře, některé věci jsem trochu dopředu předvídala, ale to nezmenšuje účinek. Rozhodně si seženu i další díly, abych zjistila, jestli moje představa pokračování příběhu byla správná.


Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…