Přeskočit na hlavní obsah

Dítě číslo 44


Autor : Tom Rob Smith
Interpert:  Martin Myšička, Dana Černá, jan Vlask, David Novotný adalší
 Doba poslechu: 2 hodiny 20 minut

Píše se rok 1953. Do Stalinovy smrti zbývá zhruba měsíc. Lva Stěpanoviče Děmidova, bývalého vojáka nyní příslušníka tajné policie, požádají, aby se podíval na okolnosti smrti syna jeho kamaráda a spolupracovníka. Jenže režim přece všechny zločiny vymýtil, a kdo tvrdí něco jiného, je nejspíš nepřítel státu. Nadřízení posoudili smrt dítěte jako nehodu, ale jak to, že bylo v kolejišti úplně nahé s rozříznutým břichem a hlínou v ústech? 

Tom Rob Smith vycházel ze skutečného případu sériového vraha Andreje Čikatila, který spáchal 53 vražd  v letech 1978 až 1990. Jde o autorovu prvotinu, na příběhu jde vidět, jak poctivě studoval materiály a historická fakta. 

Hlavní hrdina Lev Stěpanovič Děmidov je oddaný příslušník tajné policie. Doposud neměl důvod pochybovat o svém konání. Zatýká obviněné, nechává je vyslýchat za pomocí mučení. Je skálopevně přesvědčený, že jedná správně a v souladu se zákony. Nikdo, ani jeho žena, se mu nesnaží jeho přesvědčení vymluvit. Najednou se setkává s důkazy, začíná pochybovat, jestli je jeho cesta ta pravá. Přesto se neodváží vzdorovat. Poslušně dál plní příkazy a podřizuje se velení. Změna nastává, když je nucen udat svou vlastní ženu. Má předat manželku jisté smrti, nebo se má vzepřít a ohrozit tak život nejen svůj, ale i život svých rodičů?Celá audiokniha na mě působila velmi ponuře. Nedokážu si ani jen představit, že bych musela dělat stejná rozhodnutí, jako náš hrdina. Korupce, bezpráví, neustálá hrozba smrti. Pro nás, je to nepředstavitelné. Postupně se nám odkrývá hrůzná historie života Lva Stěpanoviče. Lidem se v té době smrštil svět na jedinou pohnutku - přežít. 

Zpracování audioknihy bylo velmi precizní. Hudební doprovod navozoval tu správnou temnou atmosféru, herci a jejich projev byl naprosto uvěřitelný. Já jsem poprvé slyšela audioknihu namluvenou více interprety a moc se mi to líbilo. Střídání postav a zároveň i hlasů, působilo velmi přirozeně. Měla jsem pocit, jako by se mi vše odehrávalo přímo před očima a nahrávka mě vtáhla do děje. 

Postavy se vyvíjeli. Nejen Lev, ale i jeho žena se v průběhu nahrávky měnili. Začali spolu pátrat po zločinci, který měl na svědomí tolik zla. Už jim nezáviselo na jejich přežití, ale na dopadení pachatele hrůzných činů. Změnili se jim životní priority, o to horší bylo zjištění, ke kterému dojdou.

Byl to pro mě zážitek, i když celkem drsný. Celá audiokniha, na mě působila velmi smutným dojmem, tolik bezpráví, kterému se jen těžko odolává. 


Za Audioknihu k recenzi děkuji Audiotéka.czAudioknihu si můžete zakoupit ZDEOkomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

A mám tu slibovanou soutěž.

Díky mé spolupráci se spisovatelkou Petrou Nachtmanovou, jsem získala dvě knihy pro své čtenáře. Jedná se o knihy Hodinová manželka Eva a Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou. Obě knihy jsou s věnováním přímo od autorky.


Mohou tedy vyhrát dva mí pravidelní čtenáři. A jaké jsou podmínky pro výhru? 
1) Sledovat můj blog.  2) Napsat do komentářů svojí emailovou adresu, na kterou vás mohu kontaktovat v případě výhry. 3) Můžete mi dát odkaz na svůj blog, abych se mohla podívat a třeba inspirovat. :-) 4) Odpovědět na otázku : Dáváte přednost českým nebo zahraničním spisovatelům a proč.  5) Budu ráda, pokud napíšete svého oblíbeného českého spisovatele - pro inspiraci.  6) Napište, které knize byste dali přednost. 
Soutěž vyhodnotím 15.10.2016

Padesát minut -recenze

Napsal: Robert M. Lindner Počet stran: 288 Nakladatelství: Portál
Knihy nakladatelství Portál mám moc ráda, mají zvláštní náboj. Proto jsem s radostí sáhla po nové knize a pustila se do ní. 
Robert Lindner byl známý psychoterapeut a psychoanalytik. Napsal knihu, ve které se nám snaží přiblížit svou práci. Představí nám pět svých případů, které ho něčím zaujaly. Nejen, že zjistíme něco o osobnostech, které vyšetřuje, podíváme se na jejich minulost, která je většinou příčinou jejich problémů. Zjistíme, jak důležitá je v jeho práci intuice, kdy se musí terapeut, často během okamžiku, rozhodnout jak se zachovat, aby pomohl svému pacientovi. Provede nás cestami svých úvah, vysvětlí nám svůj výběr terapie. Nebojí se odhalit i pochybnosti a nejistotu, které ho občas přepadají. Vždy je pro něj na prvním  místě pacient a jeho dobro. 
Vzhledem k těmto predisponujícím a přitěžujícím faktorům nepovažuji za nijak zvlášť překvapivé, že moje účast na Kirkově psychóze poněkud narušila onu duševní rov…