Přeskočit na hlavní obsah

Dítě číslo 44


Autor : Tom Rob Smith
Interpert:  Martin Myšička, Dana Černá, jan Vlask, David Novotný adalší
 Doba poslechu: 2 hodiny 20 minut

Píše se rok 1953. Do Stalinovy smrti zbývá zhruba měsíc. Lva Stěpanoviče Děmidova, bývalého vojáka nyní příslušníka tajné policie, požádají, aby se podíval na okolnosti smrti syna jeho kamaráda a spolupracovníka. Jenže režim přece všechny zločiny vymýtil, a kdo tvrdí něco jiného, je nejspíš nepřítel státu. Nadřízení posoudili smrt dítěte jako nehodu, ale jak to, že bylo v kolejišti úplně nahé s rozříznutým břichem a hlínou v ústech? 

Tom Rob Smith vycházel ze skutečného případu sériového vraha Andreje Čikatila, který spáchal 53 vražd  v letech 1978 až 1990. Jde o autorovu prvotinu, na příběhu jde vidět, jak poctivě studoval materiály a historická fakta. 

Hlavní hrdina Lev Stěpanovič Děmidov je oddaný příslušník tajné policie. Doposud neměl důvod pochybovat o svém konání. Zatýká obviněné, nechává je vyslýchat za pomocí mučení. Je skálopevně přesvědčený, že jedná správně a v souladu se zákony. Nikdo, ani jeho žena, se mu nesnaží jeho přesvědčení vymluvit. Najednou se setkává s důkazy, začíná pochybovat, jestli je jeho cesta ta pravá. Přesto se neodváží vzdorovat. Poslušně dál plní příkazy a podřizuje se velení. Změna nastává, když je nucen udat svou vlastní ženu. Má předat manželku jisté smrti, nebo se má vzepřít a ohrozit tak život nejen svůj, ale i život svých rodičů?Celá audiokniha na mě působila velmi ponuře. Nedokážu si ani jen představit, že bych musela dělat stejná rozhodnutí, jako náš hrdina. Korupce, bezpráví, neustálá hrozba smrti. Pro nás, je to nepředstavitelné. Postupně se nám odkrývá hrůzná historie života Lva Stěpanoviče. Lidem se v té době smrštil svět na jedinou pohnutku - přežít. 

Zpracování audioknihy bylo velmi precizní. Hudební doprovod navozoval tu správnou temnou atmosféru, herci a jejich projev byl naprosto uvěřitelný. Já jsem poprvé slyšela audioknihu namluvenou více interprety a moc se mi to líbilo. Střídání postav a zároveň i hlasů, působilo velmi přirozeně. Měla jsem pocit, jako by se mi vše odehrávalo přímo před očima a nahrávka mě vtáhla do děje. 

Postavy se vyvíjeli. Nejen Lev, ale i jeho žena se v průběhu nahrávky měnili. Začali spolu pátrat po zločinci, který měl na svědomí tolik zla. Už jim nezáviselo na jejich přežití, ale na dopadení pachatele hrůzných činů. Změnili se jim životní priority, o to horší bylo zjištění, ke kterému dojdou.

Byl to pro mě zážitek, i když celkem drsný. Celá audiokniha, na mě působila velmi smutným dojmem, tolik bezpráví, kterému se jen těžko odolává. 


Za Audioknihu k recenzi děkuji Audiotéka.czAudioknihu si můžete zakoupit ZDEOkomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…