Přeskočit na hlavní obsah

Stopařův průvodce galaxiíautor: Douglas Adams
čte: Vojtěch Dyk
délka. 6 hodin 20 minut

Stopařova průvodce galaxií snad ani nemusím představovat. Jde o světoznámou science fiction, kterou napsal Douglas Adams. Chcete se stát stopařem po galaxií? Není nic lehčího, stačí jen mít  kamaráda, který už má projetou většinu galaktických barů, pivo, ručník ( ten je obzvlášť důležitý), pouze reziduální pud sebezáchovy a vstřícnost k jiným formám života. 
To je přesně případ Arthura Denta, který ztratil zemi pod nohama, ale díky kamarádovi chytne stopa a začíná vzrušující dobrodružství. Putuje vesmírem, potkává různá stvoření, dovídá se tajemství  a to nejen o Zemi.
Arhtur Dent si myslí, že jeho největší problém je chystané bourání jeho domu. Snaží se zatarasit cestu buldozerů svým vlastním tělem. Vůbec nevěnuje pozornost svému příteli Fordovi, který mu tvrdí, že se blíží konec světa a na nějakém domě tedy vůbec nezáleží. Když je nakonec zbouraná celá planeta Země, kvůli chystané hyperprostorové dálnici, je zachráněn. Ocitne se na vesmírné lodi a tak začíná jeho největší dobrodružství. 

Je to velmi vtipný příběh. Smála jsem se při poslechu skoro pořád, čímž jsem si vysloužila řadu nepřátelských pohledů, zejména při cestě v hromadné dopravě. Moc se mi líbili nápady a postřehy autora a to nejen z astrofyziky, ale i z běžného života a chování lidí. To jak ztvárnil jednotlivé mimozemšťany, kdy každá rasa měla své místo ve společnosti a své zvláštní vlastnosti i to že vše zlehčoval jejich nepříliš velkou inteligencí bylo fascinující. Z postav se mi nejvíc líbil Arthur. Jeho chladnokrevnost s jakou přijímal všechny změny a šokující informace byla až neuvěřitelná. Trillien byla další člověk ve vesmíru a byla geniální. S naprostou samozřejmosti se přizpůsobila životu  napříč galaxií a navíc všemu rozuměla, jako by ani nebyla čověk. Ford byl trošku zmatkář a flegmatik. Nic ho nerozházelo a vše přijímal s naprostou samozřejmostí typu co se má stát, to se stane. Vyvolávao to řadu humorných situací.Důležité, pro zážitek z audioknihy, je i načtení. Tentokrát se ho ujal Vojta Dyk a můžu říct, že jsem byla nadšená. To, jak se k tomuto úkolu postavil, bylo úžasné. Každá postava měla svůj specifický hlas, až jsem se divila, jak si byl schopen zapamatovat tolik poloh hlasu. Mezi hlasy, které použil, se dalo rozeznat známé osobnosti - nebudu prorazovat které. Moc mě to pobavilo. Jeho práce s textem byla geniální. Dokonale jsem si poslech užila. Rozhodně  by měl Vojta Dyk namluvit více audioknih. Nejen díky textu, ale i jeho stylu jsem se často smála nahlas.

,,Jak jsme se sem dostali?" 

,,Chytili jsme stopa."

,,Cože?" vyjekl Arthur. ,, Chceš snad říct, že jsme prostě zamávali a nějaká vyvalená zelená příšera vykoukla a řekla: ,, Nazdar, kluci, tak si naskočte, můžu vás vzít až k Basingstokeskýmu objezdu?"

,,No," potvrdil Ford, ,,až na to, že místo palce jsme zamávali elektronickým sub-eta signálem a ten objezd je šest světelných let odsud u Barnardovy hvězdy, jsi to víceméně vystihl." 
,,A co ta příšera?"
 ,,Je skutečně zelená".Tuto audioknihu vřele doporučuji. Byla úplně nejlepší ze všeho co jsem doposud poslouchala a určitě se k ní ještě jednou vrátím a poslechnu si ji znovu. Navíc, smých léčí, takže tuto audioknihu můžeme považovat za velmi vydatný lék. 

Audioknihu k recenzi mi poskytla Audioteka.cz

Audioknihu si můžete pořídit ZDE

general-affiliate-banner-728x90-1437632164.jpg
Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…