Přeskočit na hlavní obsah

Jak stvořit dívkuAutor: Caitlin Moranová
Překlad: Petra jelínková
Nakladatelství: Host
počet stran: 340

Příběh velmi divokého dospívání. Čtrnáctiletá Joana vyrůstá ve skličujícím prostředí. Matka zrovna prožívá poporodní depresi, otec se snaží prosadit na hudební scéně. Ona sama se necítí moc dobře ve vlastní identitě. Myslí si, že je moc tlustá a nezajímavá. Když si navíc utrhne v místní televize ostudu, rozhodne se všechno změnit. A vezme to pěkně z gruntu. Změní celou svou osobnost, oblečení, účes, a hlavně jméno. Je z ní někdo úplně jiný. Stane se  Dolly Wildeovou, vtipnou gotičku a sexuální průzkumnici.

Ve čtrnácti jsem prožívala první hluboký záchvěv vlastní sexuality. Byla to první neomezená slast, jakou jsem zakusila. Protože jídlo došlo, knížky se dočetly, gramofonové desky dohrály, oblečení se rozpadlo a televize přestala v jednu ráno vysílat - ale při onanování jsem se mohla zamknout v pokoji a prožívat jeden orgasmus za druhým, představovat si milióny lidí a nikdy nepřestat. Tedy až na malé svačinky či osvěžující zdřímnutí, pokud to bylo třeba. 


Joana alias Dolly je velmi cílevědomá dívka. Rozhodla se, nehleděla na problémy, a své předsevzetí splnila. Ne každý má takovou sílu a odvahu. Na své kariéře hudební recenzenty pracovala velmi tvrdě i přes překážky. Neměla peníze na nákup desek, a přesto to nevzdala a hledala cesty jak je získat. Když vystupuje jako Dolly je najednou někdo jiný. Má odvahu, je zábavná a vtipná. Podle mě má velmi zvláštní vztah k sexu. Není vůbec stydlivá, jde ji  o to mít pověst sexuální průzkumnice a velmi ji záleží na tom, co si o ni její sexuální partneři myslí. Jejím velkou touhou je, aby "byla dobrá v posteli". Život Joany není dokonalý. Její rodina žije na malém městě, jejich finanční prostředky jsou velmi omezené, zábava dětí spočívá převážně ve sledování televize. Joana by chtěla víc, chce být NĚKDO, chce aby jí okolí její život závidělo. Proto se snaží být za každou cenu oblíbená a zábavná zlobivá holka, aby jí všichni brali a ona se mohla bavit. Po změně identity najednou poznává zajímavé lidi, chodí na večírky, vydělává své první peníze a zažívá své první sexuální dobrodružství.

Když si přečtete životopis Caitlin Moranové, zjistíte, že plno informací v knize korensponduje s jejím vlastním životem. Je z velmi početné rodiny, od šestnácti pracovala jako recenzentka pro hudební časopis atd. Je jen otázkou jak moc biograficky pojala vyprávění o své hrdince. Autorku známe z jejích knih Morantologie a Jak být ženou. Jde o velmi dobře přijímané knihy, které otevřely Caitlin dveře na náš knižní trh. 

Kniha je každopádně dobře napsaná, je čtivá a člověk se i dobře baví. Podle mě se nás snažila autorka co nejvíc šokovat a trošku to přehnala. Nad některými scénami jsem jen kroutila hlavou. Tohle že jsou myšlenky a touhy takhle mladé dívky. Možná už jsem na tuto knihu stará a nedokázala jsem ji dostatečně ocenit. Nicméně kniha splnila účel a já se bavila a hlasitě smála nad nešikovností a neobratností zlobivé holky. Rozhodně se nejedná o knihu návodů na to, jak žít. Vše se musí brát z rezervou.

Celkově ve mě kniha zanechala celkem příjemný dojem. Zdá se mi, jako by si autorka dělala trochu legraci sama ze sebe. Joana alias Dolly byla občas trapná, dokázala ze sebe vychrlit jednu hloupost za druhou, prováděla kousky, za které bych ji občas dala přes pusu, být její máma, ale co chcete od puberťačky, která si myslí, že svět je tu jen pro její zábavu. 


Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…