Přeskočit na hlavní obsah

Vidořád - recenze


napsala: Samantha Shannová
nakladatelství: Host
přeložila: Lenka Kapsová
počet stran: 519

Druhý díl velmi propracované představy budoucnosti. Co by se mohlo stát, kdyby se mezi námi vyskytovali vidoucí? Přijali bychom je s otevřenou náručí a využívali jejich schopnosti, nebo bychom je pronásledovali a krmili jejich aurou Refájce. Začteme se do pokračování osudů Paige Mahoneyové, které se povedlo utéct z kolonie a vrátit se do Londýna. Zapomene na své útrapy a bude žít stejně jako předtím, nebo se zasadí o změnu systému? To by nebyla Paige, aby si nenadrobila nové problémy, udělala si nové nepřátele. 


Samantha Shannová je mladá autorka, která začala psát ve svých patnácti letech. Její prvotina Kostičas získala po celém světě velké ohlasy. Přitom jde pouze o první část sedmidílné série. Autorka zrovna pracuje na úpravách třetího dílu. Navíc jsou prodaná i filmová práva  a tak se brzy můžeme těšit i na film.  Na trailer ke Kostičasu se můžete podívat ZDE

" Jsme jenom obyčejné nuly, Paige. Když budeme držet hlavy u země , nikdy nás tam nepošlou. "
" Nejsme žádné nuly. Jsme Sedm pečetí, jeden z nejproslulejších gangů v centrální kohortě. A nemuseli bysme klopit hlavy k zemi, nebýt Scionu. Nebyli by z nás zločinci. Ani nuly, když jsme u toho. Musíme dát syndikát znovu dohromady, než zprovozní ten detektor. "
" A co podel tebe máme dělat? "
"Bojovat. "
"Proti Scionu? Eliza zavrtěla hlavou. " Prober se Paige. Sněm nepřirozených s tím nikdy nebude souhlasit."Na pokračování dobrodružství jsem se moc těšila. Rozhodně jsem nebyla zklamaná. Tentokrát už autorka nemusela vysvětlovat jednotlivé řády a prostředí, nekonal se velmi nudný úvod. Rovnou jsme zapadli do děje. Pro mě hned od začátku velmi napínavého. Několikrát jsem se bála o Paige o její zdraví a život. Prostředí ve kterém žije je velmi drsné a pro ránu se nejde nikdy daleko. 

Moc se mi líbí svět, který autorka stvořila. Je v něm plno intrik, lží, zákeřností. Lidé jsou odkázáni jen na to, co jim jejich představitelé chtějí sdělit. Málokdo z řad běžných občanů - amaurotiků ví celou pravdu o fungování jejich systému. Svět je originální, má své zákonitosti a své tajemství. Vůbec nemám strach, že by se v dalších dílech neobjevilo nové tajemství. Moc se mi líbí i názvy jako nočňátko, kočena, kanálče. Zní to tak zpěvavě a hezky. Známe numy, jednotlivé stupně vidoucích, jsou tu vigilové. Všechno je tak hezky propracované a navíc celkem přehledné. Přesto, že od čtení Kostičasu už pár měsíců uběhlo, neměla jsem problém zapadnout do prostředí a do děje. 

Hlavní hrdinka Paige je velmi odvážná, vyjímečná mladá žena. Navzdory prostředí ve kterém vyrostla zná soucit. Už to není ta poddajná dívka, která bez odporu poslouchala svého vidopána. Dokáže mít svůj názor, své představy o dalším postupu a nebojí si je prosadit.  Dospěla, díky tomu, že se musela spolehnout jen sama na sebe zjistila co je důležité. Je daleko tvrdší a odvážnější. Vždy myslí spíš na své blízké než na sebe. Navzdory tomu, že je to mladá dívka, dokáže bojovat. Její protivníci ji dokáží zaskočit, což je velmi nebezpečné. Další výraznou postavou byl opět Strážce, i když jsem si ho neužili tolik jako v prvním díle. I tentokrát si navzájem s Paige zachraňují životy a pokračují ve svém sbližování. Nemůžeme zapomenout na Nicka, který je velký kamarád, vždy připravený pomoci. Je plný lásky a přátelství. Jaxon Hall rozporuplná postava. V Kostičasu byl rozhodně klaďas, ale ve Vidořádu se Paige otevřely oči a ona zjišťuje, že ne všechno je jenom pozitivní. Není si jistá, jak to s Jaxonem vlastně je. Chvíli je přesvědčena o tom, jak mu na ní záleží, za chvíli si myslí, že ji jenom využívá. 

Příběh je opět plný napětí a překvapivých zvratů. Je daleko drsnější, častěji umírají lidé, častěji teče krev. Musím říct, že některé věci jsem vůbec nepředvídala a dost mě překvapily. Autorka to s napětím umí a dokáže ho dobře začlenit do děje. Mrzí mě otevřený konec, nutí nás to netrpělivě čekat na další díl - teprve třetí ze sedmi - to bude tedy dlouholetá závislost. 

Za knihu k recenzi děkuji Nakladatelství Host

Knihu si můžete koupit ZDEOkomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

A mám tu slibovanou soutěž.

Díky mé spolupráci se spisovatelkou Petrou Nachtmanovou, jsem získala dvě knihy pro své čtenáře. Jedná se o knihy Hodinová manželka Eva a Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou. Obě knihy jsou s věnováním přímo od autorky.


Mohou tedy vyhrát dva mí pravidelní čtenáři. A jaké jsou podmínky pro výhru? 
1) Sledovat můj blog.  2) Napsat do komentářů svojí emailovou adresu, na kterou vás mohu kontaktovat v případě výhry. 3) Můžete mi dát odkaz na svůj blog, abych se mohla podívat a třeba inspirovat. :-) 4) Odpovědět na otázku : Dáváte přednost českým nebo zahraničním spisovatelům a proč.  5) Budu ráda, pokud napíšete svého oblíbeného českého spisovatele - pro inspiraci.  6) Napište, které knize byste dali přednost. 
Soutěž vyhodnotím 15.10.2016

Padesát minut -recenze

Napsal: Robert M. Lindner Počet stran: 288 Nakladatelství: Portál
Knihy nakladatelství Portál mám moc ráda, mají zvláštní náboj. Proto jsem s radostí sáhla po nové knize a pustila se do ní. 
Robert Lindner byl známý psychoterapeut a psychoanalytik. Napsal knihu, ve které se nám snaží přiblížit svou práci. Představí nám pět svých případů, které ho něčím zaujaly. Nejen, že zjistíme něco o osobnostech, které vyšetřuje, podíváme se na jejich minulost, která je většinou příčinou jejich problémů. Zjistíme, jak důležitá je v jeho práci intuice, kdy se musí terapeut, často během okamžiku, rozhodnout jak se zachovat, aby pomohl svému pacientovi. Provede nás cestami svých úvah, vysvětlí nám svůj výběr terapie. Nebojí se odhalit i pochybnosti a nejistotu, které ho občas přepadají. Vždy je pro něj na prvním  místě pacient a jeho dobro. 
Vzhledem k těmto predisponujícím a přitěžujícím faktorům nepovažuji za nijak zvlášť překvapivé, že moje účast na Kirkově psychóze poněkud narušila onu duševní rov…