Přeskočit na hlavní obsah

Vidořád - recenze


napsala: Samantha Shannová
nakladatelství: Host
přeložila: Lenka Kapsová
počet stran: 519

Druhý díl velmi propracované představy budoucnosti. Co by se mohlo stát, kdyby se mezi námi vyskytovali vidoucí? Přijali bychom je s otevřenou náručí a využívali jejich schopnosti, nebo bychom je pronásledovali a krmili jejich aurou Refájce. Začteme se do pokračování osudů Paige Mahoneyové, které se povedlo utéct z kolonie a vrátit se do Londýna. Zapomene na své útrapy a bude žít stejně jako předtím, nebo se zasadí o změnu systému? To by nebyla Paige, aby si nenadrobila nové problémy, udělala si nové nepřátele. 


Samantha Shannová je mladá autorka, která začala psát ve svých patnácti letech. Její prvotina Kostičas získala po celém světě velké ohlasy. Přitom jde pouze o první část sedmidílné série. Autorka zrovna pracuje na úpravách třetího dílu. Navíc jsou prodaná i filmová práva  a tak se brzy můžeme těšit i na film.  Na trailer ke Kostičasu se můžete podívat ZDE

" Jsme jenom obyčejné nuly, Paige. Když budeme držet hlavy u země , nikdy nás tam nepošlou. "
" Nejsme žádné nuly. Jsme Sedm pečetí, jeden z nejproslulejších gangů v centrální kohortě. A nemuseli bysme klopit hlavy k zemi, nebýt Scionu. Nebyli by z nás zločinci. Ani nuly, když jsme u toho. Musíme dát syndikát znovu dohromady, než zprovozní ten detektor. "
" A co podel tebe máme dělat? "
"Bojovat. "
"Proti Scionu? Eliza zavrtěla hlavou. " Prober se Paige. Sněm nepřirozených s tím nikdy nebude souhlasit."Na pokračování dobrodružství jsem se moc těšila. Rozhodně jsem nebyla zklamaná. Tentokrát už autorka nemusela vysvětlovat jednotlivé řády a prostředí, nekonal se velmi nudný úvod. Rovnou jsme zapadli do děje. Pro mě hned od začátku velmi napínavého. Několikrát jsem se bála o Paige o její zdraví a život. Prostředí ve kterém žije je velmi drsné a pro ránu se nejde nikdy daleko. 

Moc se mi líbí svět, který autorka stvořila. Je v něm plno intrik, lží, zákeřností. Lidé jsou odkázáni jen na to, co jim jejich představitelé chtějí sdělit. Málokdo z řad běžných občanů - amaurotiků ví celou pravdu o fungování jejich systému. Svět je originální, má své zákonitosti a své tajemství. Vůbec nemám strach, že by se v dalších dílech neobjevilo nové tajemství. Moc se mi líbí i názvy jako nočňátko, kočena, kanálče. Zní to tak zpěvavě a hezky. Známe numy, jednotlivé stupně vidoucích, jsou tu vigilové. Všechno je tak hezky propracované a navíc celkem přehledné. Přesto, že od čtení Kostičasu už pár měsíců uběhlo, neměla jsem problém zapadnout do prostředí a do děje. 

Hlavní hrdinka Paige je velmi odvážná, vyjímečná mladá žena. Navzdory prostředí ve kterém vyrostla zná soucit. Už to není ta poddajná dívka, která bez odporu poslouchala svého vidopána. Dokáže mít svůj názor, své představy o dalším postupu a nebojí si je prosadit.  Dospěla, díky tomu, že se musela spolehnout jen sama na sebe zjistila co je důležité. Je daleko tvrdší a odvážnější. Vždy myslí spíš na své blízké než na sebe. Navzdory tomu, že je to mladá dívka, dokáže bojovat. Její protivníci ji dokáží zaskočit, což je velmi nebezpečné. Další výraznou postavou byl opět Strážce, i když jsem si ho neužili tolik jako v prvním díle. I tentokrát si navzájem s Paige zachraňují životy a pokračují ve svém sbližování. Nemůžeme zapomenout na Nicka, který je velký kamarád, vždy připravený pomoci. Je plný lásky a přátelství. Jaxon Hall rozporuplná postava. V Kostičasu byl rozhodně klaďas, ale ve Vidořádu se Paige otevřely oči a ona zjišťuje, že ne všechno je jenom pozitivní. Není si jistá, jak to s Jaxonem vlastně je. Chvíli je přesvědčena o tom, jak mu na ní záleží, za chvíli si myslí, že ji jenom využívá. 

Příběh je opět plný napětí a překvapivých zvratů. Je daleko drsnější, častěji umírají lidé, častěji teče krev. Musím říct, že některé věci jsem vůbec nepředvídala a dost mě překvapily. Autorka to s napětím umí a dokáže ho dobře začlenit do děje. Mrzí mě otevřený konec, nutí nás to netrpělivě čekat na další díl - teprve třetí ze sedmi - to bude tedy dlouholetá závislost. 

Za knihu k recenzi děkuji Nakladatelství Host

Knihu si můžete koupit ZDEOkomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…