Přeskočit na hlavní obsah

Šantaram - recenze


Napsal: Gregory David Roberts
Nakladatelství: Radioservis
Přeložil: Tomáš Bicek
Počet stran: 750


Hlavní hrdina převážně autobiografického románu Šantaram přilétá do Bombaje, aniž kdo tuší, že jeho příjezdu předcházel útěk z přísně střežené australské věznice, kde si odpikával devatenáctiletý trest za loupežná přepadení. Loupil, aby ukojil svou závislost na heroinu, kterou si vypracoval po rozpadu rodiny. V Bombaji získává přátele, kteří mu pomohou zorientovat se v tamějším životě, ale další životní zvraty ho opět dostávají do vězení a posléze na cestu mafiány, pašeráka i bojovníka v afghánské válce. 
Román Šantaram je silný a napínavý příběh. Ale je to také výpověď o citech, hledání dobra, hodnotě rodiny a lidského života i jeho smyslu. Kniha je také označována jako "novodobý Motýlek" a o vydání okamžitě získala mezinárodní věhlas a uznání.

Při čtení životopisu Gregory Robertse zjistíme, že je v něm plno podobností se životem naše knižního hrdiny. Byl dokonce i ve vězení z kterého uprchl. Po svém útěku procestoval řadu zemí. Byla by velká škoda takto barvité životní osudy nepřepracovat na knihu. No řekněte, kdo by to dokázal vymyslet? O svém životě napsal knihu Šantaram,  která se dočkal mezinárodního uznání. Rozhodl se věnovat psaní a pracuje na volném pokračování své knihy. Žije střídavě v několika zemích. 


Zjištění, že řada prvků v knize je autobiografických a opravdu se stala, mě fascinovalo. Jeden člověk toho za tu krátkou dobu stihl tolik. Život hlavního hrdiny je jako na houpačce, chvíli nahoře, dlouho dole a pořád dokola. Přesto, že jeho osudy jsou tak rozporuplné a ne vždy se řídí zákonem - teda převážně se žádným zákonem neřídí, není bezcitný. Dokáže se vcítit do druhých lidí a bezpráví a chudoba ho dokáží zasáhnout. Na knize mě nejprve zaujalo její zpracování. Obálka ve vás okamžitě vyvolá spojení s Indií. Opravdu na první pohled zaujme. Navíc, kniha je rozdělena do tří publikací a propojená vsunovacím obalem. Můžete je tak  mít v poličce společně, ale číst je odděleně. Vysunete si jen tu, kterou aktuálně čtete. Je to praktické, pokud s knihou cestujete. Jako reklama - skvělé. 

Kniha je opravdu rozsáhlá, ale od první stránky zajímavá a moc dobře se čte, Byla jsem na ní zvědavá, anotace opravdu zaujala. Navíc velká část děje je umístěná do Indie. Země, kterou máme spojenou s vůní koření a exotiky. Vždy mě zajímalo, jak tam obyčejní lidé žijí. Díky knize Šantaram, mám pocit, jako bych tam byla a poznala plno zajímavých lidí a dozvěděla se něco nového o jejich kultuře, způsobu života a hodnotovém žebříčku, který je nastaven jinak, než jsme zvyklí. 

Děj knihy je velmi akční, pořád se něco děje, jako by se autor rozhodl, že nás nenechá ani chvilku si oddechnout. Hlavní postava Linbába má sice potíže s respektováním jakýchkoli pravidel, ale srdce má na správném místě. Knihy je plná pasáží, nad kterými je nutno se zamyslet. Rozhodně to není typ příběhu, který přečtete a rychle zapomenete. Uvízne vám v hlavě. 

Linbábá mě pořád překvapoval. Svou inteligencí, svým vztahem k ostatním lidem, tím jak žil a jaké chyby byl schopen udělat. Za chyby se platí a i náš hrdina platil. Měl ale víc štěstí než rozumu a ze všeho nakonec vyvázl. 

Rozhodně budu ráda, pokud se na trhu objeví další kniha pana Robertse. Nevím jistě jaký je to člověk, ale rozhodně je to výborný spisovatel.


Knihu můžete zakoupit ZDE
Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

A mám tu slibovanou soutěž.

Díky mé spolupráci se spisovatelkou Petrou Nachtmanovou, jsem získala dvě knihy pro své čtenáře. Jedná se o knihy Hodinová manželka Eva a Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou. Obě knihy jsou s věnováním přímo od autorky.


Mohou tedy vyhrát dva mí pravidelní čtenáři. A jaké jsou podmínky pro výhru? 
1) Sledovat můj blog.  2) Napsat do komentářů svojí emailovou adresu, na kterou vás mohu kontaktovat v případě výhry. 3) Můžete mi dát odkaz na svůj blog, abych se mohla podívat a třeba inspirovat. :-) 4) Odpovědět na otázku : Dáváte přednost českým nebo zahraničním spisovatelům a proč.  5) Budu ráda, pokud napíšete svého oblíbeného českého spisovatele - pro inspiraci.  6) Napište, které knize byste dali přednost. 
Soutěž vyhodnotím 15.10.2016

Padesát minut -recenze

Napsal: Robert M. Lindner Počet stran: 288 Nakladatelství: Portál
Knihy nakladatelství Portál mám moc ráda, mají zvláštní náboj. Proto jsem s radostí sáhla po nové knize a pustila se do ní. 
Robert Lindner byl známý psychoterapeut a psychoanalytik. Napsal knihu, ve které se nám snaží přiblížit svou práci. Představí nám pět svých případů, které ho něčím zaujaly. Nejen, že zjistíme něco o osobnostech, které vyšetřuje, podíváme se na jejich minulost, která je většinou příčinou jejich problémů. Zjistíme, jak důležitá je v jeho práci intuice, kdy se musí terapeut, často během okamžiku, rozhodnout jak se zachovat, aby pomohl svému pacientovi. Provede nás cestami svých úvah, vysvětlí nám svůj výběr terapie. Nebojí se odhalit i pochybnosti a nejistotu, které ho občas přepadají. Vždy je pro něj na prvním  místě pacient a jeho dobro. 
Vzhledem k těmto predisponujícím a přitěžujícím faktorům nepovažuji za nijak zvlášť překvapivé, že moje účast na Kirkově psychóze poněkud narušila onu duševní rov…