My 3 - recenze


autoři: Grant Morrison a Frank Quitely
nakladatelství: BB art
překladatel: Darek Šmíd
počet stran: 144

Jde o komiks, který mě zaujal hlavně ilustracemi a grafickým znázorněním. Já na komiksy moc nejsem, mám raději klasickou knihu, kde je víc písmenek. Tento mě zaujal. Hlavní postavy jsou zvířátka předělaná na vraždící stroje. 
V tajné výzkumné základně letectva Spojených států probíhá nový projekt. Z pokusných domácích zvířat stvořili vědci třídu kyborgů navržené k boji. Kyborgové jsou vybaveni zdokonalenými nervovými systémy a supermoderní vojenskou technikou. Přes jejich úspěšnost jsou MY3 nakonec určeny k likvidaci. Jejich zvířecí části se proti tomu vzbouří a utečou. Poslechnou svůj pud sebezáchovy a poslechnou jedinou touhu, kterou mají - chtějí dom. 


Tento komiks, tak jak to u komksu bývá, nestaví na chytrostí textu. Ten tu hraje jen roli jakéhosi doprovodů obrazů. Hlavní je tu grafika a veškerou dynamiku příběhu má na svědomí skládání jednotlivých sekvencí. Grafika mě nadchla, obrazy jsou poskládány několika způsoby, aby zdůraznila děj. 
Zvířata mají svojí hlavu, spolupracují a dokáží přemýšlet. Jejich touha po životě a svobodě - jít dom. Utekla, ale tím už nepatří nikam. Nejsou už domácí mazlíčci, kteří by mohli žít s lidmi, ale ani kyborgy, slepě poslouchající příkazy. Lidé se je snaží zlikvidovat, ale nedaří se jim to. My3 jsou sehraní a až moc dobře ozbrojení. daří se jim unikat, bojují za svůj život.Textu je tu opravdu jen málo, ale příběhu to nijak neubírá. Při čtení se nám má dostat pohledu zvířat, zadrátovaných v kovu. Máme se cítit jako oni a poznat jejich strach.


Komoksy nijak nevyhledávám, ale tento na mě udělal dojem.


Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Oldřich z Chlumu román a skutečnost

Kluk na větvi