Přeskočit na hlavní obsah

My 3 - recenze


autoři: Grant Morrison a Frank Quitely
nakladatelství: BB art
překladatel: Darek Šmíd
počet stran: 144

Jde o komiks, který mě zaujal hlavně ilustracemi a grafickým znázorněním. Já na komiksy moc nejsem, mám raději klasickou knihu, kde je víc písmenek. Tento mě zaujal. Hlavní postavy jsou zvířátka předělaná na vraždící stroje. 
V tajné výzkumné základně letectva Spojených států probíhá nový projekt. Z pokusných domácích zvířat stvořili vědci třídu kyborgů navržené k boji. Kyborgové jsou vybaveni zdokonalenými nervovými systémy a supermoderní vojenskou technikou. Přes jejich úspěšnost jsou MY3 nakonec určeny k likvidaci. Jejich zvířecí části se proti tomu vzbouří a utečou. Poslechnou svůj pud sebezáchovy a poslechnou jedinou touhu, kterou mají - chtějí dom. 


Tento komiks, tak jak to u komksu bývá, nestaví na chytrostí textu. Ten tu hraje jen roli jakéhosi doprovodů obrazů. Hlavní je tu grafika a veškerou dynamiku příběhu má na svědomí skládání jednotlivých sekvencí. Grafika mě nadchla, obrazy jsou poskládány několika způsoby, aby zdůraznila děj. 
Zvířata mají svojí hlavu, spolupracují a dokáží přemýšlet. Jejich touha po životě a svobodě - jít dom. Utekla, ale tím už nepatří nikam. Nejsou už domácí mazlíčci, kteří by mohli žít s lidmi, ale ani kyborgy, slepě poslouchající příkazy. Lidé se je snaží zlikvidovat, ale nedaří se jim to. My3 jsou sehraní a až moc dobře ozbrojení. daří se jim unikat, bojují za svůj život.Textu je tu opravdu jen málo, ale příběhu to nijak neubírá. Při čtení se nám má dostat pohledu zvířat, zadrátovaných v kovu. Máme se cítit jako oni a poznat jejich strach.


Komoksy nijak nevyhledávám, ale tento na mě udělal dojem.


Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

A mám tu slibovanou soutěž.

Díky mé spolupráci se spisovatelkou Petrou Nachtmanovou, jsem získala dvě knihy pro své čtenáře. Jedná se o knihy Hodinová manželka Eva a Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou. Obě knihy jsou s věnováním přímo od autorky.


Mohou tedy vyhrát dva mí pravidelní čtenáři. A jaké jsou podmínky pro výhru? 
1) Sledovat můj blog.  2) Napsat do komentářů svojí emailovou adresu, na kterou vás mohu kontaktovat v případě výhry. 3) Můžete mi dát odkaz na svůj blog, abych se mohla podívat a třeba inspirovat. :-) 4) Odpovědět na otázku : Dáváte přednost českým nebo zahraničním spisovatelům a proč.  5) Budu ráda, pokud napíšete svého oblíbeného českého spisovatele - pro inspiraci.  6) Napište, které knize byste dali přednost. 
Soutěž vyhodnotím 15.10.2016

Padesát minut -recenze

Napsal: Robert M. Lindner Počet stran: 288 Nakladatelství: Portál
Knihy nakladatelství Portál mám moc ráda, mají zvláštní náboj. Proto jsem s radostí sáhla po nové knize a pustila se do ní. 
Robert Lindner byl známý psychoterapeut a psychoanalytik. Napsal knihu, ve které se nám snaží přiblížit svou práci. Představí nám pět svých případů, které ho něčím zaujaly. Nejen, že zjistíme něco o osobnostech, které vyšetřuje, podíváme se na jejich minulost, která je většinou příčinou jejich problémů. Zjistíme, jak důležitá je v jeho práci intuice, kdy se musí terapeut, často během okamžiku, rozhodnout jak se zachovat, aby pomohl svému pacientovi. Provede nás cestami svých úvah, vysvětlí nám svůj výběr terapie. Nebojí se odhalit i pochybnosti a nejistotu, které ho občas přepadají. Vždy je pro něj na prvním  místě pacient a jeho dobro. 
Vzhledem k těmto predisponujícím a přitěžujícím faktorům nepovažuji za nijak zvlášť překvapivé, že moje účast na Kirkově psychóze poněkud narušila onu duševní rov…