Přeskočit na hlavní obsah

Muchachas - recenze


Muchachas [mučačas] 1


Napsal: Katherine Pancolová
nakladatelství:  Jota
překlad: Jitka Říhánková
počet stran: 304

Příběh obyčejné dívky, která neměla obyčejná život. Musela se vzepřít svému tyranskému otci. Sama sebe dokázala zachránit, ale svou matku musela nechat v pekle opakovaného fyzického i psychického týrání. Přesto, že dokázala odejít, celým jejím životem se její minulost táhne jako červená nit. Nedá se jí zbavit a nedá se jí utéct. Je v ní vepsaná a musí se s ní naučit žít. Její otec nedopustí, aby byla šťastná, udržuje ji v neustálém strachu.


Katherina Pancolová žije ve Francii. Zpočátku pracovala jako učitelka, později začala v žurnalistice. Na radu jednoho vydavatele se pustila do  psaní knih, studovala v New Yorku scenáristiku a tvůrčí psaní. Její nejúspěšnější je volná série Žluté oči krokodýlů, Pomalý valčík želviček a Veverky z Central Parku bývají v pondělí smutné. Prvního dílu se prodalo přes jeden milion kusů a získal cenu Maison de la Presse 2006. V roce 2007 byla Katherine Pancolová vyhlášena nejlepší spisovatelkou roku.Už dřív mě napadlo, jaké by některé knihy byly lidé. Kniha Muchachas by byla určitě žena. Hlavně o ženách se v ní totiž vypráví. Byla by mladá, na první pohled obyčejná, pokud by jsme ji však chvíli sledovali, zjistili by jsme že je neobyčejně krásná, trochu záhadná dívka. Nechce být středem pozornosti, raději se krčí v koutku, jako by se bála dát najevo svou krásu a inteligenci. Pokud si ale člověk dá tu práci a získá si její důvěru, zjistí že má opravdu co říct. 

Vážně z tebe udělali služku, pomyslí si Stella, převrhli sklenku na víno, hrnec plný omáčky a nařídili ti to posbírat a vyčistit. Bavili se, když tě viděli, jak se na čtyřech můžeš strhat. Vrtěli se na židli, a když jsi rychle nepřišla, kopal do tebe. Fernande měla radost. Škrábala se na rukou a hloupě se smála. Někdy ji ten kyselí smích začal dusit. Už téměř nevylézala z postele a museli ji nosit z lůžka ke stolu. Tak ji nic neušlo, dokonce si přisazovala, hůlkou převracela sklenici s marmeládou a nahlas se tomu smála. Byla to její jediná zábava.

Kniha o neuvěřitelné síle žen, které se dokáži vzepřít. Dokáží se vymanit z okovů tyrana. Stella vyrůstala od malička v prostředí plném psychického i fyzického týrání, kde byla jen druhořadým člověkem. Snažila se pochopit svou matku, která veškeré hrůzy snášela a nikdy se nepostavila na odpor. Ona sama se rozhodla, že je jiná a nenechá si ubližovat. Rozhodla se odejít a začít žít svůj život podle svých představ. Její otec se jí snažil vše překazit, ale ona se nevzdala a bojovala.

Moc se mi líbila Stella. Její odvaha, schopnost postarat se sama o sebe i o svého syna, její nezlomný duch, který přes veškerý strach, je schopen se radovat. Karty jejího života byly rozdány velmi špatně, ale jak to dopadne, je jen a jen na ní. Vzala svůj osud do vlastních rukou a za pomoci své kamarádky a jejího otce, našla své místo na zemi. Dlouho jsem přemýšlela o Leonii a proč to všechno dovolila. Uvrhla nejen sebe, ale i svou dceru do rukou netvora. Jak to, že ji to nedošlo včas a když už to rozpoznala, proč neutekla?

Na knihu se nedá zapomenout, nemůžete ji vyhnat z hlavy. Pořád se mi vrací jednotlivé scény a osudy hrdinů a ptám se kde se to v lidech bere, ta nenávist a schopnost ubližovat? Příběh vás vtáhne a zapojí vás do děje. Přemýšlíte co byste dělali na místech jednotlivých postav, jak by jste se zachovali. V knize není ani kousek místa, které by se dalo přeskočit, hlavně v příběhu Stelly. Musíte číst každé slovo, každé má v textu své místo a je nenahraditelné. Autorka to  se slovy umí, dokáže pomocí nich dokonale vyjádřit i ty nejskrytější pocity. Právě to je na knize jedinečné.  Najdete v ní ponaučení a vědomí, že nic není černobílé. Vše má někde svůj důvod, možná není na první pohled zřejmý, ale pokud se podíváte pod pokličku, najdete ho. 

Silný příběh o násilí, odvaze a lásce. Katherine Pancolová dodala slovům hloubku a dokázala nás vtáhnout do zápasu o lidskou důstojnost. 

 Za knihu k recenzi děkuji KNIHCENTRUM.CZ

Knihu si můžete koupit ZDE

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…