Přeskočit na hlavní obsah

Kostičas - recenze


autor: Samantha Shannon
překladatel: Lenka Kapsová
nakladatelství:  Host
počet stran: 480

Co se s námu bude dít v roce 2059? Právě jednu z tezí si můžeme přečíst v knize Kostičas. Není to moc veselá představa i když jde zcela jednoznačně o fikci. Všichni nepřirození, osoby, které mají jakoukoli nadpřirozenou vlastnost, jsou ze společnosti vyloučení. Buď se ukrývají v zločineckém podsvětí a nebo jsou vládou pochytáni a nikdo neví co se s nimi stalo. Peage je jedna z nepřirozených, je krajinochodec, její mysl dokáže opustit tělo a může se potulovat éterem. Je to vzácná dovednost a proto si ji v podsvětí cení. Jednoho dne je však dopadena a odvezena na tajné místo, do města Oxford, které bylo vymazáno z map. Zde se z ní stává pouhé číslo, otrok, který musí sloužit, nebo zemřít. 

Samantha Shannon je mladinká autorka, která začala psát už v patnácti letech. Kostičas je jeji prvotina a hned velmi úspěšná. Kniha je přeložena do 27 jazyků, chystá se její zfilmování,  v The New Yourk Times obsadila přední příčky žebříčků bestsellerů - prostě úspěch kam se podíváš. Vzhledem k tomu, že se jedná o sedmidílnou sérii, máme se ještě na co těšit. 


Výsledek obrázku pro Samantha Shannon

Já jsem knihu měla v hledáčku už delší dobu, ale pořád jsem se k ní nemohla dostat. Odrazoval mě ten název, Kostičas - co to má být? Takové zvláštní slovo v názvu, nechtělo se mi do další terminologie, které bude určitě v knize plno. Nakonec jsem se do ní přece jenom pustila a nelitovala jsem Je pravda, že na začátku je plno informací, které moc nezaujmou. Je tam nahuštěno vysvětlení situace, vysvětlení pojmů, ale pokud se úvodem prokoušete, bude se vám kniha líbit. Jen vytrvat.

Scion byl poslední kapkou v amaurotickém bezpečnostním systému. Veškeré zmínky o posmrtném životě nebo mimosmyslových jevech tu byly zapovězeny. Frank Weaver zastával názor, že naše existence odporuje přirozenosti, a stejně jako mnoho jiným Nejvyšším inkvizitorům se mu o tom podařilo přesvědčit celý Londýn. Když nepočítám vyjimečné případy, ven jsme mohli chodit jen v bezpečném čase. 

Paege své dovednosti tají. V jejím světě není dobré být jiná a umět něco navíc. Má štěstí a potká Nicka, který ji vysvětlí co se s ní děje a přivede jí do sindikátu. Tam se konečně cítí jako doma, nemusí své schopnosti skrývat, dokonce jsou velmi ceněny. Začne je využívat a rozvíjet. Shodou náhod se ocitne na útěku, bohužel je dopadena a unesena. Odvezou ji na odlehlé místo, kde jsou shromážďováni všichni vidoucí. Ocitne se sama, a musí bojovat o svou existenci.

Paege se mi moc líbila. její tvrdohlavost, odhodlání nenechat se zlomit okolnostmi. Byla velmi odvážná a silná. Přesto, že se ocitla sama a měla mít starost hlavně o sebe, nedalo ji to a snažila se co nejvíce pomoci ostatním. Nosila jim jídlo, léky a další potřební věci, i když sama neměla ničeho nazbyt. Byla odhodlána nenechat se zotročit, za každou cenu chtěla rozhodovat o sobě a své budoucnosti. Přes prožitou bolest a strach byla ochotná pomoci i domnělému nepříteli. Nikdo by neměl bídně zahynout.

Strážce, Refájec který měl Peage na starost. byl pro ni představitelem jejího života a smrti. rozporuplná osobnost, chvíli shovívavý, chvíli neúprosný. Co si o něm má člověk myslet, jaký vlastně je a co si myslí. Jaké je jeho tajemství? Líbilo se mi to dilema, je to přítel nebo nepřítel.

Kniha je napsaná velmi příjemným style, kromě dost nudného úvodu, ve kterém jsem se ztratila v pojmech a událostech. Děj má svou dynamiku, pořád se něco děje, pořád se snažíme rozluštit záhadu, přijít příběhu na kloub. To vše udržuje čtenáře v napětí jak to dopadne, co se stane. Možná se mohla autorka vyhnout některým složitějším pojmům, aby text odlehčila. Nicméně musím uznat, že nápad je dobře zpracován. Zaujala mě zápletky, i styl psaní.

Moc se těším na další díl. 
Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

A mám tu slibovanou soutěž.

Díky mé spolupráci se spisovatelkou Petrou Nachtmanovou, jsem získala dvě knihy pro své čtenáře. Jedná se o knihy Hodinová manželka Eva a Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou. Obě knihy jsou s věnováním přímo od autorky.


Mohou tedy vyhrát dva mí pravidelní čtenáři. A jaké jsou podmínky pro výhru? 
1) Sledovat můj blog.  2) Napsat do komentářů svojí emailovou adresu, na kterou vás mohu kontaktovat v případě výhry. 3) Můžete mi dát odkaz na svůj blog, abych se mohla podívat a třeba inspirovat. :-) 4) Odpovědět na otázku : Dáváte přednost českým nebo zahraničním spisovatelům a proč.  5) Budu ráda, pokud napíšete svého oblíbeného českého spisovatele - pro inspiraci.  6) Napište, které knize byste dali přednost. 
Soutěž vyhodnotím 15.10.2016

Padesát minut -recenze

Napsal: Robert M. Lindner Počet stran: 288 Nakladatelství: Portál
Knihy nakladatelství Portál mám moc ráda, mají zvláštní náboj. Proto jsem s radostí sáhla po nové knize a pustila se do ní. 
Robert Lindner byl známý psychoterapeut a psychoanalytik. Napsal knihu, ve které se nám snaží přiblížit svou práci. Představí nám pět svých případů, které ho něčím zaujaly. Nejen, že zjistíme něco o osobnostech, které vyšetřuje, podíváme se na jejich minulost, která je většinou příčinou jejich problémů. Zjistíme, jak důležitá je v jeho práci intuice, kdy se musí terapeut, často během okamžiku, rozhodnout jak se zachovat, aby pomohl svému pacientovi. Provede nás cestami svých úvah, vysvětlí nám svůj výběr terapie. Nebojí se odhalit i pochybnosti a nejistotu, které ho občas přepadají. Vždy je pro něj na prvním  místě pacient a jeho dobro. 
Vzhledem k těmto predisponujícím a přitěžujícím faktorům nepovažuji za nijak zvlášť překvapivé, že moje účast na Kirkově psychóze poněkud narušila onu duševní rov…