Přeskočit na hlavní obsah

Hotýlek - recenze


autorka: Alena Mornštajnová
nakladatelství: Host
počet stran: 320

Příběh jedné rodiny v průběhu 20 století, který se z velké části odehrává v Hotýlku za městem. Prožíváme s nimi radosti i strasti obyčejného života. Díky dědovi Leopoldovi prožijeme obě světové války, pomocí jeho vnuka Václava sledujeme pád komunismu.  Jde o příběhy, které se mohli stát vám, nebo třeba vašim sousedům.  

Alena Mornštajnová je překladatelka a lektorka angličtiny. Na naši literární scéně se představila svou prvotinou Slepá mapa. Kniha měla velký ohlas a taky proto jsem si její další knihu Hotýlek toužila přečíst. 

Výsledek obrázku pro Alena Mornštajnová
Zdroj
Děj knihy měl spád a celkem dobře se četla. Styl autorky je čtivý a text svižně ubíhá. Pro  mě jediné co mi moc nesedlo je přebíhání v době sem a tam a taky přecházení mezi příběhy jednotlivých postav, bez nějakého předělu. Většinou mi přeskakování v ději, případně mezi postavami nevadí, ale tady jsem si na to nemohla zvyknout. Četla jsem příběh Renatina manžela a další odstavec jsem byla s Vladimírem. Postav bylo hodně a chvílemi jsem přemýšlela kdo to byl ten Matěj. 

Jinak se nedá autorce nic vytknout. Čtivé příběhy, postavy uvěřitelné, děj se klidně mohl stát, doba je vykreslená taková jaká byla bez přehánění a zveličování. Není tam zbytečně moc kritiky, která je poslední dobou populární. Kniha má nápad a ústřední místo kolem kterého se všechno točí. Vše do sebe dobře zapadá, nic není navíc. Možná ještě mohlo být víc šťastných konců. Hodně postav potkala tragédie, nepřízeň osudu, nešťastná náhoda. Někdy to zavánělo až depresí. Je pravda, že ani život není jen spokojený a klidný, možná díky tomu byla kniha uvěřitelnější a nepředvídatelnější.

František ani netušil, že Štěpánka není šťastná. A pokud by snad pojal podezření nenapadlo by ho, že příčinou manželčiny nespokojenosti je on sám. Jak by v manželství mohla být nespokojená žena, kterou manžel zahrnuje láskou tak jako on Štěpánku? Nebylo týdne, aby své milovaní nedonesl kytičku nebo dáreček, neprošel den, kdy ji neřekl, jak moc ji má rád. Z práce pospíchal rovnou domů a věnoval své ženě každou volnou minutu.


V knize není hlavní hrdina. Děj přeskakuje od jedné postavy k druhé. Nejvíc se autorka zaměřila na život Václava. Ten je středobodem celého příběhu. Kolem něho a rodinného Hotýlku se vše odehrává. Václav je sebestředný muž, kterému záleží hlavně na něm. Neřeší žádné ideologie, žádné filozofické problémy, hlavní pro něj je klidný a spokojený život. Chce být zodpovědný, žít podle pravidel, ale nevidí obětavost lidí kolem sebe. Snaží se nevybočovat, připojit se k davu, být neviditelný. Všechny své skutky si dokáže odpustit a rozumově zdůvodnit. 

Z postav mi byla nejsympatičtější Jindra, nevlastní sestra Václava, později jeho partnerka. Dokázala milovat nezištně, obětovat se pro druhé. Nepotřebovala být za každou cenu středobodem světa. Měla své přesvědčení a zůstala mu věrná celý život.

Každá z postav byla jiná a něčím specifická. To se mi moc líbilo, ta různorodot. Každý čtenář si může najít svého oblíbence. Dopředu se nedá děj předvídat, některé situace mě vážně překvapily. Osudy byli obyčejné, všední, ale vždy se tam našla nějaká událost, která knihu ozvláštnila.

Za knihu k recenzi děkuji Nakladatelství Host

Knihu si můžete koupit ZDE
Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…