Hotýlek - recenze


autorka: Alena Mornštajnová
nakladatelství: Host
počet stran: 320

Příběh jedné rodiny v průběhu 20 století, který se z velké části odehrává v Hotýlku za městem. Prožíváme s nimi radosti i strasti obyčejného života. Díky dědovi Leopoldovi prožijeme obě světové války, pomocí jeho vnuka Václava sledujeme pád komunismu.  Jde o příběhy, které se mohli stát vám, nebo třeba vašim sousedům.  

Alena Mornštajnová je překladatelka a lektorka angličtiny. Na naši literární scéně se představila svou prvotinou Slepá mapa. Kniha měla velký ohlas a taky proto jsem si její další knihu Hotýlek toužila přečíst. 

Výsledek obrázku pro Alena Mornštajnová
Zdroj
Děj knihy měl spád a celkem dobře se četla. Styl autorky je čtivý a text svižně ubíhá. Pro  mě jediné co mi moc nesedlo je přebíhání v době sem a tam a taky přecházení mezi příběhy jednotlivých postav, bez nějakého předělu. Většinou mi přeskakování v ději, případně mezi postavami nevadí, ale tady jsem si na to nemohla zvyknout. Četla jsem příběh Renatina manžela a další odstavec jsem byla s Vladimírem. Postav bylo hodně a chvílemi jsem přemýšlela kdo to byl ten Matěj. 

Jinak se nedá autorce nic vytknout. Čtivé příběhy, postavy uvěřitelné, děj se klidně mohl stát, doba je vykreslená taková jaká byla bez přehánění a zveličování. Není tam zbytečně moc kritiky, která je poslední dobou populární. Kniha má nápad a ústřední místo kolem kterého se všechno točí. Vše do sebe dobře zapadá, nic není navíc. Možná ještě mohlo být víc šťastných konců. Hodně postav potkala tragédie, nepřízeň osudu, nešťastná náhoda. Někdy to zavánělo až depresí. Je pravda, že ani život není jen spokojený a klidný, možná díky tomu byla kniha uvěřitelnější a nepředvídatelnější.

František ani netušil, že Štěpánka není šťastná. A pokud by snad pojal podezření nenapadlo by ho, že příčinou manželčiny nespokojenosti je on sám. Jak by v manželství mohla být nespokojená žena, kterou manžel zahrnuje láskou tak jako on Štěpánku? Nebylo týdne, aby své milovaní nedonesl kytičku nebo dáreček, neprošel den, kdy ji neřekl, jak moc ji má rád. Z práce pospíchal rovnou domů a věnoval své ženě každou volnou minutu.


V knize není hlavní hrdina. Děj přeskakuje od jedné postavy k druhé. Nejvíc se autorka zaměřila na život Václava. Ten je středobodem celého příběhu. Kolem něho a rodinného Hotýlku se vše odehrává. Václav je sebestředný muž, kterému záleží hlavně na něm. Neřeší žádné ideologie, žádné filozofické problémy, hlavní pro něj je klidný a spokojený život. Chce být zodpovědný, žít podle pravidel, ale nevidí obětavost lidí kolem sebe. Snaží se nevybočovat, připojit se k davu, být neviditelný. Všechny své skutky si dokáže odpustit a rozumově zdůvodnit. 

Z postav mi byla nejsympatičtější Jindra, nevlastní sestra Václava, později jeho partnerka. Dokázala milovat nezištně, obětovat se pro druhé. Nepotřebovala být za každou cenu středobodem světa. Měla své přesvědčení a zůstala mu věrná celý život.

Každá z postav byla jiná a něčím specifická. To se mi moc líbilo, ta různorodot. Každý čtenář si může najít svého oblíbence. Dopředu se nedá děj předvídat, některé situace mě vážně překvapily. Osudy byli obyčejné, všední, ale vždy se tam našla nějaká událost, která knihu ozvláštnila.

Za knihu k recenzi děkuji Nakladatelství Host

Knihu si můžete koupit ZDE
Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Oldřich z Chlumu román a skutečnost

Kluk na větvi