Přeskočit na hlavní obsah

Cress - Měsíční kroniky recenze


Autor: Marissa Meyerová
série: Měsíční kroniky
nakladatelství: Egmont
počet stran: 616


Další z dílů Měsíční kroniky. Tentokrát vypráví příběh Cress. Dívka zavřená v družici obíhající Zemi. Čeká na svého vysvoboditele. Sice má nádherné předlouhé vlasy, ale pomocí nich k ní její vysněný princ nevyšplhá. Musí použít obyčejnějšího nebo v tomto případě modernějšího prostředku pro její záchranu.

Cress je osamělá dívka v nesnázích a hledá svého hrdinu, který by ji přijel zachránit. Je sama, jediná její společnost jsou obrazovky počítače. Pomocí nich sleduje pro královnu Levanu Zemi a její důležité představitele. Dostala za úkol vyhledat Cinder a zjistit její polohu. Místo toho se Cress pokusí dostat ze svého vězení a pomoci rebelce a jejím společníkům svrhnout zlou královnu z trůnu. 

Opět krásně napsaná kniha. Dokonce mi bylo líto, že má jen těch 616 stran. Dobře vymyšlené a propojené s všeobecně známými pohádkami. Dávám palec nahoru autorce za nápad. Chvíle napětí, kdy čekáte jak to dopadne střídá humor, je to fantasticky naporcované. Autorka postavy nebere smrtelně vážně a nechce z nich mít hrdiny za každou cenu. Tak jako v životě každý má své kladné a záporné stránky. 

Cress je trochu ustrašená dívka, která se za léta samoty naučila zvládat své strachy pomocí hry a svých představ. Díky své fantasii prožila léta věznění bez větších následků. Je dokonalou hackerkou, dokáže se nabourat do jakéhokoli systému. Počítače jsou její kamarádi. Pomocí nich zajišťuje neviditelnost lodí měsíčňanů, kteří ohrožují Zemi. Přesto, že byla izolovaná od lidí, měla přístup k informacím a díky tomu si mohla na události udělat vlastní názor. Dokázala rozpoznat zlo, které Levana páchá a odvážila se jí vzdorovat.

Její družice dokončila jeden úplný oběh kolem planety Země každých šestnáct hodin. její vězení skýtalo nekonečný a dech beroucí výhled - na ohromné a vždy modré oceány, vířící oblaka a východy slunce, při nichž se polovina planety jakoby vznítila.


Cinder, je vlastně ztracená princezna Selena. její příběh je v jiné knize měsíčních kronik. Tady je velitelkou skupiny, která chce svrhnou Levanu. Pro příběh Cress je velmi důležitá. To Cinder přiměla Cress vzepřít se královně a odhodlala se ji pomoci uprchnout. Potřebovala její znalosti počítačů a rozhodně toho nelitovala. 

Thorne, hrdina, kterého si Cress vysnila. Hledaný zločinec, dost lehkovážný snílek, přesto člověk s dobrým srdcem. Dokáže si získat náklonnost mladinké trochu naivní dívku.

Merisa Meyerová má velmi čtivý styl. Čtenář se zapojí do děje hned na prvních stránkách. Píše jednoduše, žádné zbytečné přirovnání, žádné klišé, které by kazilo dojem z příběhu. Děj plyne, bez zbytečných odboček. Chvíli jsme s Cress, pak na skok s Cinder, podíváme se co dělá císař Kai. Vůbec mi nevadilo střídání vypravěčů. bylo to vše přirozené, v rámci plynulosti děje.

Propojení pohádek s moderním prostředím. Svět, kde jsou běžní androidi, kyborgové, lety na měsíc a zároveň jsou přítomné kouzla, kdy si měsíčňané dokáží podmanit mysl lidí, změnit svůj vzhled, vnutit jim své představy.Příběh vás vtáhne do děje a nebudete chtít přestat číst. V ději nechybí překvapivé náhody ani láska . Rozhodně se co nejdříve vrhnu na další díl. 


Výsledek obrázku pro cress měsíčníVýsledek obrázku pro cress měsíční


Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

A mám tu slibovanou soutěž.

Díky mé spolupráci se spisovatelkou Petrou Nachtmanovou, jsem získala dvě knihy pro své čtenáře. Jedná se o knihy Hodinová manželka Eva a Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou. Obě knihy jsou s věnováním přímo od autorky.


Mohou tedy vyhrát dva mí pravidelní čtenáři. A jaké jsou podmínky pro výhru? 
1) Sledovat můj blog.  2) Napsat do komentářů svojí emailovou adresu, na kterou vás mohu kontaktovat v případě výhry. 3) Můžete mi dát odkaz na svůj blog, abych se mohla podívat a třeba inspirovat. :-) 4) Odpovědět na otázku : Dáváte přednost českým nebo zahraničním spisovatelům a proč.  5) Budu ráda, pokud napíšete svého oblíbeného českého spisovatele - pro inspiraci.  6) Napište, které knize byste dali přednost. 
Soutěž vyhodnotím 15.10.2016

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…