Přeskočit na hlavní obsah

Vesaliovo tajemství


Autor: Jordí Llobregat
Nakladatelství: Host
Počet stran: 464

Máte rádi záhady? Pokud ano, kniha Vesaliovo tajemství je plná záhad a šokujících odhalení. Vlastně každá z hlavních postav knihy něco skrývá a odhalení přicházejí jen pomalu.

Ocitneme se v Barceloně v roce 1888. Jde o bohaté město, plné krásných domů, kultury a zábavy. Jenže i v něm se najdou špinavé uličky plné lidí, kteří žijí na okraji společnosti. Dělníci, zloději, prostitutky a další podivné existence. A právě z této chudé části Barcelony se začnou ztrácet mladé dívky. Jejich těla se po čase objeví, ale příšerným způsobem zohavená. Policie to vždy zamete pod koberec, jde přece jen o spodinu. Do vyšetřování se pustí dost nesourodá trojice, novinář a hazardní hráč Bernard Fleixa, mladý profesor Daniel Amat a student medicíny Pau Gilbert.

zdroj

Na knihu jsem se dlouho chodila dívat do knihkupectví. Moc se mi líbila obálka a velmi mě zaujala i anotace, která toho hodně slibovala. Nakonec jsem se k ní dostala a jsem tomu moc ráda. Nadchla mě atmosféra konce devatenáctého století. Představovala jsem si elegantní dámy v krásných šatech, město plné tajemství, skrytá místa a koneckonců i trochu magie a šifer. 

"Daniel se naklonil, vzal do dlaně hrst mazlavé hlíny a hodil jí do jámy. Náraz na lakované dubové dřevo se rozlehl po celém hřbitově. Přistihl se při myšlence, že jeho otec vyleze z rakve a vyčte mu, že dělá takový kravál. Lopaty se pustily do práce a všichni se spěšně loučili. K lijáku se přidal ledový vítr vanoucí od moře. Byla lepší místa k trávení odpoledne než  hřbitov na Monjuichu. "

Děj se odehrává na různých místech. Na vznešené půdě univerzity, ale i v skrytých špinavých uličkách a dokonce v tunelech, které se skrývají v podzemí Barcelony. Autor zachytit nejen atmosféru doby, ale i střet společenských vrstev. Nedodržování bezpečnosti práce, kdy na zdraví dělníků nesejde, z toho pramenící nespokojenost a hrozba stávky.

Nejvíc pozornosti na sebe strhnou tři hlavní postavy, které se zapojí do pátrání po vrahovi. Popis postav a charakterů se Llobregatovi opravdu povedl. Nepotkáváme super hrdiny, kteří vše bravurně zvládnou, ale postavy z masa a kostí, které mají své hranice. Jsou vykreslení tak, aby se s nimi mohl čtenář ztotožnit, ale aby chápal i jejich slabiny a nedostatky. Celou dobu o sobě pochybují. Navíc pořád jsou jim kladeny do cesty překážky a z některých bojů nevyjdou zrovna s čistým štítem. Přesto je chápeme a fandíme jim, aby svůj boj dotáhly do konce. I vedlejší postavy, které se příběhem jen mihnou, jsou velmi zajímavé a dobře do děje zapadají.
Je vidět, že autor měl vše dobře promyšlené. Dokázal čtenáře napínat od začátku až do konce. Příběh nás vtáhne a nepustí. Nevyhýbal se ani dost hrůzným scénám a dokázal do knihy dodat i prvky trileru. Popis některých scén v tunelech, nebo když vrah loví svou další oběť, byly opravdu děsivé. Aby nebyla kniha jen o strachu a hrůze, přidal autor trochu šifrovaných zpráv, které se naši hrdinové snažili odhalit, při studiu Vesaliova tajemného díla. Konec byl dost zvláštní, jako by autorovi už trochu došel dech a nápady. Přesto knihu hodnotím pozitivně, jako velice zdařilou prvotinu autora. 

Když se vám kniha dostane do ruky, připravte se na to, že nebudete mít čas na úklid, vaření, dělání úkolů o spaní ani nemluvím. Budete chtít zjistit, jak to dopadne.


Za poskytnutí knihy k  recenzi děkuji Palmknihy.cz


Knihu si můžete pořídit ZDE

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…