Přeskočit na hlavní obsah

Vesaliovo tajemství


Autor: Jordí Llobregat
Nakladatelství: Host
Počet stran: 464

Máte rádi záhady? Pokud ano, kniha Vesaliovo tajemství je plná záhad a šokujících odhalení. Vlastně každá z hlavních postav knihy něco skrývá a odhalení přicházejí jen pomalu.

Ocitneme se v Barceloně v roce 1888. Jde o bohaté město, plné krásných domů, kultury a zábavy. Jenže i v něm se najdou špinavé uličky plné lidí, kteří žijí na okraji společnosti. Dělníci, zloději, prostitutky a další podivné existence. A právě z této chudé části Barcelony se začnou ztrácet mladé dívky. Jejich těla se po čase objeví, ale příšerným způsobem zohavená. Policie to vždy zamete pod koberec, jde přece jen o spodinu. Do vyšetřování se pustí dost nesourodá trojice, novinář a hazardní hráč Bernard Fleixa, mladý profesor Daniel Amat a student medicíny Pau Gilbert.

zdroj

Na knihu jsem se dlouho chodila dívat do knihkupectví. Moc se mi líbila obálka a velmi mě zaujala i anotace, která toho hodně slibovala. Nakonec jsem se k ní dostala a jsem tomu moc ráda. Nadchla mě atmosféra konce devatenáctého století. Představovala jsem si elegantní dámy v krásných šatech, město plné tajemství, skrytá místa a koneckonců i trochu magie a šifer. 

"Daniel se naklonil, vzal do dlaně hrst mazlavé hlíny a hodil jí do jámy. Náraz na lakované dubové dřevo se rozlehl po celém hřbitově. Přistihl se při myšlence, že jeho otec vyleze z rakve a vyčte mu, že dělá takový kravál. Lopaty se pustily do práce a všichni se spěšně loučili. K lijáku se přidal ledový vítr vanoucí od moře. Byla lepší místa k trávení odpoledne než  hřbitov na Monjuichu. "

Děj se odehrává na různých místech. Na vznešené půdě univerzity, ale i v skrytých špinavých uličkách a dokonce v tunelech, které se skrývají v podzemí Barcelony. Autor zachytit nejen atmosféru doby, ale i střet společenských vrstev. Nedodržování bezpečnosti práce, kdy na zdraví dělníků nesejde, z toho pramenící nespokojenost a hrozba stávky.

Nejvíc pozornosti na sebe strhnou tři hlavní postavy, které se zapojí do pátrání po vrahovi. Popis postav a charakterů se Llobregatovi opravdu povedl. Nepotkáváme super hrdiny, kteří vše bravurně zvládnou, ale postavy z masa a kostí, které mají své hranice. Jsou vykreslení tak, aby se s nimi mohl čtenář ztotožnit, ale aby chápal i jejich slabiny a nedostatky. Celou dobu o sobě pochybují. Navíc pořád jsou jim kladeny do cesty překážky a z některých bojů nevyjdou zrovna s čistým štítem. Přesto je chápeme a fandíme jim, aby svůj boj dotáhly do konce. I vedlejší postavy, které se příběhem jen mihnou, jsou velmi zajímavé a dobře do děje zapadají.
Je vidět, že autor měl vše dobře promyšlené. Dokázal čtenáře napínat od začátku až do konce. Příběh nás vtáhne a nepustí. Nevyhýbal se ani dost hrůzným scénám a dokázal do knihy dodat i prvky trileru. Popis některých scén v tunelech, nebo když vrah loví svou další oběť, byly opravdu děsivé. Aby nebyla kniha jen o strachu a hrůze, přidal autor trochu šifrovaných zpráv, které se naši hrdinové snažili odhalit, při studiu Vesaliova tajemného díla. Konec byl dost zvláštní, jako by autorovi už trochu došel dech a nápady. Přesto knihu hodnotím pozitivně, jako velice zdařilou prvotinu autora. 

Když se vám kniha dostane do ruky, připravte se na to, že nebudete mít čas na úklid, vaření, dělání úkolů o spaní ani nemluvím. Budete chtít zjistit, jak to dopadne.


Za poskytnutí knihy k  recenzi děkuji Palmknihy.cz


Knihu si můžete pořídit ZDE

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

A mám tu slibovanou soutěž.

Díky mé spolupráci se spisovatelkou Petrou Nachtmanovou, jsem získala dvě knihy pro své čtenáře. Jedná se o knihy Hodinová manželka Eva a Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou. Obě knihy jsou s věnováním přímo od autorky.


Mohou tedy vyhrát dva mí pravidelní čtenáři. A jaké jsou podmínky pro výhru? 
1) Sledovat můj blog.  2) Napsat do komentářů svojí emailovou adresu, na kterou vás mohu kontaktovat v případě výhry. 3) Můžete mi dát odkaz na svůj blog, abych se mohla podívat a třeba inspirovat. :-) 4) Odpovědět na otázku : Dáváte přednost českým nebo zahraničním spisovatelům a proč.  5) Budu ráda, pokud napíšete svého oblíbeného českého spisovatele - pro inspiraci.  6) Napište, které knize byste dali přednost. 
Soutěž vyhodnotím 15.10.2016

Padesát minut -recenze

Napsal: Robert M. Lindner Počet stran: 288 Nakladatelství: Portál
Knihy nakladatelství Portál mám moc ráda, mají zvláštní náboj. Proto jsem s radostí sáhla po nové knize a pustila se do ní. 
Robert Lindner byl známý psychoterapeut a psychoanalytik. Napsal knihu, ve které se nám snaží přiblížit svou práci. Představí nám pět svých případů, které ho něčím zaujaly. Nejen, že zjistíme něco o osobnostech, které vyšetřuje, podíváme se na jejich minulost, která je většinou příčinou jejich problémů. Zjistíme, jak důležitá je v jeho práci intuice, kdy se musí terapeut, často během okamžiku, rozhodnout jak se zachovat, aby pomohl svému pacientovi. Provede nás cestami svých úvah, vysvětlí nám svůj výběr terapie. Nebojí se odhalit i pochybnosti a nejistotu, které ho občas přepadají. Vždy je pro něj na prvním  místě pacient a jeho dobro. 
Vzhledem k těmto predisponujícím a přitěžujícím faktorům nepovažuji za nijak zvlášť překvapivé, že moje účast na Kirkově psychóze poněkud narušila onu duševní rov…