Přeskočit na hlavní obsah

Odpusť mi, Megan


Autor: Abbie Rushton
Nakladatelství: Yoli
Počet stran: 256

Někdy máme špatné dny, nechce se nám s nikým mluvit, vyhýbáme se lidem. Většinou to brzy přejde. Ale co kdyby se tyto pocity staly naší trvalou součástí? Co kdybychom ztratili schopnost mluvit? Jaké by to bylo? Jak by to lidé kolem přijali? 

Megan je úplně obyčejná holka. Chodí do školy, má své zájmy, problémy s mámou, s kamarády...Jenom  nemluví, nedokáže ze sebe vydat ani hlásku. Schopnost mluvit ji opustila po tragické ztrátě její nejlepší kamarádky. S Hanou ztratila nejen schopnost mluvit, ale i svou spřízněnou duši. Najednou se ocitla sama.
A pak jednoho dne se objeví, Jasmíne. Úžasná, chytrá, krásná dívka, která se navíc chce s Megan kamarádit. Megan je šťastná, začíná zase žít. Pohodu naruší výhružné dopisy, které Jasmin dostává. Někdo ji vyhrožuje, ničí její věci, pronásleduje ji...

"Milá Hano, vážně tě teď potřebuju. Na Barcham Green nastoupila nová holka: Jasmine. Vycházíme spolu moc dobře, ale bojím se, abych to zase nezkazila.
Myslím, že bychom si s Jasmine mohly být blízké. Ne že by tě někdy nahradila, kvůli tomu si nemusíš dělat starosti. 
Nejsem si jistá, že o tom má smysl dumat. Stejně se mnou nebude chtít kamarádit, jestli zjistí, kdo opravdu jsem. "Megan zažila velké trauma. Při nehodě přišla o svou nejlepší kamarádku. Od té doby nemůže vydat ani hlásku, nemůže mluvit. Tím se stává terčem posměchu dětí ve škole. Kromě Luka s ní nechce nikdo kamarádit. Megan žije ve svém vlastním světě, plném smutku, sebepodceňování a pesimismu.

Anotace knihy mě velmi zaujala, měla jsem od knihy velké očekávání.  Přece jenom to je velké téma, s kterým se dá velmi dobře pracovat a rozvést ho. Megan cítí vinu, umřela ji nejlepší kamarádka. Hledá své místo ve společnosti, ale nedaří se ji znovu začlenit, pořád vyčnívá, teď už tím, že nemluví. Děj knihy je spestřen dopisy, které Megan píše své mrtvé kamarádce. Snaží se ji vysvětlit, co cítí a jak se ji žije bez ní. Psaní je jediná forma komunikace, kterou teď používá. Až díky nové přítelkyni, Jasmin, dokáže zase prožívat radost. Zase začne žít. Kamarádka, ji dá pocit, že ji může potkat něco pěkného, že smrtí Hany pro ni ještě život neskončil a že i teď stojí za to žít. 


Text je čtivý, i když některé pasáže mi přišly až zbytečně dlouhé. Některé události v knize předvídáte, jiné překvapí. Výborně popsaný je vnitřní boj Megan se sebou samou. Jedna její část chce promluvit a druhá ji to zakazuje. Rozhodně by stálo za to, víc rozepsat závěr knihy, který je až moc rychle ukončen. Přece je to ta nejdůležitější část, kdy vyjde všechno najevo. Autorka nám jen postupně a pomalu odhaluje, co se s Hanou stalo, dávkuje fakta jen po špetkách a tím, zvyšuje zájem čtenáře číst dál, aby přišel záhadě na kloub. 

Z postav se mi nejvíc líbila Meganina máma. Byla správně praštěná a příběh hezky dokreslovala. Přesto, že měla patnáctiletou dceru, chovala se jako puberťačka. Megan mi moc k srdci nepřirostla. Nedokázala žít bez přátelství Hany a tak se přisála na Jasmin. Její sebepodceňování asi nezačalo až po Hanině smrti. Jasmin byla velmi zvláštní. Podle Megan byla dokonalá a bez chybičky. Měla veselou povahu, ale něco mi na ni nesedělo. Chyby nám postavy zlidšťují a to pak dělá příběh důvěryhodnější.

Shrnuto a podtrženo, kniha se četla celkem dobře, některé momenty byli moc hezky napsané a nejlepší byl vnitřní boj Megan, kdy zápasila sama se sebou. Knihu doporučuji k přečtení každému. 
Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…