Přeskočit na hlavní obsah

Tag a jak jinak než čtecí

Když se podívám na svůj blog, poslední dobou nestihám psát nic jiného než recenze a to ještě se zpožděním. Proto jsem se rozhodla napsat tag a jak jinak než čtecí. Objevila jsem ho na blogu Book in my world. Líbil se mi a tak jsem ho převzala. 

Čtení je pro mě velmi důležité, nedokážu si ani představit, že bych se aspoň na chvilku nezačetla. Čtu v autobuse, v přestávce ve škole, v práci v pauze na oběd, klidně vytáhnu knihu i ve frontě na poště a když je kniha napínavá tak i po cestě, prostě jdu a čtu. Už několikrát mi bylo vyčítáno, že mě někdo v autobuse pozdravil a já nic. Prostě začtená do knihy. Tímto se omlouvám svým studentům, které jsem přehlédla. 

Ideální trávení volného času.
Jdeme na tag.

1) Máš doma nějaké místo na čtení? 

Nemám konkrétní míst, čtu všude. V posteli, v kuchyni, na zahradě, u Klárky v pokoji, v koupelně... Nedávno udělala moje dcera čtecí místo na schodech, dala na schody polštářky a podsedáky, které se dají jednoduše vyklopit. Těšíme se jak tam budeme spolu sedět, každá na jiném schodě a budeme si číst a povídat si o knihách. 

2) Záložky nebo kousek papíru, který se válí poblíž? 

Většinou to kombinuji. Mám svou oblíbenou záložku, kterou mi poslalo nakladatelství Martinus s objednávkou. Nevím proč, ale mám ji asi nejraději. Další oblíbené jsou záložky, které mi vyrobila dcera. Ty používám opravdu hodně, ale pokud jedu z knihovny, tak využiji na založení cokoli. Lístek z autobusu, kousek papíru, účtenku, prostě co je po ruce.3)Můžeš prostě jen tak přestat číst, nebo dočteš kapitolu? 

Je mi jedno, kde přestanu číst. Nejsem dočítač, protože to u mě nefunguje. S koncem věty, můžu přestat číst a pokračuji jakmile mám čas. Nemám problém, že bych si nepamatovala co jsem četla.

4) Jíš nebo piješ během čtení?

Jím, piji, jdu, jedu... Při čtení dělám hodně věcí. Vždy však opatrně, kniha je pro mě vzácnost a tak bych si ji nerada polila.

5) Posloucháš u čtení hudbu nebo televizi? 

Když se začtu, je mi jedno jestli hraje hudba, nebo je puštěná televize, vnímám jen knihu. Co mi vádí je když hraje televize, a ještě se na mě někdo snaží mluvit. tři věci už nezvládám. 

6) Čteš vždy jen jednu knihu, nebo jich máš rozečteno několik? 

U mě nejde číst jen jednu knihu. Mám vždy rozečtenou nějakou beletrii, většinou dvě knihy. Pak nějakou odbornější knihu z pedagogiky, pychologie...Další knihu mám rozečtenou z oboru fyziky, materiálů, nebo technologie... Další je básnická sbírka, na tu musím mít to správné rozpoložení, takže ji mívám rozečtenou i dlouho..... A někdy mám rozečtenou i nějakou dětskou knihu. Kdysi jsem se snažila přečíst vše co dávám ke čtení dceři, ale poslední dobou už to nestíhám, začala číst rychleji a už jsou knihy které jsem já nečetla a ona ano. Navíc existuje spoustu učebnic, které mám rozečtené, ale ty se sem nepočítají.

7) Preferuješ čtení doma, nebo čtení kdekoli? 

Preferuji čtení. Je mi v podstatě jedno kde, hlavně když je čas a nikdo mě neruší. 

8) Čteš nahlas, nebo pouze ve své mysli? 

Čtu zásadně potichu. Většinou to ani nejde, číst nahlas. Dost na tom, že se kolikrát rozpláču nebo rozesměji v autobusu, nevím co by si cestující řekli, kdybych si četla nahlas. Je pravda, že třeba moje dcera čte hlavně nahlas. Prý čtení lépe rozumí, když ho i slyší. 

9) Čteš některé kapitoly dopředu, nebo dokonce přeskakuješ kapitoly?

Občas přeskakuji věty, to když se mi zdá popis hodně obsáhlý, ale že bych přeskočila celou kapitolu, to ne. Navíc to jde jen u beletrie. Ne vždy máte to štěstí, že narazíte jen na kvalitní knihy. Někdy se mi kniha moc nelíbí, ale snažím se jí dočíst. Pak se stane že přeskakuji věty. Nejsem na to pyšná, ale občas to vážně dělám.

10) Lámeš hřbet, nebo se jej snažíš uchovat jako nový? 

Kniha je pro mě posvátná, proto ji nepřekládám, nelámu, nešpiním, nakládám s ní vždy opatrně. Pokud s ní cestuji, používám obaly na knihy. nemám látkový, ale dělám si jednorázový obal z novin, nebo balícího papíru. 

11) Píšeš do knih? 

Ne, občas si dělám poznámky tužkou do učebnic a i za to se stydím. Poslední dobou jsem objevila lepící pásky, které neničí papír a označí vám zajímavé místo v knize. Pokud objevím zajímavý citát, nebo informaci, ke které se chci vrátit, nalepím tam lísteček. 

Moje realita.
A co vy a čtení? Jak to máte s knihami vy? 

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

A mám tu slibovanou soutěž.

Díky mé spolupráci se spisovatelkou Petrou Nachtmanovou, jsem získala dvě knihy pro své čtenáře. Jedná se o knihy Hodinová manželka Eva a Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou. Obě knihy jsou s věnováním přímo od autorky.


Mohou tedy vyhrát dva mí pravidelní čtenáři. A jaké jsou podmínky pro výhru? 
1) Sledovat můj blog.  2) Napsat do komentářů svojí emailovou adresu, na kterou vás mohu kontaktovat v případě výhry. 3) Můžete mi dát odkaz na svůj blog, abych se mohla podívat a třeba inspirovat. :-) 4) Odpovědět na otázku : Dáváte přednost českým nebo zahraničním spisovatelům a proč.  5) Budu ráda, pokud napíšete svého oblíbeného českého spisovatele - pro inspiraci.  6) Napište, které knize byste dali přednost. 
Soutěž vyhodnotím 15.10.2016

Padesát minut -recenze

Napsal: Robert M. Lindner Počet stran: 288 Nakladatelství: Portál
Knihy nakladatelství Portál mám moc ráda, mají zvláštní náboj. Proto jsem s radostí sáhla po nové knize a pustila se do ní. 
Robert Lindner byl známý psychoterapeut a psychoanalytik. Napsal knihu, ve které se nám snaží přiblížit svou práci. Představí nám pět svých případů, které ho něčím zaujaly. Nejen, že zjistíme něco o osobnostech, které vyšetřuje, podíváme se na jejich minulost, která je většinou příčinou jejich problémů. Zjistíme, jak důležitá je v jeho práci intuice, kdy se musí terapeut, často během okamžiku, rozhodnout jak se zachovat, aby pomohl svému pacientovi. Provede nás cestami svých úvah, vysvětlí nám svůj výběr terapie. Nebojí se odhalit i pochybnosti a nejistotu, které ho občas přepadají. Vždy je pro něj na prvním  místě pacient a jeho dobro. 
Vzhledem k těmto predisponujícím a přitěžujícím faktorům nepovažuji za nijak zvlášť překvapivé, že moje účast na Kirkově psychóze poněkud narušila onu duševní rov…