Přeskočit na hlavní obsah

Nestydaté plavky- recenze


autor: C.D.Payne
nakladatelství: Jota
překladatelka: Naďa Funioková
počet stran: 309

Colm zrovna dokonči universitu, jeho ambicemi je natočit vynikající a divácky úspěšný film, ale jeho otec ho nehodlá dál finančně podporovat. Aby syn dospěl, rozhodne se ho poslat do zděděné firmy na výrobu plavek. Nevkládá do tohoto projektu přílišné naděje, ale podnik je na západním pobřeží USA, v malém městečku a tak doufá v alespoň malou nápravu svého marnotratného syna.
Přes počáteční nedůvěru, se Colm na malém městě cítí velmi dobře. Má kolem sebe plno krásných dívek, které ho inspirují. Výroba plavek sice není jeho sen, ale i zde nalezne jistou míru sebeuplatnění. Co takhle začít s výrobou bikin. V roce 1957 revoluční myšlenka. Zaujmou nestydaté plavky zákazníky? A co Colm, zabydlí se na malém městě? 

Knihu jsem si pořídila, hlavně proto, že autorovu sérii Mládí v hajzlu jsem doslova hltala pod lavicí ve škole. Tenkrát mě knihy C.D. Payna uchvátily. Byly revoluční, plné sprostých slov, sexu, náhod a hlavně humoru. Člověk se mohl smát od začátku do konce. Těšila jsem se na autorův osobitý styl. 

Výsledek obrázku pro c.d.Payne

Pokud by na knize nebyl napsán autor, nepoznala bych ho. Proti předchozím knihám Payne dost ubral. Chvílemi jsou tam velmi vtipné okamžiky, ale že bych se za břicho popadala a nemohla se přestat smát, to zas nehrozilo. Nicméně nechci knihu zatracovat. Četla se moc hezky, příběh byl zajímavý, čtenář mohl poznat dobu a uvažování lidí. Příběh byl nápaditý, hlavní hrdina se svou vinou dostával do pěkně ošemetných situací, z kterých nebylo tak lehké se vyvléct. 

Tak moje holka randí s nějakým trumpeťákem a já skončil ve vyhnanství v nějakém zapadákově na opačném konci kontinentu! Samozřejmě jsem to dával za vinu tátovi. Stařešina se očividně rozhodl sabotovat můj život. Rozhodl jsem se, že to tu týden vydržím a pak se na to všechno vybodnu a vrátím se zpátky do civilizace. Celých sedm dní v téhle Prdelákové Lhotě by snad měl i mého tatíka přesvědčit, že jsem se vážně snažil. 

Colm je typický bohatý synáček, který se nikdy nemusel starat o finance. Štědrá apanáž mu zajišťovala spokojený život a plno přátel. Bohužel vše jednoho dne končí a i bezstarostný život vzal za své. Jakoby za trest byl odeslán do malého města, kde má převzít podnik na výrobu plavek. Ve skutečnosti se jednalo o převýchovu nezdárného, marnotratného syna. Jak se to otci povedlo? Stal se z Colma zodpovědný mladý muž? 

Kniha je napsána lehkým stylem. Autor zmírnil a tentokrát se zaměřil na tehdejší dobu a její vykreslení. Jde o čtení, které neurazí. Občas se i usmějete nad některými hláškami a situacemi, do kterých se náš hrdina dostává. Co všechno dovede natropit jeden mladý muž, daleko od domova. 

Výsledek obrázku pro nestydaté plavky

Mimo hlavní postavu Colma, jsou zde hezky rozepsané ženské postavy. Náruživá Norma, která svádí každého perspektivního muže ve svém okolí. Juanita, která se pyšní svou předpokládanou plodností. Jeane, která se rozhodla trochu Colma převychovat k obrazu svému. Občas se ještě ozve Betty, ale tu známe jen po telefonu a ze vzpomínek mladého pána. Musím uznat, že mi byla nejsympatičtější Jeane. Byla chytrá, hezká a měla svou hrdost. Líbilo se mi jak si vždy stála za svým. Její slovní války s Colmem jsou z celé knihy nejvtipnější. .

Kniha se mi líbila. Svěží styl, zajímavé kulisy, příjemné prostředí. Občas autor trochu přeháněl, ale k téhle knize a příběhu to sedělo. U knihy se krásně relaxuje, zapomenete na problémy a přenesete se do Ameriky roku 1957.


Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…