Přeskočit na hlavní obsah

Malinkatý kretén - recenze


autor: Zdena Frýbová
nakladatelství: Šulc - Švarc
počet stran: 363

Kniha nám dává nahlédnout do soukromí spisovatelky, která žije v jedné domácnosti se skotskými teriéry. Tito tvrdohlaví psi obracejí její život naruby.  Psi vše ničí, neposlouchají, utíkají, nechtějí jíst ani nejvybranější pochoutky..., jednoduše řečeno pořádně zlobí. Naše hlavní hrdinka Ela se jim musí přizpůsobovat. Ale ani Ela není bezproblémová, její orientační smysl je nulový, takže každou chvíli zabloudí, je odkázaná na pomoc svých přátel, protože je opravdu velmi nepraktická. Naštěstí pro ni, je přátelská a charismatická a tak o přátele nemá nouzi. 

Výsledek obrázku pro malinkatý kreténZdena Frýbová, byla naše velmi úspěšná spisovatelka. Napsala celou řadu velmi kladně přijímaných knih. Často a ráda psala i o zvířatech a peripetiích, které jsou spojeny se životem s nimi. Zvířata milovala a proto založila nadaci na pomoc bezprizorním a týraným zvířatům - nadace Robin.

Podíváme se na část života známé a úspěšné spisovatelky. Má ráda kulturu, ale i přírodu, proto bydlí střídavě v Praze a na své chatě na vesnici. Všude ji samozřejmě následují její dva krásní, ale tvrdohlaví psi. Filosof Andrýsek a mimi Ronánek. Podíváme se na to, jakse zmatkářka Ela snaží zapojit do politiky, jak snáší rozvod dlouholetého manželství, zasmějeme se jejímu navigačnímu umění. 


Moc se mi líbil nadhled s kterým autorka líčí různí příhody,  ne vždy jsou všechny jenom veselé, ale spisovatelka dokáže ze všeho udělat legraci. Ela si uvědomuje svoje slabé stránky a tak se vždy snaží požádat přátele o pomoc. Někdy si o ní žádá otevřeně, jindy použije lest. 

Na Ele je kouzelní jak si dokázala udělat legraci sama ze sebe. Životem proplouvá lehce a vždy se snaží realizovat i ty nejbláznivější nápady. Rozvod ji sice zaskočí, ale na lopatky se položit nedá. Svého manžela překvapí svým dokonalým klidem a věcností, s kterým k němu přistupuje. Když si ke svému pejskovi Andrýskovi vezme na hlídání štěně, pejsek už u ní zůstane. Zatím co Andrýsek je klidný filosof, Ronánek zvaný mimi je velký rošťák, který dodá jejímu životu teprve to správné grády. Humorná kniha u která se určitě zasmějete vám zpříjemní den. Pokud máte nějaké problémy, po přečtení této knihy se vám najednou budou zdát o moc menší. Pomohlo mi to, získat trochu nadhled nad svým životem. Miluji zvířata a tak to pro mě byla ideální kniha. Příběhy o psech a jejich lotrovinách jsou krásné a vtipné.  Možná se mi zdálo, že autorka trochu přeháněla, tak zlobivé psiska snad ani nejsou, ale rozhodně je to k dobru knihy.

Doporučuji všem milovníkům zvířat a humoru.

Za knihu k recenzi děkuji nakladatelství Šulc-Švarc
Knihu můžete zakoupit ZDE

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…