Přeskočit na hlavní obsah

Dáma ve zlatém - recenze


autor: Anne- Marie O´Connorová
nakladatelství: Metafora
počet stran: 456


S knihou se vrátíme do minulosti. Nejprve navštívíme předválečnou Vídeň, plnou kaváren, umění a hudby. Podíváme se mezi vídeňskou smetánku, kde se v soukromých salónech schází umělci a vybraná společnost.  Podrobněji se budeme zajímat o bohémského malíře Gustava Klimta a jeho obrazy. Jako modelky mu často stály bohaté a vzdělané dámy, jejíž portréty dodnes obdivuje celý svět. A právě historie těchto obrazů nás bude nejvíce zajímat. 
Idylické  časy netrvají věčně, přichází doba Adolfa Hitlera, doba pogromů a perzekucí vůči židům. Z privilegovaných bohatých rodin se ze dne na den stanou méněcennou rasou, která je hubena a její majetek rozkraden. Zmizí řada krásných uměleckých předmětů, mezi jinými i Klimtovy obrazy. Ne všechny se dožijí konce války. 

Klimtovy malby se mi moc líbí. Mají v sobě velký pozitivní náboj. Dnes jsou velmi populární, můžete je najít na hrnečcích, porcelánu, pohlednicích. Myslím, že ty nejznámější známe skoro všichni. Škoda jen, že jsem ještě nikdy neviděla originál, ale i reprodukce na mě silně zapůsobily. Proto jsem si nenechala ujít tuto knihu. Měla jsem ji v elektronické podobě, což mě moc mrzelo, protože jsem neviděla obrazy a fotky, které v knize jsou. Proto jsem rozhodnutá, dodatečně si knihu prolistovat.

Jde historický pohled na vznik a putování jednoho obrazu. Jen jedna malá část se věnuje přímo Klimtovy a jeho slavné modelce Adele. Zbytek knihy se věnuje rodině a příbuzným těchto hlavních představitelů a historii obrazu. Poznáme hrůzy války, ale i poválečnou podobu Vídně a smýšlení jejich obyvatel. Podíváme se na dobrodružnou cestu dědiců Adele za získáním obrazů zpět.

Klimt tíhl k nové společenské vrstvě, k vídeňským průmyslníkům, kteří se vypracovali vlastním úsilím a z nichž mnozí byli Židé. Tito lidé ochotně kupovali nové obrazy odmítané státními muzei. Klimt se pro tuto rodící elitu stal něčím na způsob sexuálního symbolu. Jeho charisma umocňovala bezstarostná nevšímavost k pokrytectví vídeňské společnosti, v níž vládl Janus, bůh dvou tváří, kde muži z významných rodů skrývali své styky s prostitutkami, případně se sladkými dívenkami z nižší společnosti, a kde se od počestných žen čekalo předstírání, že se jim oškliví sex. 
Klimt měl ženy rád. 
Jeho doba pohrdala otevřenou ženskou smyslností a považovala ji za úchylku nebo projekt hysterie, kterou je nutno léčit. Klimtovy elegantní erotické kresby spíše tušeného nežli viděného naznačovaly, že sexuálním touhám žen velice dobře rozumí. 

Když jsem si knihu pořizovala, doufala jsem, že se dozvím víc podrobností hlavně ze života samotného Gustava Klimta. Byl to bohém, který měl rád ženy. přesto byl velmi pracovitý a zodpovědně se staral o svou rodinu. To mě trochu zklamalo. Zajímal mě vztah mezi malířem a jeho můzou Adele, ale z knihy se nic nového nedozvíme. Velká pozornost je věnována hlavně válečným a poválečným osudům rozvětvené rodiny krásné Adele a jejich přátel. Můžu říct, že jsem se chvílemi ztrácela ve změti jmen a vztahů mezi nimi.

Jde o čtivě psanou historickou studii. Nečekejte žádné hodnocení, autorka pouze interpretuje fakta, nicméně hodně zajímavá fakta. Kniha je rozdělená do třech částí. V první nám dává  nahlédnout na život v předválečné Vídni. Vznik slavného obrazu, ale i život tehdejší společnosti. Autorka se zaměřila i na život tehdejších žen, na možnost vzdělání a pracovní realizaci tehdejších dam. Jaké měly možnosti a čeho mohly dosáhnout. V druhé části se podíváme na perzekuce židovského obyvatelstva, na hrůzy války a jak je lidé prožívaly. Je to někdy opravdu velice smutné čtení. V třetí a poslední části se ocitneme v období  které začíná koncem druhé světové války s končí rokem 2006. V tomto období se potomci Adele a jiných okradených rodin, snažili dostat k majetku, který jejich rodinám patřil. Jak se jim to povedlo? Je jejich nárok oprávněný?


Výsledek obrázku pro dáma ve zlatémVýsledek obrázku pro gustav klimtVýsledek obrázku pro gustav klimtNečekejte žádnou beletrii, jde opravdu o historickou studii. Je napsaná celkem poutavě. Mě osobně se líbila nejvíce první část. Ta mě nejvíc zajímala. Druhá část byla hodně smutná, tady už jsem se trochu ztrácela v spojeních mezi různými příbuznými. Nicméně osud rodin mě zajímal, některé části byli o dost napínavé. Třetí část knihy byla pro mě nejméně zajímavá. Popisovala hlavně průběh procesu o navrácení obrazů původním majitelům.
Pokud se chcete dozvědět podrobnosti o naší historii, rozhodně knihu doporučuji.

Za knihu k recenzi děkuji Palmknihy
Knihu si můžete pořídit ZDE

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…