Přeskočit na hlavní obsah

Divergence - recenze

Divergence

autor: Veronika Rothová
nakladatelství: Albatros Média - CooBoo
překladatel: Radka Koleáčová
počet stran: 344

Svět v téhle knize je rozdělen na různé frakce. Tímto opatřením chtějí lidé do budoucna zabránit válce. Podaří se jim to?
Sečtělost, Mírumilovnost, Upřímnost, Neohroženost a Odevzdanost, každá z frakcí si u svých členů cení jiné vlastnosti. Frakce má mít vždy přednost, dokonce i před vlastní rodinou. Každý, kdo dosáhne šestnácti let, se musí rozhodnout do které frakce chce po zbytek života patřit. Je to velmi zásadní rozhodnutí, které ovlivní celý zbytek života jedince. Před tuto volbu je postavena i Beatrix. Jak se rozhodne, opustí rodinu, nebo zůstane s nejbližšími, za cenu potlačení své osobnosti? Je vůbec možné, vybrat si jen jednu vlastnost, která je pro vás tou nej. 

Výsledek obrázku pro veronica roth

Veronika Rothová je spisovatelkou na plný úvazek. Její knihy jsou u nás velmi známé. Já jsem se s nimi blíže seznámila, když jsem dělala anketu mezi žáky, co čtou. Překvapilo mě, že tuto knihu znaly skoro všechny děti a byli z ní nadšené. Proto jsem se rozhodla si ji taky přečíst. A nelitovala jsem. Autorka, která o sobě tvrdí, že je sci-fi nerd, a pro její čtenáře je to jen dobře. 

Svět, který autorka ve svém díle vytvořila je precizně rozepsaný. Nejsou tam žádná hluchá místa. Všechno je dobře promyšlené a navazuje na sebe. Lidé se zalekli možnosti sebezničení a snažili se udělat vše pro to, aby nebezpečí války zažehnaly. Proto se rozhodli podporovat u každého ty vlastnosti, které považují za pozitivní. Lidé jsou různí a proto rozdělili obyvatelstvo do pěti frakcí, aby si každý mohl zvolit tu, která je pro něj nejvhodnější. 

Doslechla jsem se, že v jednom případě došlo k nějakému rozruchu, podotkne matka. Podobně jako otec i ona pracuje v místním zastupitelstvu, ale  má na starosti inovační projekty. To ona nabírala administrátory zkoušek. Většinu času se ale věnuje organizaci sociálních pracovníků, kteří zajišťují odpadlíkům jídlo, přístřeší a pracovní příležitosti. 
Vážně? podivil se otec. problémy při talentových zkouškách jsou ojedinělé. 
Moc o tom nevím, ale kolega Erin mi říkal, že u jedné zkoušky se vyskytly nečekané problémy a její výsledek musel být dotyčnému sdělen ústně. Matka položí každému vedle talíře ubrousek. Tomu studentovi se zjevně udělalo špatně a hned ho poslali domů. matka pokrčí rameny. Doufám, že bude v pořádku. Vy dva jste o tom nic neslyšeli? 
Ne, řekne Caleb a na matku se usměje
Ani můj bratr by nemohl k Upřímným.

Beatrice neví jak se má rozhodnout, má zůstat s rodinou, kterou miluje, nebo si má zvolit vzrušující život podle svého. Ve frakci odevzdanosti se necítí dobře, není si jistá, jestli nesobeckost a střídmost je to, co chce v životě nejvíc. Přesto opustit rodinu je velký krok, dokáže to? 


Výsledek obrázku pro kniha divergence

S hlavní hrdinkou jsem se bez problémů z žila. Měla vnitřní dilema, které se snažila vyřešit. Celý svůj život se přizpůsobovala okolí, musí být vzorná dcera, sestra..., ale podvědomě cítila, že to co chce je někde jinde. Ano, může se celý život přetvařovat a přesvědčit sama sebe, že vše je tak, jak má být, nebo se může vzepřít, zariskovat a dát si možnost být sama sebou.

V knize jsou postavy rozděleny na hodné a zlé, jen u pár z nich si čtenář není jistý kam je zařadit, nebo se jejich zařazení v ději mění. To se mi líbilo, že není hned vše jasné a k výsledku se musí čtenář dopracovat. Možná i další díl série nám přinese další překvapení. Samozřejmě se mi moc líbil Čtyřka. Je to záhadná postava, plná tajemství. Je přísný, ale taky chápaví. Má v sobě určité kouzlo, hlavně pro mladou dívku. Vystupuje, jakoby byl bez emocí, ale občas, když si nedává pozor, je prozrazen.

Děj byl plný napětí, zvratů, zajímavých odboček. Kniha se čte moc dobře, čtenář je udržován v pozornosti dějovými zvraty a neustálou akcí. Moc se těším na další díl série. Rozhodně jsem zvědavá jak bude děj pokračovat a co vše se ještě může stát. 
Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

A mám tu slibovanou soutěž.

Díky mé spolupráci se spisovatelkou Petrou Nachtmanovou, jsem získala dvě knihy pro své čtenáře. Jedná se o knihy Hodinová manželka Eva a Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou. Obě knihy jsou s věnováním přímo od autorky.


Mohou tedy vyhrát dva mí pravidelní čtenáři. A jaké jsou podmínky pro výhru? 
1) Sledovat můj blog.  2) Napsat do komentářů svojí emailovou adresu, na kterou vás mohu kontaktovat v případě výhry. 3) Můžete mi dát odkaz na svůj blog, abych se mohla podívat a třeba inspirovat. :-) 4) Odpovědět na otázku : Dáváte přednost českým nebo zahraničním spisovatelům a proč.  5) Budu ráda, pokud napíšete svého oblíbeného českého spisovatele - pro inspiraci.  6) Napište, které knize byste dali přednost. 
Soutěž vyhodnotím 15.10.2016

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…