Přeskočit na hlavní obsah

Ségry - recenze


Napsala: Raina Telgemelerová
Nakladatelství: Paseka
Počet stran: 208

Vztah mezi sourozenci je vždy složitý. Jedináčci si přejí mír sourozence, a pokud sourozence máte, přejete si být jedináček. To samé zažívá Raina. Moc si přála sestřičku, ale když ji dostala, nebylo to tak báječné, jak si to vysnila. Její sestra je občas protivná, svéhlavá, uplakaná a vždy chce něco jiného než Raina. Jejich vztah není ideální. Navíc se jejich rodiče rozhodli mít ještě třetí dítě, a holkám přibyl bratříček. To vše ještě zkomplikovalo. Raina a Amara zažívají různé rodinné peripetie, ale dohromady je stmelí, až rodinný výlet. 

Komiksy jsem začala číst až poslední dobou. Kniha Ségra měla výbornou propagaci i na Světě knih, a tak jsem se rozhodla ji dát šanci. Komiks o každodenních událostech v rodině byl pro mě novinkou. Touto formou si projít situace v Rainině životě mě dost bavilo. Je pravda, že já jsem neměla sestru, ale mladšího bráchu, přesto jsem se v některých situacích přímo viděla. I my jsme měli poměrně divoké dětství, kdy jsme se střídavě milovali a spojovali proti rodičům a střídavě nenáviděli.
Raina tedy získala sestřičku, která nebyla zrovna taková, jakou ji chtěla mít. Nebyla to panenka na hraní. Navíc po čase dostala i bratříčka. V komiksu ji zastihneme, jek se snaží udržet si pozici nejdůležitějšího člena rodiny, jak se vyrovnává s tím, že její sestra má úplně jiné zájmy než ona. Navíc se rodina vydává na dlouhou cestu za příbuznými. Najednou jsou nuceni trávit dlouhé hodiny zavřeni v autě. U příbuzných Raina zjišťuje, že jí její bratranci a sestřenice neberou z nadšením mezi sebe a tak začne víc sledovat sestru Amaru. Třeba je to nakonec spojí, nebo taky ne.

Komiks Sestry má výborné grafické ztvárnění. Obrázky jsou nejen krásné, ale dokonale vykreslují atmosféry a jdou dobře k textu a ději. Právě grafika je pro komiks jednou z nejdůležitějších věcí a tady je velmi dobře zvládnutá. Do děje se snadno dostanete a musím uznat, že pro mě to byla komiksová jednohubka. Neodložila jsem knihu, dokud jsem ji nedočetla. Bavila jsem se náramně. Raina Telgemelerová píše autobiografické komiksy. Děj by měl být celý z jejího života. Taky hlavní postava se jmenuje Raina. Nevím co vše je pravda a co si autorka přimyslela, aby daodala knize šmrnc, ale líbí se mi to. Nepřemýšlela jsem nad jednotlivými situacemi, tak tohle je moc... jen jsem si čtení vychutnávala a bavila se. 


Do budoucna po komiksu zase určitě sáhnu. Člověk se pobaví a trošku si odpočine od každodenních starostí, Navíc nezabere mnoho času. Vím že nakladatelství Paseka má teď komiksů víc a tak se po nic porozhlédnu a třeba i nějaký ukořistím domů.

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…