Přeskočit na hlavní obsah

Ségry - recenze


Napsala: Raina Telgemelerová
Nakladatelství: Paseka
Počet stran: 208

Vztah mezi sourozenci je vždy složitý. Jedináčci si přejí mír sourozence, a pokud sourozence máte, přejete si být jedináček. To samé zažívá Raina. Moc si přála sestřičku, ale když ji dostala, nebylo to tak báječné, jak si to vysnila. Její sestra je občas protivná, svéhlavá, uplakaná a vždy chce něco jiného než Raina. Jejich vztah není ideální. Navíc se jejich rodiče rozhodli mít ještě třetí dítě, a holkám přibyl bratříček. To vše ještě zkomplikovalo. Raina a Amara zažívají různé rodinné peripetie, ale dohromady je stmelí, až rodinný výlet. 

Komiksy jsem začala číst až poslední dobou. Kniha Ségra měla výbornou propagaci i na Světě knih, a tak jsem se rozhodla ji dát šanci. Komiks o každodenních událostech v rodině byl pro mě novinkou. Touto formou si projít situace v Rainině životě mě dost bavilo. Je pravda, že já jsem neměla sestru, ale mladšího bráchu, přesto jsem se v některých situacích přímo viděla. I my jsme měli poměrně divoké dětství, kdy jsme se střídavě milovali a spojovali proti rodičům a střídavě nenáviděli.
Raina tedy získala sestřičku, která nebyla zrovna taková, jakou ji chtěla mít. Nebyla to panenka na hraní. Navíc po čase dostala i bratříčka. V komiksu ji zastihneme, jek se snaží udržet si pozici nejdůležitějšího člena rodiny, jak se vyrovnává s tím, že její sestra má úplně jiné zájmy než ona. Navíc se rodina vydává na dlouhou cestu za příbuznými. Najednou jsou nuceni trávit dlouhé hodiny zavřeni v autě. U příbuzných Raina zjišťuje, že jí její bratranci a sestřenice neberou z nadšením mezi sebe a tak začne víc sledovat sestru Amaru. Třeba je to nakonec spojí, nebo taky ne.

Komiks Sestry má výborné grafické ztvárnění. Obrázky jsou nejen krásné, ale dokonale vykreslují atmosféry a jdou dobře k textu a ději. Právě grafika je pro komiks jednou z nejdůležitějších věcí a tady je velmi dobře zvládnutá. Do děje se snadno dostanete a musím uznat, že pro mě to byla komiksová jednohubka. Neodložila jsem knihu, dokud jsem ji nedočetla. Bavila jsem se náramně. Raina Telgemelerová píše autobiografické komiksy. Děj by měl být celý z jejího života. Taky hlavní postava se jmenuje Raina. Nevím co vše je pravda a co si autorka přimyslela, aby daodala knize šmrnc, ale líbí se mi to. Nepřemýšlela jsem nad jednotlivými situacemi, tak tohle je moc... jen jsem si čtení vychutnávala a bavila se. 


Do budoucna po komiksu zase určitě sáhnu. Člověk se pobaví a trošku si odpočine od každodenních starostí, Navíc nezabere mnoho času. Vím že nakladatelství Paseka má teď komiksů víc a tak se po nic porozhlédnu a třeba i nějaký ukořistím domů.

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

A mám tu slibovanou soutěž.

Díky mé spolupráci se spisovatelkou Petrou Nachtmanovou, jsem získala dvě knihy pro své čtenáře. Jedná se o knihy Hodinová manželka Eva a Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou. Obě knihy jsou s věnováním přímo od autorky.


Mohou tedy vyhrát dva mí pravidelní čtenáři. A jaké jsou podmínky pro výhru? 
1) Sledovat můj blog.  2) Napsat do komentářů svojí emailovou adresu, na kterou vás mohu kontaktovat v případě výhry. 3) Můžete mi dát odkaz na svůj blog, abych se mohla podívat a třeba inspirovat. :-) 4) Odpovědět na otázku : Dáváte přednost českým nebo zahraničním spisovatelům a proč.  5) Budu ráda, pokud napíšete svého oblíbeného českého spisovatele - pro inspiraci.  6) Napište, které knize byste dali přednost. 
Soutěž vyhodnotím 15.10.2016

Padesát minut -recenze

Napsal: Robert M. Lindner Počet stran: 288 Nakladatelství: Portál
Knihy nakladatelství Portál mám moc ráda, mají zvláštní náboj. Proto jsem s radostí sáhla po nové knize a pustila se do ní. 
Robert Lindner byl známý psychoterapeut a psychoanalytik. Napsal knihu, ve které se nám snaží přiblížit svou práci. Představí nám pět svých případů, které ho něčím zaujaly. Nejen, že zjistíme něco o osobnostech, které vyšetřuje, podíváme se na jejich minulost, která je většinou příčinou jejich problémů. Zjistíme, jak důležitá je v jeho práci intuice, kdy se musí terapeut, často během okamžiku, rozhodnout jak se zachovat, aby pomohl svému pacientovi. Provede nás cestami svých úvah, vysvětlí nám svůj výběr terapie. Nebojí se odhalit i pochybnosti a nejistotu, které ho občas přepadají. Vždy je pro něj na prvním  místě pacient a jeho dobro. 
Vzhledem k těmto predisponujícím a přitěžujícím faktorům nepovažuji za nijak zvlášť překvapivé, že moje účast na Kirkově psychóze poněkud narušila onu duševní rov…