Přeskočit na hlavní obsah

Padesát minut -recenzeNapsal: Robert M. Lindner
Počet stran: 288
Nakladatelství: Portál

Knihy nakladatelství Portál mám moc ráda, mají zvláštní náboj. Proto jsem s radostí sáhla po nové knize a pustila se do ní. 

Robert Lindner byl známý psychoterapeut a psychoanalytik. Napsal knihu, ve které se nám snaží přiblížit svou práci. Představí nám pět svých případů, které ho něčím zaujaly. Nejen, že zjistíme něco o osobnostech, které vyšetřuje, podíváme se na jejich minulost, která je většinou příčinou jejich problémů. Zjistíme, jak důležitá je v jeho práci intuice, kdy se musí terapeut, často během okamžiku, rozhodnout jak se zachovat, aby pomohl svému pacientovi. Provede nás cestami svých úvah, vysvětlí nám svůj výběr terapie. Nebojí se odhalit i pochybnosti a nejistotu, které ho občas přepadají. Vždy je pro něj na prvním  místě pacient a jeho dobro. 

Vzhledem k těmto predisponujícím a přitěžujícím faktorům nepovažuji za nijak zvlášť překvapivé, že moje účast na Kirkově psychóze poněkud narušila onu duševní rovnováhu, již jsem se vždy pyšnil, a zavedla mě na dohled od psychické poruchy. Každý z nás má v sobě oblasti snížené rezistence a v psychickém brnění i toho nejsilnějšího se najde zranitelné místo. V tomto případě se materiály Kirkovy psychózy setkaly s mou Achillovou patou a zapadly do sebe jako kolečka v hodinách.

Podívat se pod pokličku práce psychoanalytika a setkat se, byť pouze na řádkách knihy, s jeho pacienty, mě moc lákalo. Co vlastně způsobí u člověka duševní poruchu a jak se dá léčit duše pacienta? Ještě dnes řada lidí bere psychiatry a psychoterapeuty spíše jako šarlatány, kteří berou peníze jen za to, že poslouchají příběhy cizích lidí. Robert Lindner nám poodhalí roušku tajemství své práce. V knize nám podrobně popisuje, jak při léčbě svých pacientů postupuje. Krok za krokem nás provází tím, jak přemýšlel, jak své klienty vedl po čas celé léčby. Popisuje nám své úspěchy, ale nevyhýbá se ani líčení svých neúspěchů. 


Kniha je napsaná tak, že se čte doslova jedním dechem. Nejen že jsou jednotlivé případy opravdu zajímavé, ale i práce psychoanalytika je líčená velmi poutavě. Bavilo mě, sledovat postup terapeuta a rozkrývat jednotlivé osobnosti. Pomalu objevovat příčinu jejich problémů a pozorovat jejich přeměnu v důsledku léčby. Stala jsem se jakýmsi voayerem při sledování minulosti jednotlivých pacientů. Svému terapeutovi odhalili i skutečnosti, které by neřekli nikomu jinému. Už jen získat takovou důvěru je umění, ale jen díky tomuto důvěrnému vztahu mohla následovat léčba a pochopení, co mohlo danou poruchu způsobit. 

Kniha je psaná věcně, poutavě, spisovnou řečí a je protkána řadou cizích slov. Jsou ale většinou všeobecně známé i široké veřejnosti, proto nemusíte mít obavy, že budete muset knihu číst se slovníkem. Naopak, styl psaní dodává knize punc opravdové, seriózní práce. Díky tomu vůbec nepochybujete o profesionalitě autora. Ke svým pacientům přistupuje s otevřeným srdcem. Zdá se, že když o nich píše, snaží se nás přesvědčit, že i když někteří spáchali hrozné činy, dělali to jen díky své nemoci. Některé osudy, které jsou nám v knize představeny, jsou opravdu velmi smutné.

Jen málo lidí dává do své práce tolik ze sebe jako autor. Poznáme, že o svých pacientech přemýšlí i mimo terapie, a neváhá obětovat pro ně i svůj volný čas. Svou prací doslova žije a tohle nadšení nám v knize předává.

Rozhodně doporučuji přečíst všem, protože nikdo nejsme imunní a hranice mezi duševním zdravím a nemocí je velmi tenká, jak dokládá i poslední případ v knize. Je důležité pro každého z nás dokázat porozumět svým pocitům a strachům. Přesto, že kniha poprvé vyšla před šedesáti lety, má rozhodně i dnes co říct.

Za knihu k recenzi děkuji nakladatelství Portál


Knihu můžete získat ZDEOkomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…