Přeskočit na hlavní obsah

Dravec - recenze


Autor: František Uher
Nakladatelství: MOBA (moravská bastei)
počet stran: 304


Detektivní příběh z domácího prostředí. České detektivky jsou stále velmi oblíbené pro nás čtenáře. Můžeme číst o tom co známe.

S hrůzným nálezem mrtvého těla mladé dívky se původně krásný den, mění v noční můru. Rozjíždí se složité vyšetřování, kterého se ujímají tři ostřílení kriminalisté. Inspektoři Čemus, Plevák a Just. Jde o zkušené vyšetřovatele, ale podezřelých je hodně a najít mezi nimi skutečného pachatele je úkol velmi obtížný. Do cesty se detektivům plete i nedokonalá legislativa. Dokáží překonat všechny překážky a vyřešit složitý příklad.

"Policisté měli za dvacet minut jasno v tom základním. Eliška Caldrová zemřela v pondělí kolem dvaadvacáté hodiny následkem zblízka vypálené střelné rány do krku.
Patrně zákeřně zezadu. Použitou zbraní byla pistole nebo revolver menšího kalibru. To byl pouze spekulativní závěr, na kterém se kriminalisté shodli se soudním lékařem. Doktor Vajs byl zkušený praktik, jako důchodce se z metropole uchýlil na rodný venkov. Mladí lékaři odcházeli do zahraničí, čerstvý důchodce tak vyslyšel volání a prodloužil si aktivní věk."

Při procházce, na odlehlém místě, najde malá holčička mrtvou mladou dívku. Jde o studentku, která bydlí ve stejné vesnici, což usnadní její identifikaci, Tím ale vše snadné pro vyšetřovatele končí. Najít vraha bude velký oříšek. Malé město, kde každý každého zná, jim bohužel ve vyšetřování nepomůže. Ne že by neměli dost podezřelých, ale kdo z nich je ten pravý, ten který připravil o život mladou dívku?


Velké plus knihy je, že je zasazená do malého města. při čtení máme pocit, že je to naše malé město a že v postavách poznáváme své známé a sousedy. Problémy, které mimo vyšetřování detektivové řeší jsou nám velmi dobře známé a tím se lépe zapojíme do děje. Některé pasáže se mi zdají moc dlouhé, popisy situací a prostředí přehnaně popisné. Knížce bych vyčetla málo akčnosti. Vše se jen líně převaluje a jen pomalu se dostává k jádru věci, tedy k vyšetřování vraždy.

Kniha nám představuje skutečné policejní prostředí. Můžeme se podívat pod pokličku vyšetřování vraždy. Nejde o žádnou senzační policejní práci, ale o rutinu, kterou musí naší vyšetřovatele zvládat a která jediná je přivede k výsledku - dopadení pachatele. Postupují přímočaře a systematicky studují stopy a výpovědi svědků. Nenajdete zde šestým smyslem obdařeného detektiva, který dokáže zjistit pachatele jen tím, že si pročte materiály, nebo si promluví s podezřelými a tím odhalí vraha.

V detektivce nenajdeme žádnou hlavní postavu. Vyšetřování vedou tři detektivové, ale ani jeden z nich není pro čtenáře nějak bližší. Jsou to jen mlžně vykreslené osoby, jejichž hlavním účelem je vyšetřování. To je možná škoda, čtenář by se možná rád vžil do jedné z osobností a jejím prostřednictvím děj víc prožil. K popisu je použitá spisovná čeština, kterou už dnes v hovoru používá jen málokdo. Zakomponováním více hovorových slov, by se určitě dialogy postav více zlidštili.

Jde o klasickou českou detektivku, která určitě zaujme mnoho čtenářů svou propracovaností.

Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji nakladatelství MOBA


Knihu si můžete pořídit ZDE


Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

A mám tu slibovanou soutěž.

Díky mé spolupráci se spisovatelkou Petrou Nachtmanovou, jsem získala dvě knihy pro své čtenáře. Jedná se o knihy Hodinová manželka Eva a Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou. Obě knihy jsou s věnováním přímo od autorky.


Mohou tedy vyhrát dva mí pravidelní čtenáři. A jaké jsou podmínky pro výhru? 
1) Sledovat můj blog.  2) Napsat do komentářů svojí emailovou adresu, na kterou vás mohu kontaktovat v případě výhry. 3) Můžete mi dát odkaz na svůj blog, abych se mohla podívat a třeba inspirovat. :-) 4) Odpovědět na otázku : Dáváte přednost českým nebo zahraničním spisovatelům a proč.  5) Budu ráda, pokud napíšete svého oblíbeného českého spisovatele - pro inspiraci.  6) Napište, které knize byste dali přednost. 
Soutěž vyhodnotím 15.10.2016

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…