Přeskočit na hlavní obsah

Sempre - navěky


autorka: J.M Darhowerová
překlad: K. Vítková, H. Netušilová
nakladatelství: Yoli
počet stran: 520

Haven od malička vyrůstá na odlehlé farmě, pouze se svou matkou a jejich pány. Ano, s jejich pány. Haven a její matka jsou otrokyně. Obě musí tvrdě pracovat a navíc jsou vystaveny neustálému fyzickému násilí a ponižování. Haven vlastně ani nic jiného nezná, ztratila už naději na lepší existenci. Jediné, co ji drží při životě je její matka, která pořád doufá a přeje si lepší budoucnost pro svou dceru, proto ji přemluví k útěku. 
Bohužel, útěk se nezdaří, je dopadena a navíc prodána. Její nový pán doktor De Marco ji odveze s sebou do svého domu. Haven začíná žít nový, spokojenější život. Všechno je pro ni nové, neznámé a vzrušující. 

"Haven přejela rukou po nadýchaném přehozu na posteli. Nikdy předtím postel neměla, tím méně svojí vlastní ložnicí. Noci v Blackburnu trávila ve stáji v posledním stání a na matraci, ze které trčela péra. Po setmění tam bývalo příjemně teplo, takže deku nepotřebovala, a když byla náhodou zima, jedna ze starých koňských houní bohatě stačila. Ale stejně ji raději nepoužívala, protože kousala, ani vzdáleně se nepodobala materiálu, kterého se teď dotýkala prsty. "


zdroj

Poznáme mladou dívku, která o sobě nemohla nikdy rozhodovat. Od malička někomu patřila, a její život závisel na libovůli jejích majitelů. Pomalu se probouzí a uvědomuje si, co by vlastně chtěla. Není to pro ni vůbec jednoduché. Děj má dvě roviny. Obyčejný život, tak jak ho všichni známe - jít do školy, na nákup, do kina, prostě žít. Přesto víme, že je to jen klam, v pozadí jsou cítit pouta k mafii. Dozvídáme se o fungování organizace, která sice nenápadně, ale zato neustále a pevně stojí v pozadí a nikdy na sebe nenechá zapomenout.

Kniha vás dokonale vtáhne. Cítíte vše co naše hlavní hrdinka. Prožíváte s ní nejistotu z nového postavení, bezradnost její situace i probouzející se city. Je to příběh o neštěstí, zločinu, mafii, lásce a novém zrození člověka. Děj má spád. Neustále se něco děje, ani chvilku se nenudíte. Není to žádný tuctový příběh, kdy se dívka nechá zachránit krásným princem. Haven se musí prát s osudem a napnout všechny své schopnosti na jediný cíl, přežít. Zjišťuje, že nejen její osud byl rozhodnut už před jejím narozením.

Zdroj

Děj románu je smyšlený, ale všichni víme, že i dnes otroctví existuje.  Mafie ovládá velkou část světa a život člověka tu nemá skoro žádnou cenu. Při čtení této knihy si to dokonale uvědomíme. Podíváme se na svět zločinu i z pohledu samotných členů mafie. Ne všichni jsou se svou rolí v organizaci spokojení. Rádi by svůj život změnili, litují svých činů, ale vyskočit z rozjetého vlaku je nemožné.

Haven jako postava je dokonale uvěřitelná. Její pocity, pochybnosti o sobě samé. Je neskutečně inteligentní a dokáže se výborně přizpůsobit novým situacím. Její postava se v průběhu děje nejvíc mění. Z ustrašené chudinky, která se přikrčí před každým prudším pohybem se pomalu přetváří na sebevědomou dívku. Její láska Carmine mi nebyl moc sympatický. Pořád sám se sebou bojuje, je velmi výbušný a neumí se ovládat. Vystupuje jako typický představitel rozmazlené zlaté mládeže. Tatínek vyžehlí každý konflikt. Bohužel osud Carmina byl naplánován již v den, kdy se narodil. Naopak velmi sympatický mi byl Dominik. Byl stále veselý a přátelský. Škoda, že mu nebyl dán v knize větší prostor. Kupodivu se mi velmi líbil i typický mafiánský boss Corrado. Šel z něj strach, zabíjel bez výčitek, ale na druhou stranu byl v rámci možnosti čestný a spravedlivý. Vlastně ani nevím, čím mě tak zaujal. Z každé zmínky o něm sálal pocit autority.

Kniha je, víc než co jiného, popis zrodu nového člověka. Přetváření osobnosti, která dostala možnost se rozvíjet. Jak jí Haven využije? A co její okolí, dokáže přijmout mladou dívku s minulostí?
Pokud chcete zapomenout na svoje vlastní starosti, rozhodně se do knihy pusťte. Děj vás vtáhne a pustí, až po přečtení 520 stránek.


Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

A mám tu slibovanou soutěž.

Díky mé spolupráci se spisovatelkou Petrou Nachtmanovou, jsem získala dvě knihy pro své čtenáře. Jedná se o knihy Hodinová manželka Eva a Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou. Obě knihy jsou s věnováním přímo od autorky.


Mohou tedy vyhrát dva mí pravidelní čtenáři. A jaké jsou podmínky pro výhru? 
1) Sledovat můj blog.  2) Napsat do komentářů svojí emailovou adresu, na kterou vás mohu kontaktovat v případě výhry. 3) Můžete mi dát odkaz na svůj blog, abych se mohla podívat a třeba inspirovat. :-) 4) Odpovědět na otázku : Dáváte přednost českým nebo zahraničním spisovatelům a proč.  5) Budu ráda, pokud napíšete svého oblíbeného českého spisovatele - pro inspiraci.  6) Napište, které knize byste dali přednost. 
Soutěž vyhodnotím 15.10.2016

Padesát minut -recenze

Napsal: Robert M. Lindner Počet stran: 288 Nakladatelství: Portál
Knihy nakladatelství Portál mám moc ráda, mají zvláštní náboj. Proto jsem s radostí sáhla po nové knize a pustila se do ní. 
Robert Lindner byl známý psychoterapeut a psychoanalytik. Napsal knihu, ve které se nám snaží přiblížit svou práci. Představí nám pět svých případů, které ho něčím zaujaly. Nejen, že zjistíme něco o osobnostech, které vyšetřuje, podíváme se na jejich minulost, která je většinou příčinou jejich problémů. Zjistíme, jak důležitá je v jeho práci intuice, kdy se musí terapeut, často během okamžiku, rozhodnout jak se zachovat, aby pomohl svému pacientovi. Provede nás cestami svých úvah, vysvětlí nám svůj výběr terapie. Nebojí se odhalit i pochybnosti a nejistotu, které ho občas přepadají. Vždy je pro něj na prvním  místě pacient a jeho dobro. 
Vzhledem k těmto predisponujícím a přitěžujícím faktorům nepovažuji za nijak zvlášť překvapivé, že moje účast na Kirkově psychóze poněkud narušila onu duševní rov…