Přeskočit na hlavní obsah

Král básník

autor: Vlastimil Vondruška
namluvil: JnaHyhlík
čas poslechu: 27hodin 25minut


Pojdte se opět a tentokrát naposled přenést do nádherné doby velkých přemyslovských králů, do doby rytířů, intrik, bojů, ale i poezie a lásky.

Tentokrát zde máme závěrečný, čtvrtý díl pojednávající o životě posledních přemyslovských králů. Přeneseme se do období bezvládí po smrti Přemysla II. Otakara. Toto období bylo velmi bouřlivé plné sporů a intrik. Pokračujeme vládou krále Václava II, za jehož vlády vznikla dělba odpovědnosti mezi králem a šlechtou. Václav II miloval poezii a ženy. Jeho život je plný útrap, ale i radosti a lásky. Po jeho smrti se ujímá vlády jeho syn Václav III, který je zároveň posledním přemyslovcem.


Vyprávěni mě opět nadchlo. Barvitě vylíčené osudy jednotlivých panovníků, kdy se autor nevyhýbá ani jejich negativním vlastnostem. Tím se k naším dávným panovníkům můžeme daleko víc přiblížit, představit si je jako skutečné osoby, které měli své touhy, slabosti, ale i silné stránky. Zábavná forma, kterou autor zvolil je pro mě velmi atraktivní způsob poznáváni našich dějin, daleko podrobněji, než si je pamatujeme ze školy. Díky těmto audioknihám získávám daleko lepší přehled jednotlivých historických událostí. Připadám si jako bych u nich přímo byla a účastnila se jich.

Na počátku se krátce vracíme k našemu známému Přemyslu II Otakaru, jehož život jsme sledovali v předchozím díle "Král rytíř". Poslední léta jeho života jsou plná bitev. Proto není překvapením, že náš král  umírá v bitvě na Moravském poli. To způsobí období chaosu a intrik. České země jsou bez krále, Přemyslův syn Václav je příliš malý, než aby se ujal svých královských povinností a tak je jeho osud v rukou mocichtivých šlechticů.
Sledujeme život malého Václava, jeho dětství, první svatbu, období jeho zajetí Otou Braniborským. Naštěstí se mladého Václava podaří osvobodit a on se může konečně ujmout vlády v Českých zemích. Rozhodně to neměl vůbec jednoduché, šlechta si zvykla rozhodovat sama  a zdálo se jim, že nového krále vlastně nepotřebují.
Líbí se mi i předěly, které vypráví náš kronikář. Snaží se tím vysvětlit některé události, způsob psaní kroniky atd. Jsou to velmi zajímavé vsuvky do děje. Vždy si představím starce shrbeného nad pulpit, jak brkem namočeným do inkoustu opatrně vykresluje každé písmeno. 

U aidioknihy je důležitý i způsob podání, přednes a dokreslení hudbou. Na hlas a přednes pana Hyhlíka jsem si už  zvykla. Vždy, když si pustím další část, vím co od něj můžu čekat a moc se mi to líbí. Žádné zbytečné pitvoření, vše co potřebuje vyjádří intonací hlasu nebo dynamikou přednesu. Myslím si, že se k této knize dokonale hodí.

Rozhodně jsem tuto ságu neslyšela naposled. Navíc se zalíbila i mojí dceři a tak bude mít rozhodně ve škole náskok, když budou probírat naši historii. Kniha obsahuje historická fakta, plus pár domyšlených částí. Vztahy mezi jednotlivými panovníky a jejich manželkami, jejich nálady myšlenky. Je mi jasné, že pokud chci napsat čtivé dílo, musím psát zajímavě, abych posluchače nejen poučil ale i pobavil, a v této audioknize se to povedlo.


Audioknihu si můžete zakoupit ZDE
Za audioknihu k recenzi děkuji Audioteka.cz
Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

A mám tu slibovanou soutěž.

Díky mé spolupráci se spisovatelkou Petrou Nachtmanovou, jsem získala dvě knihy pro své čtenáře. Jedná se o knihy Hodinová manželka Eva a Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou. Obě knihy jsou s věnováním přímo od autorky.


Mohou tedy vyhrát dva mí pravidelní čtenáři. A jaké jsou podmínky pro výhru? 
1) Sledovat můj blog.  2) Napsat do komentářů svojí emailovou adresu, na kterou vás mohu kontaktovat v případě výhry. 3) Můžete mi dát odkaz na svůj blog, abych se mohla podívat a třeba inspirovat. :-) 4) Odpovědět na otázku : Dáváte přednost českým nebo zahraničním spisovatelům a proč.  5) Budu ráda, pokud napíšete svého oblíbeného českého spisovatele - pro inspiraci.  6) Napište, které knize byste dali přednost. 
Soutěž vyhodnotím 15.10.2016

Padesát minut -recenze

Napsal: Robert M. Lindner Počet stran: 288 Nakladatelství: Portál
Knihy nakladatelství Portál mám moc ráda, mají zvláštní náboj. Proto jsem s radostí sáhla po nové knize a pustila se do ní. 
Robert Lindner byl známý psychoterapeut a psychoanalytik. Napsal knihu, ve které se nám snaží přiblížit svou práci. Představí nám pět svých případů, které ho něčím zaujaly. Nejen, že zjistíme něco o osobnostech, které vyšetřuje, podíváme se na jejich minulost, která je většinou příčinou jejich problémů. Zjistíme, jak důležitá je v jeho práci intuice, kdy se musí terapeut, často během okamžiku, rozhodnout jak se zachovat, aby pomohl svému pacientovi. Provede nás cestami svých úvah, vysvětlí nám svůj výběr terapie. Nebojí se odhalit i pochybnosti a nejistotu, které ho občas přepadají. Vždy je pro něj na prvním  místě pacient a jeho dobro. 
Vzhledem k těmto predisponujícím a přitěžujícím faktorům nepovažuji za nijak zvlášť překvapivé, že moje účast na Kirkově psychóze poněkud narušila onu duševní rov…