Přeskočit na hlavní obsah

Procitnutí slečny Primovénapsala: Natalia Sanmartin Fenollera
nakladatelství: Host
překladatel: Dora Poláková, Jana Novotná
počet stran: 287

Slečna Prudencie Primová je žena, která si myslí, že se narodila do špatné doby. Je vzdělaná (má několik vysokoškolských titulů), ale jaksi ji obešla touha po kariéře, která je v dnešní době považována za tu největší hodnotu. Když si přečte inzerát, jako ze starých časů, na místo knihovnice, rozhodne se využít svou šanci. Přesto, že nesplňuje všechny podmínky na místo je přijata. A tak začíná její nový život. Ocitne se ve zvláštní komunitě lidí, kteří nemají rádi spěch moderního života a místo toho, aby se oni přizpůsobovali světu, rozhodnou se stvořit si svět nový, přesně na míru svých potřeb.

Městečko San Ireneo de Arnois je oáza pohody a klidu. Lidé se navzájem znají, pomáhají si a chrání se. Největší hodnotu tu mají přátelství, solidarita a láska. Nikdo nikam nespěchá, nikdo se nehoní za skvělou kariérou. Slečnu Primovou vezmou mezi sebe, a i když se z počátku brání, dokonale do komunity zapadne. Začíná ji harmonický život naplněný prací s knihami, intelektuálními rozhovory s "mužem z křesla" i povídáním s dětmi. 

Jde o první knihu napsanou velmi vzdělanou autorkou. Má celkem tři vysokoškolské tituly a na knize je to poznat. Román je oceňován nejen čtenáři, ale i kritikou. Byl vydán ve Velké Británii, Kanadě, Německu, Francii, USA, Španělsku .V současnosti se připravuje i filmová adaptace na které se podílí sama autorka. Může to být velmi zajímavý film.

Kniha je tak trochu výlet do jiné doby. Do doby, kdy to hlavní v životě byli vztahy mezi lidmi. Nikdo nesedí u televize a nedívá se na hloupé seriály. Pokud mají volnou chvilku navštěvují se, povídají si a diskutuji. Lidé mají čas hledat krásu v přírodě, v prostém životě. Dbají hlavně na kvalitu a ne na kvantitu. Není náhodou, že k takovémuto životu se odhodlávají většinou velmi vzdělaní lidé, kteří nenacházejí splnění svých potřeb v moderní společnosti. 

Kniha je potěšením pro vášnivé čtenáře. V diskusích se často postavy odkazují na literární díla, která jste četli, nebo můžete získat inspiraci k další četbě. Zdálo se mi, že autorka považuje za samozřejmé, že čtenář ví o čem knihy jsou. Píše nejen o autorech ale i o konkrétních knihách, odkazuje se na jejich obsah. 

Krásné jsou zejména filozofické rozmluvy mezi Prudencií a "mužem z křesla". Mluví o jemnocitu, výchově, náboženství,manželství, feminismu...


Vážně si to myslíte? Opravdu se domníváte, že feminismus představuje něco moderního?  zeptal se se smíchem. Vy jste Prudencie, skutečně rozkošná.
Slečna Primová otevřela ústa, rozhodnutá dát mu najevo, že jeho odpověď je neuctivá, ale nakonec zvolila jinou reakci.
To závisí na tom, s čím srovnáváme. odpověděla rozladěně. Existují modernější hnutí, ale nepopřete, že feminismus byl ve svých počátcích skutečně osvobozující. A chci, abyste věděl, že to tvrdím, aniž bych se k němu hlásila. Pod jeho praporem mě nikdy neuvidíte. 


Když jsem se do knihy začetla, byla jsem okouzlená poklidnou atmosférou. Bylo to jako by jsem se vrátila do časů Jane Austenové. Jemné náznaky zalíbení mezi Prudencií a "mužem z křesla", kdy si ani jeden neuvědomuje své city. Vychutnávala jsem si pokaždé jejich slovní potyčky. Muž z křesla, jehož jméno je tajemstvím, je dokonalý dgentlmen. Okouzlující, vzdělaný, vždy má na všechno odpověď, se vším si ví rady. Je prostě dokonalost sama.

Slečna Prudencie Primová, je krásná,  chytrá, ale naivní a dost zmatená žena. Nedokázala sama sobě přiznat co si myslí a co cítí. Pořád je nejistá a snaží se uspořádat si myšlenky v rozhovorech s přáteli. Mladá žena, co neví co chce. Ale kdo z nás si je jistý tím co v životě chce a co cítí. Je to zmatek, který známe a proto ho přijímáme i v této knize velmi kladně. Trochu mě na ní mrzelo, jak nerada slyšela kritiku, nedokázala se s ní smířit a uznat svůj omyl.

Je to kniha k zamyšlení, nejde o laciný románek. Dokonce bych řekla, že je tu jistý filosofický vklad. Musíte přemýšlet, číst mezi řádky, vracet se v textu, vyhledávat si díla, které byste měl podle autorky znát. Nejde o knihu, kterou zhltnete jedním dechem, je potřeba si ji zažít. Uspořádat si myšlenky, vzít si s textu pro sebe to podstatné. Podívat se na různé otázky z pohledu různých postav. Přemýšlet jak bych se zachovala v této situace, chovala bych se stejně, nebo bych reagovala jinak.

Román na mě zapůsobila silným dojmem. Rozhodně bych se ráda řídila některými úvahami v knize. Člověk by měl víc přemýšlet o životě a dění v něm. Nejen hltat fakta, informace, ale taky je strávit a udělat si názor.

Jediné, co mi trochu nesedlo je obálka knihy. Je moc hezká a romantická, aspoň tak jsem jí vnímala před přečtením knihy. Myslela jsem si, že je na ni Slečna Primová. Ale po přečtení si Prudencii představuji úplně jinak. Tak to je asi jediná výtka z mé strany. Nicméně, pokud se podívám na zahraniční obálky, ta naše se mi líbí víc.


Miss PrimThe Awakening of Miss Prim


Za knihu k recenzi děkuji Nakladatelství Host

Knihu si můžete koupit ZDE
Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…