Přeskočit na hlavní obsah

Zloději zelených koní - Jiří Hájíček


napsal: Jiří Hájíček
nakladatelství: Host
počet stran: 144

Jde o román o hledání. Hlavní hrdina se živý hledáním vltavínů, které se pro něj stává doslova posedlostí. Zároveň se snaží zůstat věrný svým ideálům a životním pravdám. Dá se to skloubit? Hledá smysl života, způsob jak zůstat "čistý". 


Výsledek obrázku pro Jiří Hájíček

Jiří Hájíček známý český spisovatel. Ve svých dílech se soustředí na prostředí jihočeského venkova a malého města, prostředí, které dobře zná. Jeho díla jsou výborně přijímána veřejností i kritikou. 

Hlavní hrdina, Pavel je zapálený mineralog. Vytváří si sbírku kamenů a svou zálibou doslova žije. Začne hledat vzácné Vltavíny a tahle práce ho pohltí. Stává se posedlostí. Jak to ovlivní jeho osobní život, jeho předsevzetí, ideály a styl života? Příběh o obyčejných lidech o jejich obyčejných starostech a radostech. Máme možnost přemýšlet o různých způsobech života s jejich výhodami a nevýhodami. Kniha se zabývá kontroverzním problémem sběru vltavínů při kterém lidé ničí přírodu. Je to zajímavé téma na které se tentokrát podíváme z pohledu hledačů.

 Když jsem poprvé Kačmarovi řekl, že za gram vltavínů může dostat třicet až čtyřicet korun, a když je pěkný kousek, u kterého se cení sběratelská hodnota,tak i mnohem víc, kopal ještě usilovněji, a já jsem pomalu přišel na to, že s ním to nemá chybu, protože tolik metráků písku nebo jílové země, kolik dokázal překopat za dopoledne, by sotva kdo jiný zvládl. 

Hlavní hrdina Pavel má své ideály, nechce sklouznou do konzumního stylu života, kde je hlavní kariéra a úspěch se měří získaným postavením. Své skutky sám sobě obhajuje i když cítí, že ne vše je v pořádku. Chce žít obyčejný život. Netouží po luxusu a pohodlí. Nesnáší být zavřený v kanceláři. Potřebuje cítit vítr ve vlasech, být venku. Nechce se uvázat v kariéře, v mamonu.

Je pravda, že jsem Pavlovi moc nerozuměla. Nechápala jsem jeho životní filosofii. Sám si vybral raději život plný práce a hledání, místo toho aby skutečně žil. Podstupoval značné nebezpečí, které možná ani nestálo za to. Ztratil většinu toho, na čem mu záleželo. Život je plný kompromisů a ne všechny naše tužby se nám splní. Připadalo mi, jako by ani sám nevěděl co si chce se svým životem počít a liboval si v tom, že je jiný.

Kniha se dobře čte, je vyprávěna věcně a výstižně. Chvilku mi trvalo zvyknout si na autorův styl, ale po pár stránkách jsem vklouzla do příběhu a začala žít život hlavního hrdiny. Snažila jsem se na situace dívat jeho očima. Ne ve všem s ním souhlasím, ale to ani nebylo cílem knihy. Jde o to podívat se na svět z pohledu někoho jiného, přemýšlet nad důvody jeho konání. Moc mě potěšilo povídání o minerálech a jejich nalezištích. Příběh o obyčejném životě a o tom, jak se může všechno zamotat.

Rozhodně se k autorovi ještě vrátím a přečtu si další jeho knihy.Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

A mám tu slibovanou soutěž.

Díky mé spolupráci se spisovatelkou Petrou Nachtmanovou, jsem získala dvě knihy pro své čtenáře. Jedná se o knihy Hodinová manželka Eva a Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou. Obě knihy jsou s věnováním přímo od autorky.


Mohou tedy vyhrát dva mí pravidelní čtenáři. A jaké jsou podmínky pro výhru? 
1) Sledovat můj blog.  2) Napsat do komentářů svojí emailovou adresu, na kterou vás mohu kontaktovat v případě výhry. 3) Můžete mi dát odkaz na svůj blog, abych se mohla podívat a třeba inspirovat. :-) 4) Odpovědět na otázku : Dáváte přednost českým nebo zahraničním spisovatelům a proč.  5) Budu ráda, pokud napíšete svého oblíbeného českého spisovatele - pro inspiraci.  6) Napište, které knize byste dali přednost. 
Soutěž vyhodnotím 15.10.2016

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…