Přeskočit na hlavní obsah

Vážka v jantaruNapsal: Diana Gabaldon
Nakladatelství: Omega
Počet stran: 968


Druhý díl série Cizinka. Clair tráví dovolenou se svým manželem na skotském venkově. Jsou to pro ně vlastně takové druhé líbánky, kdy se snaží najít si k sobě opět cestu. Jenže po vstoupení mezi tajemné menhiry se Clair ocitá v jiné době. Je na stejném místě, ale čas se posunul o dvě stě let zpět. Clair se dostane do nesnází a jediná cesta z problémů vede přes svatbu s mladým skotem Jamie Fraserem. Z formálního svazku se postupem času stává velká láska kvůli které se Clair vzdá i návratu do své doby.

V druhém díle sledujeme cestu Clair do Francie, kde jim Jaimiho příbuzní poskytují ochranu, ale i vstup do vyšší společnosti. V Paříži se objevuje skotský následník, který zde žije v exilu a snaží se získat prostředky pro další válečný pokus o nástup na trůn.

Dveře na faru se za vlhkého počasí často zasekávaly, což znamenalo, že byly zaseknuté téměř neustále. Roger je s burácivým skřípotem uvolnil a na jejich prahu spatřil ženu. 
"Mohu vám nějak pomoci? "
Byla středně vysoká a velmi pěkná. Rogera zaujala její hezká postava a bílá pleť zvýrazněná hustými, vlnitými hnědými vlasy svázanými do drdolu. Pod nimi uviděl mimořádně zajímavé světlé oči, které nesly barvu dobře uzrálé sherry.
Oči střídavě pozorovaly jeho tenisky velikosti jedenáct a obličej vyskytující se o hlavu výše, než ten její.Postranní úsměv se rozšířil. "Nerada začínám tak otřepanou frází, "pronesla, "ale panečku, vy jste ale vyrostl, mladý pane Rogere!"
Roger cítil, jak rudne. Žena se zasmála a podala mu ruku. "Jste přece Roger, že? Jmenuji se Clair Randallová. Byla jsem reverendovou dávnou přítelkyní. Ale vás jsem naposledy viděla , když vám bylo pět."Děj knihy začíná překvapivě v roce 1968. Clair se zde objeví ve své době spolu se svou dcerou Briannou. Ta už je velká a o dobrodružství, které prožila její matka neví vůbec nic. Clair je lékařka a do Skotska se vrací pátrat po osudu svých známých, kteří bojovali v bitvě u Cullodenu. 

Co nás nejvíc zajímalo, jak to pokračovalo ve vztahu Jamieho a Clair. Ti odjeli do Francie, aby unikli všem svým problémům. Jamieho příbuzní mu nabídnou nejen ubytování, ale i práci. Své uplatnění nalézá i Clair, která začne vypomáhat v místní nemocnicí. Zdálo by se, že je čeká dlouhý a spokojený život. Jenže bitva u Cullodenu se blíží. Clair se snaží zabránit krveprolití a zničené skotských klanů, ale nedaří se jí to. U dvoru se navíc musí vypořádat s řadou intrik, které jim pěkně znepříjemní život.

Kniha je opět velmi čtivá. Jazyk který autorka použila je přirozený a často používá příměrů, které dokáží text zkrášlit. Přes to, že se jedná bezmála o tisíc stran, přečtete je opravdu za chvíli. Alespoň já, jsem se chtěla co nejdříve dopátrat po osudu Jamieho. Proto jsem byla zpočátku úvodem knihy dost zklamaná. Jenže Diana Gabaldon to se svými čtenáři umí, a ví jak je přimět vžít se do příběhu. Proto jsem si užívala rodící se lásku mezi Briannou a Rogerem Wakefieldem. Clair jim postupně odhaluje svůj příběh a tím se dozvídáme o životě s Jamiem. 

Možná by knize prospělo ubrání pár stránek, některé popisy se zdají až moc dlouhé, ale jinak snad není co knize vytknout. Navíc autorčiny popisy Skotské vysočiny vás přimějí uvažovat o místě své další dovolené. Opravdu jde o kouzelné místo, kde se dá počítat se vším. Musí také pochválit výklad historie i vyprávění o lékařském umění ve své době. Clair se opět ocitá v pozici ošetřovatelky, bylinkářky či lékařky. 

Pro nás, kteří jsme četli první díl Cizinku, jsou postavy stále stejně sympatické. Clair je pořád stejně odvážná, mající na vše svůj vlastní názor, snaží se co nejvíc pomáhat, je citlivá, plná lásky a velmi otevřená. Jamie je pro nás opět hrdinou, který se za každých okolností postaví na obranu své ženy. Je pravda, že se ke Clair občas chová panovačně, ale to můžeme připsat na vrub době, ve které žije. 

Kniha Vážka v jantaru musím pochválit za krásnou obálku, která rozhodně zaujme i ty, jenž nejsou fanoušky Cizinky. Knihu rozhodně doporučuji. najdete v ní romantiku, lásku, nebezpečí, intriky, tajemství,napětí i krásnou přírodu.

Za knihu k recenzi děkuji KNIHY DOBROVSKÝ a NAKLADATELSTVÍ OMEGA

Knihu si můžete pořídit ZDEOkomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…