Přeskočit na hlavní obsah

Vážka v jantaruNapsal: Diana Gabaldon
Nakladatelství: Omega
Počet stran: 968


Druhý díl série Cizinka. Clair tráví dovolenou se svým manželem na skotském venkově. Jsou to pro ně vlastně takové druhé líbánky, kdy se snaží najít si k sobě opět cestu. Jenže po vstoupení mezi tajemné menhiry se Clair ocitá v jiné době. Je na stejném místě, ale čas se posunul o dvě stě let zpět. Clair se dostane do nesnází a jediná cesta z problémů vede přes svatbu s mladým skotem Jamie Fraserem. Z formálního svazku se postupem času stává velká láska kvůli které se Clair vzdá i návratu do své doby.

V druhém díle sledujeme cestu Clair do Francie, kde jim Jaimiho příbuzní poskytují ochranu, ale i vstup do vyšší společnosti. V Paříži se objevuje skotský následník, který zde žije v exilu a snaží se získat prostředky pro další válečný pokus o nástup na trůn.

Dveře na faru se za vlhkého počasí často zasekávaly, což znamenalo, že byly zaseknuté téměř neustále. Roger je s burácivým skřípotem uvolnil a na jejich prahu spatřil ženu. 
"Mohu vám nějak pomoci? "
Byla středně vysoká a velmi pěkná. Rogera zaujala její hezká postava a bílá pleť zvýrazněná hustými, vlnitými hnědými vlasy svázanými do drdolu. Pod nimi uviděl mimořádně zajímavé světlé oči, které nesly barvu dobře uzrálé sherry.
Oči střídavě pozorovaly jeho tenisky velikosti jedenáct a obličej vyskytující se o hlavu výše, než ten její.Postranní úsměv se rozšířil. "Nerada začínám tak otřepanou frází, "pronesla, "ale panečku, vy jste ale vyrostl, mladý pane Rogere!"
Roger cítil, jak rudne. Žena se zasmála a podala mu ruku. "Jste přece Roger, že? Jmenuji se Clair Randallová. Byla jsem reverendovou dávnou přítelkyní. Ale vás jsem naposledy viděla , když vám bylo pět."Děj knihy začíná překvapivě v roce 1968. Clair se zde objeví ve své době spolu se svou dcerou Briannou. Ta už je velká a o dobrodružství, které prožila její matka neví vůbec nic. Clair je lékařka a do Skotska se vrací pátrat po osudu svých známých, kteří bojovali v bitvě u Cullodenu. 

Co nás nejvíc zajímalo, jak to pokračovalo ve vztahu Jamieho a Clair. Ti odjeli do Francie, aby unikli všem svým problémům. Jamieho příbuzní mu nabídnou nejen ubytování, ale i práci. Své uplatnění nalézá i Clair, která začne vypomáhat v místní nemocnicí. Zdálo by se, že je čeká dlouhý a spokojený život. Jenže bitva u Cullodenu se blíží. Clair se snaží zabránit krveprolití a zničené skotských klanů, ale nedaří se jí to. U dvoru se navíc musí vypořádat s řadou intrik, které jim pěkně znepříjemní život.

Kniha je opět velmi čtivá. Jazyk který autorka použila je přirozený a často používá příměrů, které dokáží text zkrášlit. Přes to, že se jedná bezmála o tisíc stran, přečtete je opravdu za chvíli. Alespoň já, jsem se chtěla co nejdříve dopátrat po osudu Jamieho. Proto jsem byla zpočátku úvodem knihy dost zklamaná. Jenže Diana Gabaldon to se svými čtenáři umí, a ví jak je přimět vžít se do příběhu. Proto jsem si užívala rodící se lásku mezi Briannou a Rogerem Wakefieldem. Clair jim postupně odhaluje svůj příběh a tím se dozvídáme o životě s Jamiem. 

Možná by knize prospělo ubrání pár stránek, některé popisy se zdají až moc dlouhé, ale jinak snad není co knize vytknout. Navíc autorčiny popisy Skotské vysočiny vás přimějí uvažovat o místě své další dovolené. Opravdu jde o kouzelné místo, kde se dá počítat se vším. Musí také pochválit výklad historie i vyprávění o lékařském umění ve své době. Clair se opět ocitá v pozici ošetřovatelky, bylinkářky či lékařky. 

Pro nás, kteří jsme četli první díl Cizinku, jsou postavy stále stejně sympatické. Clair je pořád stejně odvážná, mající na vše svůj vlastní názor, snaží se co nejvíc pomáhat, je citlivá, plná lásky a velmi otevřená. Jamie je pro nás opět hrdinou, který se za každých okolností postaví na obranu své ženy. Je pravda, že se ke Clair občas chová panovačně, ale to můžeme připsat na vrub době, ve které žije. 

Kniha Vážka v jantaru musím pochválit za krásnou obálku, která rozhodně zaujme i ty, jenž nejsou fanoušky Cizinky. Knihu rozhodně doporučuji. najdete v ní romantiku, lásku, nebezpečí, intriky, tajemství,napětí i krásnou přírodu.

Za knihu k recenzi děkuji KNIHY DOBROVSKÝ a NAKLADATELSTVÍ OMEGA

Knihu si můžete pořídit ZDEOkomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

A mám tu slibovanou soutěž.

Díky mé spolupráci se spisovatelkou Petrou Nachtmanovou, jsem získala dvě knihy pro své čtenáře. Jedná se o knihy Hodinová manželka Eva a Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou. Obě knihy jsou s věnováním přímo od autorky.


Mohou tedy vyhrát dva mí pravidelní čtenáři. A jaké jsou podmínky pro výhru? 
1) Sledovat můj blog.  2) Napsat do komentářů svojí emailovou adresu, na kterou vás mohu kontaktovat v případě výhry. 3) Můžete mi dát odkaz na svůj blog, abych se mohla podívat a třeba inspirovat. :-) 4) Odpovědět na otázku : Dáváte přednost českým nebo zahraničním spisovatelům a proč.  5) Budu ráda, pokud napíšete svého oblíbeného českého spisovatele - pro inspiraci.  6) Napište, které knize byste dali přednost. 
Soutěž vyhodnotím 15.10.2016

Padesát minut -recenze

Napsal: Robert M. Lindner Počet stran: 288 Nakladatelství: Portál
Knihy nakladatelství Portál mám moc ráda, mají zvláštní náboj. Proto jsem s radostí sáhla po nové knize a pustila se do ní. 
Robert Lindner byl známý psychoterapeut a psychoanalytik. Napsal knihu, ve které se nám snaží přiblížit svou práci. Představí nám pět svých případů, které ho něčím zaujaly. Nejen, že zjistíme něco o osobnostech, které vyšetřuje, podíváme se na jejich minulost, která je většinou příčinou jejich problémů. Zjistíme, jak důležitá je v jeho práci intuice, kdy se musí terapeut, často během okamžiku, rozhodnout jak se zachovat, aby pomohl svému pacientovi. Provede nás cestami svých úvah, vysvětlí nám svůj výběr terapie. Nebojí se odhalit i pochybnosti a nejistotu, které ho občas přepadají. Vždy je pro něj na prvním  místě pacient a jeho dobro. 
Vzhledem k těmto predisponujícím a přitěžujícím faktorům nepovažuji za nijak zvlášť překvapivé, že moje účast na Kirkově psychóze poněkud narušila onu duševní rov…